Kajko i Kokosz, Superman, Tytus Romek i Atomek czy Kapitan Ameryka. Kto z nas nie zna tych bohaterów. To właśnie ci bohaterowie komiksów wpisali się na stałe w Polską i światową popkulturę. Jednak popularność kolorowych obrazków z dialogami, na tych bohaterach się nie skończył, a wręcz rozwinął. Dzięki temu dziś półki księgarni uginają się od nowości wydawniczych. Zatem po jakie najlepsze komiksy dziś warto sięgnąć? Wybór nie jest łatwy, gdyż tych pozycji jest mnóstwo. Jednak postaramy się sprostać temu zadaniu.
Historia polskiego komiksu sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. Wiele z nich początkowo była drukowana poczytnych czasopismach, by z czasem wejść na rynek wydawniczy. Przez szereg lat komiks stawał się coraz bardziej popularną formą rozrywki jak i środkiem przekazu. Dziś komiksy polskie nadal cieszą się dużą popularnością, a na rynku powstają wciąż nowe pozycje.
Komiksy to nie tylko Polska, Stany Zjednoczone czy Japonia. Wiele doskonałych komiksów powstaje także w innych krajach. Przykładem może tu być Francja, gdzie Albert Uderzo oraz Didier Conrad narysowali doskonały komiks o przygodach galijskiego woja Asteriksa. Scenariusz do tej pracy napisał Rene Goscinny. Komiks ten trafił również na ekrany zarówno wersji animowanej jak i fabularnej.
Inną legendarną serią europejskiego komiksu jest Thorgal. Dlaczego europejskiego? Ponieważ komiks ten wyszedł spod kreski polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, zaś scenariusz do niego napisał belg Jean van Hamme. Komiks ten został przetłumaczony na kilkanaście języków, przez co zdobył dużą popularność w wielu krajach Doczekał się także wielu adaptacji zarówno tych książkowych jak i w postaci gier komputerowych. Te przykłady pokazują, że świat komiksu jest jeszcze nieodgadniony i bardzo szeroki. Odnajdą się w nim równie osoby starsze jak i młodsze. Tym samym trzeba się tylko rozejrzeć, a na pewno znajdziemy dla siebie wartościową pozycję. Warto zatem sięgać zarówno po te nowe serie komiksu, jak i wrócić do tych starszych już przeczytanych komiksów, by odkryć je na nowo.
Autorka: Agata Mrowiec