Data publikacji:

Kierownica do PS5. Jak wybrać idealną?

PlayStation 5 to konsola z ogromnym potencjałem, wielokrotnie silniejsza do swojego poprzednika, która bez problemu poradzi sobie z bardzo wymagającymi grami. Systemem interesują się oczywiście także fani gier wyścigowych. Jest on atrakcyjną alternatywą dla miłośników szybkości, których nie stać na drogie podzespoły do komputera PC. Odpowiadamy na pytanie, jak wybrać kierownicę do PS5.


kierownica do ps5
Najlepsze gry wyścigowe oraz symulatory jazdy cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem wielu graczy. W przypadku zręcznościowych tytułów arcade pozwalają one gnać po szutrach lub asfalcie, ciesząc się z osiąganych szybkości bez obawy o konsekwencje.

W przypadku symulatorów umożliwiają natomiast zabawę w mechanika oraz profesjonalnego kierowcę, dla którego najważniejsza jest precyzja oraz szybki czas reakcji. I wreszcie pozwalają spełnić fantazje o posiadaniu najszybszych i najbardziej egzotycznych aut świata. Imersję oraz doświadczenia z jazdy po wirtualnych drogach znacząco poprawia posiadanie dedykowanego kontrolera. Podpowiadamy więc, jaka kierownica dla PlayStation 5 będzie najlepsza.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kierownicy na PS5?

W pierwszej kolejności powinniśmy rozróżnić kilka rodzajów kierownic dostępnych na rynku. Podstawowe i najtańsze modele składając się jedynie z koła sterowniczego. Jest ono wzbogacone we wszystkie przyciski, które znajdziemy na gamepadzie PS5, a także czasami i w dodatkowe klawisze funkcyjne. Droższe zestawy sprzedawane są z modułem posiadającym pedał gazu, hamowania oraz sprzęgło, który po podłączeniu ustawiamy na podłodze. Najbardziej premiowe modele posiadać będą dodatkowo trzeci komponent, a więc osobny drążek skrzyni biegów.

Wybór jednej z tych trzech opcji zależeć będzie w dużej mierze od zasobności naszego portfela, a także ilości wolnego miejsca w salonie lub pokoju do grania. Kierownice przymocowujemy zawsze do solidnej i poziomej powierzchni przy pomocy specjalnych przyssawek lub zacisków. Producenci oferują wiele patentów w tym zakresie, przed zakupem warto więc sprawdzić, czy sprawdzą się w naszym przypadku.

Większe kilkuczęściowe zestawy kierownicze teoretycznie można ustawić na stole, ale zalecane jest tutaj już stosowanie specjalnych, metalowych stojaków, a nawet specjalnych zestawów gamingowych z wbudowanym fotelem. Należy również pamiętać, że każdorazowe przenoszenie, montowanie i chowanie kierownicy wraz z całym osprzętem może być irytujące oraz uciążliwe dla innych domowników. Zastanów się więc, czy będziesz korzystać z zestawu na tyle często, by jego wybór był opłacalny. W przeciwnym wypadku lepiej zainwestować w bardziej kompaktowe kółko.

Pomijając kwestie montażu, musimy zwrócić uwagę na możliwości techniczne urządzenia. Kluczowy będzie tutaj jego promień skrętu, wskazujący na to, ile razy możemy obrócić kierownicę do czasu napotkania oporu. Im jest on większy, tym przyjemniejsza i bardziej płynna będzie nasza jazda. Najlepsze modele oferują promień o wartości 900 stopni. Nie powinniśmy schodzić poniżej wartości 360 stopni i inwestować w najtańsze kółka z promieniem 180 stopni, nie pozwalającym nawet na wykonanie jednego pełnego obrotu.

Ostatnia kwestia, jaką powinniśmy rozważyć to oczywiście wykonanie sprzętu oraz rodzaj wykorzystanych w nim materiałów. Ponieważ z kierownic i pedałów korzystamy w dość intensywny sposób, jakość wykonania wprost przekłada się na ich żywotność. Najtańsze modele zbudowane są z różnego rodzaju plastiku, który może bardzo łatwo pęknąć i doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu. Z drugiej strony, droższe i markowe modele mogą z kolei pochwalić się metalową konstrukcją, a także obiciami wykonanymi ze sztucznej skórki oraz metalowymi pedałami. Nie warto więc tu oszczędzać, by bo kilku miesiącach wyrzucić nową kierownicę na śmietnik.

Wsteczna kompatybilność PS5 = ogromny wybór

Ponieważ PlayStation 5 jest w pełni kompatybilne z peryferiami oraz grami z PlayStation 4, w przeciwieństwie do poprzednich generacji systemów Sony, konsolowi miłośnicy jazdy mogą odetchnąć z ulgą, bowiem skorzystają bez problemu z już posiadanych kółek.

Oznacza to także, że na rynku znajduje się ogromny wybór kierownic do PS5, a gracze nie muszą długo czekać na to, gdy czołowi producenci zdecydują się wyprodukować wersje kontrolerów dla nowej platformy. Fani wyścigów i symulatorów na PlayStation 5 mają też od razu dostęp do kilkudziesięciu gier z PS4, które współpracują z kierownicami, takich jak wszystkie trzy części serii Project Cars.

Kierownica do PS5 – polecane modele

Logitech G923

Zwycięzca wielu rankingów, oferujący najlepszą jakość wykonania w stosunku do kosztów zakupu. Bardzo solidna kierownica z promieniem obrotu 900 stopniu, sprzedawana w zestawie z pedałami. Cena powyżej 1500 złotych sprawia jednak, że sięgną po nią głównie najbardziej zapaleni graczy.

Logitech G29

Kolejny wysokiej klasy model Logitecha. W zestawie, poza kierownicą o pomnieniu obrotu 900 stopni, znajdziemy również pedały. W polskich sklepach model dostępny jest za około 1000 złotych i stanowi atrakcyjną propozycję nawet dla bardziej niedzielnych wirtualnych kierowców.

Hori RWA Racing Wheel APEX

Najlepsza budżetowa kierownica do PlayStation 5, którą kupimy już za nieco ponad 400 złotych. Jej producentem jest znana japońska firma Hori. Model, który sprzedawany jest wraz z pedałami, nadaje się w sam raz dla osób, które chcą sprawdzić, jak będzie im się jeździć za kółkiem.