Data modyfikacji:

Najlepsze gry Pokemon na konsole

Pokemon to japońska seria gier opowiadająca o tytułowych stworkach, która w Polsce została spopularyzowana dzięki serialowi animowanemu o tym samym tytule. W zestawieniu przyjrzymy się najpopularniejszym i najlepszym grom Pokemon dostępnym na Switchu i innych konsolach Nintendo.

gry pokemon

Przegląd gier Pokemon – w co warto zagrać?

Gry Pokemon do zestawienia dobierałem na podstawie własnych preferencji, a także według popularności w serwisie Ceneo.pl i średnich ocen na portalu Metacritic. W większość tytułów zagracie bez problemu na konsoli Switch, lecz w niektórych przypadkach konieczne będzie także zaopatrzenie się w platformę Nintendo 3DS. Niestety żadna z gier Pokemon nie jest dostępna na PS4 lub XONE.

Sprawdźcie również gry na Nintendo Switch, w które musicie zagrać.

Część wymienionych w tekście produkcji posiada podwójny tytuł. Oznacza to, że dana odsłona Pokemonów została wydana w tym samym czasie w dwóch wersjach sprzedawanych osobno. Bazują one na tym samym gameplayu i fabule, lecz posiadają innego startowego stworka bądź wprowadzają jakieś kosmetyczne zmiany. Dla przejrzystości tekstu takie gry traktuję więc jako jeden produkt.

Pokemon Sun / Moon – 3DS

Odsłona Pokemon Sun / Moon dostępna jest na konsoli Nintendo 3DS i uznaje się ją za najlepszą współczesną grę poświęconą uroczym stworkom. Za prace nad produkcją odpowiada studio Game Freak, które od zawsze zajmuje się tworzeniem gier z głównej serii Pokemon.

Zasady rozgrywki pozostały takie jak w poprzednich tytułach z cyklu – gracz wciela się w trenera, eksplorującego otwarty świat w poszukiwaniu coraz to potężniejszych Pokemonów. Dużą zaletą gry jest przyjemna dla oka, trójwymiarowa oprawa wizualna.

Pokemon Red / Blue – Game Boy

To właśnie od tej odsłony zaczęła się przygoda z marką Pokemon, którą początkowo w Japonii sprzedawano pod tytułem Pocket Monsters. Produkcja zadebiutowała na kultowym Game Boyu, co oznacza, że w pierwszej wersji dostępna była wyłącznie w wersji czarno-białej. Twórcom nie przeszkadzało to jednak w stworzeniu ciekawych projektów stworków oraz wciągającego systemu turowej walki, który towarzyszy cyklowi aż do dzisiaj.

Przeczytaj także: Gry turowe – TOP 10 najlepszych strategii turowych

Pokemon Sword / Shield – Switch

Najnowsza pełnoprawna odsłona Pokemonów zaliczająca się do głównej, kanonicznej serii. Tym razem studio Game Freak zabrało graczy do regionu Galat, stylizowanego na Wielką Brytanię. Producent przygotował także tryb wieloosobowy, umożliwiający graczom wspólną walkę z komputerowymi przeciwnikami oraz rywalizację Gracz kontra Gracz, co znacząco zwiększa żywotność gry.

Super Smash Bros. Ultimate – Switch

Tym razem mam dla was trochę inny tytuł, niebędący bezpośrednią kontynuacją żadnej z serii o Pokemonach. Super Smash Bros. Ultimate to fantastyczna bijatyka, która jest crossoverem najważniejszych marek należących do Nintendo.

Dzięki temu gracze mogą wziąć udział w widowiskowych walkach na dziesiątkach map pomiędzy Mario, Linkiem a Pikachu lub innymi Pokemonami z różnych generacji. Choć gra reprezentuje gatunek bijatyk, to jednak brutalność bywa w niej mocno umowna, dlatego mogą grać w nią dzieci.

Pokemon: Let’s Go Pikachu / Eevee – Switch

Pokemon: Let’s Go Pikachu to poboczna odsłona serii, która zabiera graczy w sentymentalną podróż do przeszłości. Tytuł pod względem gameplayu odnosi się do pierwszych odsłon cyklu, lecz z nowoczesną, kolorową oprawą wizualną. Gracze ponownie zwiedzają malowniczy region Kanto, a całość kręci się wokół stu pięćdziesięciu jeden Pokemonów pierwszej generacji. Zgodnie z tradycją serii użytkownicy mogą wymieniać się stworkami z innymi trenerami przez usługi sieciowe.

Pokemon Quest – Switch

Studio The Pokemon Company wydało w 2008 roku nietypowy spin-off serii, który powstał głównie z myślą o konsoli Switch oraz urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi iOS i Android. Twórcy zrezygnowali z turowego systemu walki na rzecz gry akcji z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym.

Oryginalnie prezentuje się także grafika przypominająca stylistyką Minecrafta – tutaj również zastosowaną technologię wokseli. Pokemon Quest nie jest grą idealną, ale można zagrać w nią całkowicie za darmo i doskonale nadaje się dla dzieci.

Sprawdź także nasze propozycje najlepszych gier akcji.

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX – Switch

Historia Pokemon Mystery Dungeon rozpoczyna się w momencie, gdy główny bohater po przebudzeniu uświadamia sobie, że stał się jednym z tytułowych stworków. W tym momencie rozpoczyna się wielka przygoda, podczas której musi odkryć, dlaczego do tego doszło.

Rescue Team DX czerpie z modelu rozgrywki serii Mystery Dungeon, zapoczątkowanej w 1993 roku – oznacza to, że walki nie są toczone na zamkniętych arenach, tylko w quasi czasie rzeczywistym, opartym na sekwencyjnym poruszaniu się postacią.

Pokken Tournament DX – Switch

Produkcja pierwotnie zadebiutowała na konsoli Nintendo Wii U, lecz doczekała się odświeżonej wersji na hybrydowego Switcha. Pokken Tournament DX to ciekawa bijatyka, w której starcia prowadzone są na trójwymiarowych arenach pomiędzy dwoma stworkami.

Detective Pikachu – 3DS

Jeśli nie lubicie gier turowych, ale podoba wam się uniwersum Pokemonów, to powinniście spróbować z Detective Pikachu, będącym tytułem ekskluzywnym dla przenośnej konsoli Nintendo 3DS. Tytuł reprezentuje gatunek gier przygodowych. Młody chłopak o imieniu Tim razem z tytułowym Pikachu rozwiązują zagadki kryminalne.

Pokemon X / Y – 3DS

Pokemon X / Y to kolejna odsłona głównej serii, która została wydana wyłącznie na 3DS-ie. Pod względem rozgrywki produkcja nie różni się zbytnio od pozostałych części cyklu, choć sporo zyskuje dzięki wykorzystaniu możliwości dwóch ekranów przenośnej konsoli Nintendo.

Autor: Łukasz Morawski