Data publikacji:

Najlepsze komiksy. Po jakie komiksy warto sięgnąć?

Kajko i Kokosz, Superman, Tytus Romek i Atomek czy Kapitan Ameryka. Kto z nas nie zna tych bohaterów. To właśnie ci bohaterowie komiksów wpisali się na stałe w Polską i światową popkulturę. Jednak popularność kolorowych obrazków z dialogami, na tych bohaterach się nie skończył, a wręcz rozwinął. Dzięki temu dziś półki księgarni uginają się od nowości wydawniczych. Zatem po jakie najlepsze komiksy dziś warto sięgnąć? Wybór nie jest łatwy, gdyż tych pozycji jest mnóstwo. Jednak postaramy się sprostać temu zadaniu. 


najlepsze komiksy

Jakich komiksów mamy największy wybór?

Choć nie brakuje komiksów dla dorosłych czytelników, to jednak znakomitą większość stanowią komiksy dla młodzieży i dzieci. Wiąże się to z tym, że ich obrazkowa forma opatrzona dialogami pozwala bez większego wysiłku przyswoić zawartą w nim treść. Na rodzimym rynku wydawniczym najwięcej komiksów możemy znaleźć polskich autorów. Jednak nie brakuje również pozycji z krajów, gdzie tego typu twórczość cieszy się największą popularnością, czyli Japonii oraz Stanów Zjednoczonych. Stąd zajmiemy się komiksami, których rodowód związany jest z tymi trzema krajami. 


Najpopularniejsze polskie komiksy

Historia polskiego komiksu sięga lat 20-tych ubiegłego wieku. Wiele z nich początkowo była drukowana poczytnych czasopismach, by z czasem wejść na rynek wydawniczy. Przez szereg lat komiks stawał się coraz bardziej popularną formą rozrywki jak i środkiem przekazu. Dziś komiksy polskie nadal cieszą się dużą popularnością, a na rynku powstają wciąż nowe pozycje. 



Nie przebaczaj

To jedna z nowszych publikacji Kuby Ryszkiewicza oraz Marianny Strychowskiej. Jest to wciągająca historia, której akcja toczy się w dwudziestoleciu międzywojennym na kresach wschodnich. Opowiada ona o zemście Tadeusza, którego rodzice zostają zamordowani w swoim majątku. Cała fabuła owiana jest mrokiem oraz wierzeniami w ludową magię. Powoduje to, że publikacja ta przeznaczona jest wyłącznie do dorosłego odbiorcy. 

KKK 25 Antologia. Krewni i znajomi KKKrólika

Tej publikacji żaden fan polskiego komiksu nie może pominąć. To przegląd wielu fantastycznych komiksów publikowanych na łamach kultowego magazynu KKK, wydawanego przez Krakowski Klub Komiksu. W liczącym ponad 600 stron wydaniu znajdziemy komiksy m.in. takich autorów jak Robert Adler, Jacek Michalski, Agnieszka Świętek oraz wielu innych. 

Kajko i Kokosz

Do tego legendarnego komiksu Janusza Christy nikogo specjalnie nie trzeba zachęcać. Przygody tych dwóch bohaterów zostały już zekranizowane, a nawet doczekały się dalszej kontynuacji przez współczesnych autorów. Jednak pomimo tego warto ponownie sięgnąć po kultowe wydania Janusza Christy. 

Najpopularniejsze amerykańskie komiksy

Stany Zjednoczone to kolebka komiksu. Kto nie zna bohaterów Marvel Comics (Kapitan Ameryka, Spider – man, Hulk czy X-Man) oraz DC Comics (Superman, Batman czy Catwoman). Dziś to już nie tylko bohaterowie komiksów, ale i filmów, zabawek odzieży czy innych gadżetów. Jednak amerykański rynek komiksów to nie tylko ten ze wspomnianymi superbohaterami, ale również wiele innych historii posiadających ciekawą fabułę.

Jonah Hex tom 10 Nieprawdopodobne opowieści

To tocząca się na Dzikim Zachodzie fabuła, która opowiada historie łowcy skarbów i byłego żołnierza konfederatów Jonaha Hexa. Autorami tego komiksu są Justin Gray i Jimmy Palmiotti, którzy stworzyli całą serię przygód Jonaha Hexa. Komiks ten został wydany przez DC Comics. 

Strangers Things

To seria komiksów oparta na podstawie serialu Netfliksa o tym samym tytule. Jest to nie lada gratka dla fanów serialu. Szybka akcja, doskonałe rysunki i świetnie napisane dialogi powodują, że bardzo szybko się je czyta. Autorami całej serii są Jody Houser, Edgar Salazar oraz Keith Champagne.

Duchy zmarłych

To dzieło Richarda Corbena. Zupełnie oderwane od współczesnej popkultury. Jest to zbiór komiksów opartych na nowelach i wierszach Edgara Allana Poe. Okraszone wspaniałymi rysunkami Corbena są ucztą dla wielu wytrawnych miłośników komiksu.

Najpopularniejsze japońskie komiksy

Japoński komiks, a właściwie manga, to jedna z najpopularniejszych form komiksu na świecie. Charakterystyczne dla niej są formy rysowania postaci oraz czarno-białe rysunki. Większość tej twórczości przeznaczona jest dla osób dorosłych, choć nierzadko zdarza się, że możemy znaleźć komiksy dla młodzieży oraz dzieci. Manga w ostatnich dekadach podbiła rynki komiksowe na całym świecie w tym w Polsce. Wiele z nich zostało także ekranizowanych, głównie jako filmy animowane, które nazywane są anime.

Rycerze Sidonni

To prosta historia umieszczona w gatunku sci-fiction, gdzie samotny bohater próbuje ratować cały świat. To wszystko obudowane walkami międzygatunkowymi oraz podróżami międzyplanetarnymi powoduje, że fani mangi nie będą się nudzić. Manga ta zyskała wielką popularność. Na tej fali jedna z platform streamingowych postanowiła zekranizować tę historię. 

Dragon Ball

To już kultowa seria japońskiej mangi. Luźna momentami zabawna opowieść o wojowniku z dobrym sercem Son Goku, który musi walczyć ze złem. Manga ta również trafiła na ekrany w wersji anime jeszcze w latach 80 – tych ubiegłego wieku. Podobnie jak wiele komiksów amerykańskich szybko stała się hitem nie ty tylko wśród dzieci i młodzieży, ale i dorosłych, co natychmiast podchwycili specjaliści od marketingu na świecie. Dragon Ball wyszedł spod kreski wspaniałego rysownika Akiry Toriyamy. 

Atak Tytanów

To postapokaliptyczna manga z elementami horroru, autorstwa Hajime Isayamy. Opowiada ona o świecie, w którym ludzkość została już dużej mierze unicestwiona przez tytanów. Wyjątek stanowili tylko mieszkańcy miast. Głównym bohaterem tej mangi jest Eren, który rządzą zemsty po śmierci matki z rąk tytana, zaciąga się do wojska. Manga ta również zyskała wielką popularność, dzięki czemu trafiła na ekrany w wersji anime, ponadto powstała jeszcze powieść oraz gra komputerowa. 

Legendarne europejskie komiksy

Komiksy to nie tylko Polska, Stany Zjednoczone czy Japonia. Wiele doskonałych komiksów powstaje także w innych krajach. Przykładem może tu być Francja, gdzie Albert Uderzo oraz Didier Conrad narysowali doskonały komiks o przygodach galijskiego woja Asteriksa. Scenariusz do tej pracy napisał Rene Goscinny. Komiks ten trafił również na ekrany zarówno wersji animowanej jak i fabularnej.

Inną legendarną serią europejskiego komiksu jest Thorgal. Dlaczego europejskiego? Ponieważ komiks ten wyszedł spod kreski polskiego rysownika Grzegorza Rosińskiego, zaś scenariusz do niego napisał belg Jean van Hamme. Komiks ten został przetłumaczony na kilkanaście języków, przez co zdobył dużą popularność w wielu krajach Doczekał się także wielu adaptacji zarówno tych książkowych jak i w postaci gier komputerowych. Te przykłady pokazują, że świat komiksu jest jeszcze nieodgadniony i bardzo szeroki. Odnajdą się w nim równie osoby starsze jak i młodsze. Tym samym trzeba się tylko rozejrzeć, a na pewno znajdziemy dla siebie wartościową pozycję. Warto zatem sięgać zarówno po te nowe serie komiksu, jak i wrócić do tych starszych już przeczytanych komiksów, by odkryć je na nowo. 

Autorka: Agata Mrowiec