Data publikacji:

Najlepsze gry RPG na Androida

Gry dostępne na urządzeniach mobilnych od dawna nie są już wyłącznie niezbyt zobowiązującymi produkcjami, mającymi na celu wypełnić czas w drodze do szkoły lub pracy. Coraz częściej na smartfonach czy tabletach z systemem operacyjnym Android można zagrać w pełnoprawne tytuły, zapewniające rozrywkę na wiele godzin. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu najlepszym grom RPG na Androida.

gry rpg android

TOP 10 gier RPG na Androida

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie popularności w usłudze Google Play, ocen w serwisie Metacritic, a także według własnych preferencji. Tytuły na liście są różnorodne, dzięki czemu każdy fan RPG powinien znaleźć coś ciekawego dla siebie.

  1. Pokemon GO
  2. Planescape Torment: Enhanced Edition
  3. Baldur’s Gate I i II: Enhanced Edition
  4. Cat Quest
  5. Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas
  6. Star Wars: Knights of the Old Republic
  7. Stardew Valley
  8. BattleChasers: NightWar
  9. Gry z serii Final Fantasy
  10. The Elder Scrolls: Blades

Pokemon GO

Kiedy w 2016 roku zadebiutowało Pokemon GO, ludzie z całego świata zwariowali na punkcie łapania coraz to bardziej unikatowych stworków. Dzisiaj wokół gry nie ma już takiego szumu, ale studio Niantic nieustannie rozwija swój produkt o nowe mechaniki. 

Jest to ciekawy tytuł dla graczy, którzy chcą odpocząć od standardowego grania na komputerze czy konsoli i szukają nowych form rozrywki. Pokemon GO, oprócz polowania na tytułowe istoty, zachęca również do wyjścia z domu i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Idealna gra na lato lub dla osób często podróżujących.

Planescape Torment: Enhanced Edition

Jeżeli szukacie gry RPG na Androida z angażującą fabułą, to obowiązkowo musicie zagrać w Planescape Torment. Kultowe dzieło zespołu Black Isle Studios trafiło w usprawnionej wersji na urządzenia mobilne w 2017 roku.

Za przygotowanie nowej edycji odpowiada ekipa Beamdog, która doskonale wywiązała się ze swojego zadania. Mobilny port został wykonany z ogromną pieczołowitością, dlatego nie musicie obawiać się nieintuicyjnego sterowania czy zbyt małych litera na ekranie smartfona. Planescape Torment to klasyka, jaką warto znać.

Sprawdź również recenzję gry Planescape Torment: Enhanced Edition na konsolach.

Baldur’s Gate I i II: Enhanced Edition

Baldury to kolejna dwa legendarne (tak, w tym przypadku można użyć tego słowa) RPG-i, mające przeogromny wpływ na cały przemysł growy. Za oryginalne wersje odpowiada studio BioWare Corporation, zaś mobilnymi portami zajęła się ekipa Overhaul Games.

Obie produkcje otrzymały poprawioną oprawę wizualną oraz sterowanie dostosowane do ekranów dotykowych telefonów i tabletów. Co ciekawe, wersja na urządzenia przenośne także posiada polską wersję językową!

Cat Quest

Produkcje reprezentujące gatunek RPG zazwyczaj kojarzone są z poważną fabułą i światami zmierzającymi ku zagładzie. Twórcy Cat Quest postanowili podejść do tematu trochę inaczej, zastępując posępny klimat absurdalnym humorem.

Efekt końcowy wyszedł bardzo dobrze, dlatego polecam ten tytuł osobom, które chcą się trochę pośmiać podczas grania. Takich gier nie ma zbyt wiele, więc tym bardziej warto sprawdzić dzieło The Gentlebros.

Oceanhorn: Monster of Uncharted Seas

Studio Cornfox & Brothers podczas prac nad Oceanhorn inspirowało się klasycznymi odsłonami serii The Legend of Zelda. Jeżeli kiedykolwiek graliście w starsze wydania hitu Nintendo, to z pewnością wyłapiecie wiele podobieństw.

Monster of Uncharted Seas to niezbyt skomplikowany RPG na Androida, który oferuje przyjemny gameplay oraz ładną oprawę wizualną. Doskonale sprawdza się podczas krótszych sesji.

Star Wars: Knights of the Old Republic

Co prawda na liście pojawił się już jeden przebój od BioWare Corporation, ale nie mogłem odmówić sobie umieszczenie Knight of the Old Republic w tym zestawieniu. Do dzisiaj uważam, ze jest to jedna z lepszych produkcji osadzonych w uniwersum Gwiezdnych Wojen, która w pełni wykorzystała jego bogactwo. Jest to także dobry wybór dla graczy wolących trójwymiarowe RPG-i od tych z kamerą umieszczoną w rzucie izometrycznym.

Stardew Valley

Stardew Valley to doskonała produkcja czerpiąca garściami z popularnego japońskiego cyklu Harvest Moon. W dziele Concerned Ape również musimy zarządzać własnym gospodarstwem, począwszy od siania warzyw, poprzez dbanie o zwierzęta, na robieniu zapasów kończąc. Twórcy rozbudowali jednak swój tytuł o dodatkowe aktywności (np. przeczesywanie kopalni), dzięki czemu gracze cały czas mają coś ciekawego do roboty.

Battle Chasers: NightWar

Dzieło studia Airship Syndicate to prawdziwa gratka dla miłośników jRPG-ów. Produkcja nie tylko oferuje ciekawy system turowej walki, ale również kładzie duży nacisk na eksplorację lokacji. Battle Chasers: NightWar może także pochwalić się bardzo ładną oprawą wizualną, która na niewielkich ekranach smartfonów prezentuje się oszałamiająco.

Gry z serii Final Fantasy

Gdybyście nie mieli dotychczas możliwości sprawdzenia wszystkich gier z serii Final Fantasy, to dzięki usłudze Google Play możecie nadrobić zaległości. Square Enix wypuściło na Androida wszystkie klasyczne odsłony cyklu, w tym kultową „siódemkę”.

Każda z gier została dostosowana do dotykowego sterowania, a także posiada szereg usprawnień graficznych. Oprócz tego w sprzedaży znajdziecie też całkowicie nowe tytuły mobilne, jak np. Final Fantasy Dimensions II.

The Elder Scrolls: Blades

Uwielbiacie Skyrima i chcielibyście grać w The Elder Scrolls poza domem? W takim razie koniecznie pobierzcie darmowe Blades, które w pewnym stopniu powinno zaspokoić wasze potrzeby.

Nie jest to duży, pełnoprawny RPG, ale powinien zapewnić dużo frajdy w przerwie pomiędzy graniem w gry AAA na konsolach lub PC. Jeśli jesteście fanami gier Bethesdy, to dostępna zawartość z pewnością was zadowoli.

Autor: Łukasz Morawski