Data modyfikacji:

Gry turowe – TOP 10 najlepszych strategii turowych

Chcielibyście odpocząć od dynamicznych gier akcji i zagrać w coś bardziej taktycznego? W takim razie powinniście spróbować ze strategiami turowymi, w których nie musicie spieszyć się z podejmowaniem decyzji. W tekście przyjrzymy się dziesięciu najlepszym grom turowym na PC i konsole.

gry turowe

Czym są gry turowe?

Gatunek strategii turowych (ang. turn-based strategy) polega na prowadzeniu rozgrywki w sposób przerywany, gdzie czas bywa wstrzymywany. W przeciwieństwie do gier RTS w turówkach gracze mają więcej czasu na podjęcie decyzji, a dopiero po ich zatwierdzeniu obserwują konsekwencje swoich wyborów.

W TBS-ach gracze decydują w każdej turze o rozwoju swojego królestwa (państwa) bądź zarządzają jednostkami bojowymi. Ze strategii turowych wywodzą się taktyczne gry fabularne, które oferują rozgrywkę w stylu RPG z turowym systemem walki lub/i poruszania się postacią.

Najlepsze strategie turowe, w które musicie zagrać

Wszystkie produkcje, które trafiły do tego zestawienia były dobierane na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz moich preferencji. Poniższa lista może więc znacząco różnić się od waszej. W tekście starałem się wymienić także produkcje nowsze, które bez problemu można kupić w Internecie. Zobaczcie Top 10 najlepszych strategii tutorowych.

  1. Sid Meier’s Civilization VI
  2. Shadow Tactics: Blades of the Shogun
  3. Seria Total War
  4. Seria XCOM
  5. Seria Heroes of Might and Magic
  6. Age of Wonders: Planetfall
  7. Into the Breach
  8. FTL: Faster Than Light
  9. BattleTech
  10. Master of Orion: Conquer the Stars

Sid Meier’s Civilization VI

Seria Civilization od zawsze wiodła prym w temacie turowych gier strategicznych. Szósta odsłona to produkt niemalże perfekcyjny, w którym twórcy wykorzystali całą swoją wiedzą zdobytą podczas prac nad poprzednimi częściami.

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

W Shadow Tactics gracze zarządzają grupą wojowników na wzór rozgrywki znanej z cyklu Commandos. Tyle że w tym przypadku akcja gry turowej rozgrywa się w roku 1615 na terenie Japonii.

Seria Total War

Twórcy Total War od wielu lat dostarczają kolejne świetne strategie turowe, które przybliżają graczom najważniejsze okresy starożytności i nie tylko. Najnowsze Three Kingdoms pozwoliło użytkownikom zarządzać chińskimi królestwami, natomiast podseria Warhammer przeniosła nas do uniwersum fantasy.

Seria XCOM

XCOM to oldschoolowy cykl, który doczekał się wznowienia w 2012 roku. Zarówno Enemy Unknown, jak i druga odsłona to świetne strategie turowe umożliwiające zarządzanie i rozbudowę bazy oraz oferujące wymagającą walkę z kosmitami.

Seria Heroes of Might & Magic

Cyklu Heroes of Might & Magic raczej nie trzeba przedstawiać polskim graczom. Jeżeli wychowaliście się w latach 90., to z pewnością wiele wieczorów spędziliście przy trzeciej części. W 2011 roku do sprzedaży trafiła szósta odsłona, która w udany sposób kontynuowała serię.

Age of Wonders: Planetfall

Marka Age of Wonders przez wiele lat była konkurencją dla HoMM. W odsłonie Planetfall twórcy postanowili zrezygnować z klimatów fantasy na rzecz science-fiction. Urozmaicono również etapy walki o system przypominający ten z XCOM.

Into the Breach

Za prace nad grą odpowiadają wyłącznie dwie osoby. Nie przeszkodziło im to jednak w przygotowaniu jednej z najlepszych strategii turowych, która nie tylko wciąga ze względu na rozbudowaną rozgrywkę, ale również ciekawą wizję świata.

FTL: Faster Than Light

Za FTL: Faster Than Light odpowiadają te same osoby co Into the Breach. W tym przypadku gracze muszą zarządzać statkiem kosmicznym ściganym przez oddziały wroga. Tryb turowy służy do ustalania trasy ucieczki.

BattleTech

Jeżeli szukacie wymagającej strategii turowej na PC, to BattleTech będzie dobrym wyborem. Studio Harebrained Schemes oparło rozgrywkę na walkach mechów bojowych. Produkcja jest remakiem gry z 1988 roku.

Master of Orion: Conquer the Stars

Studio NGD we współpracy z twórcami World of Tanks postanowiło odświeżyć markę Master of Orion. Conquer the Stars wypadło naprawdę przyzwoicie – twórcy dostosowali rozgrywkę do starych wyjadaczy i nowych użytkowników.