Data modyfikacji:

Gry z otwartym światem: TOP 10 gier sandbox

Poszukujecie fajnych gier z otwartym światem, przy których moglibyście spędzić wiele godzin? Trafiliście w dobre miejsce, ponieważ przygotowałem dla was ranking dziesięciu najlepszych gier sanbox.

gry z otwartym światem

TOP 10 gier z otwartym światem na PC i konsole

Gry sandbox do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz moich własnych preferencji. Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło wiele gier z otwartym światem zasługujących na uwagę graczy. W tekście ograniczyłem się więc do tytułów wydanych na pecety oraz konsole ósmej generacji.

  1. The Legend of Zelda: Breath of the Wild
  2. Wiedźmin 3: Dziki Gon
  3. Red Dead Redemption 2
  4. Grand Theft Auto V
  5. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain
  6. Marvel’s Spider-Man
  7. Yakuza 0
  8. Assassin’s Creed: Odyssey
  9. Death Stranding
  10. Forza Horizon 4

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Seria The Legend of Zelda miewała swoje wzloty oraz upadki, ale pewnie nawet Nintendo nie śniło się, że ta marka odniesie kiedykolwiek tak ogromny globalny sukces. Breath of the Wild to doskonały sandbox wprowadzający sporo unikatowych mechanik do rozgrywki.

W tej grze czuć, że mamy do czynienia z otwartym światem, nieograniczonym żadnymi niewidzialnymi ścianami czy innymi tanimi sztuczkami. Podczas zabawy to gracz sam decyduje, w jaki sposób chce ukończyć grę i którymi zadaniami ma się zająć w pierwszej kolejności.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Dobrych gier RPG z otwartym światem jest na pęczki – gorzej wygląda sytuacja, gdy szukamy produkcji wybitnych. Do takich z pewnością można zaliczyć najważniejsze dzieło w dorobku polskiego studia CD Projekt RED.

Wiedźmin 3: Dziki Gon to doskonały tytuł, który zapewnia godziwą rozrywkę na setki godzin. Czas ten można dodatkowo wydłużyć świetnymi rozszerzeniami (Serca z Kamienia, Krew i Wino). Ich fabuła prezentuje się jeszcze lepiej niż główny wątek Dzikiego Gonu.

Red Dead Redemption 2

Druga odsłona Red Dead Redemption była dla graczy zaskoczeniem. Studio Rockstar Games postawiło tym razem na stosunkowo realistyczną rozgrywkę, czego do tej pory nie można było powiedzieć o ich poprzednich produkcjach. RDR 2 to spokojna gra, co akurat jest jej największym atutem.

Kiedy jednak trzeba przyspieszyć, wtedy producent wrzuca największy bieg i akcja pędzi na łeb na szyje. Całość dopełnia fantastyczna historia opowiadająca o losach pewnego gangu z perspektywy Arthura Morgana. Tej produkcji nie mogło zabraknąć wśród najlepszych gier z otwartym światem.

Grand Theft Auto V

Pomimo że ta gra z otwartym światem zadebiutowała kilka lat temu, to nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Miłośnicy kampanii dla pojedynczego gracza już dawno zaliczyli wszystkie misje, natomiast wielbiciele multiplayera szaleją bez ustanku w GTA Online.

Piąta odsłona najpopularniejszego cyklu studia Rockstar Games to zdecydowanie najlepszy sandbox osadzony w realistycznym settingu, jaki kiedykolwiek trafił do sprzedaży. Studio zawiesiło poprzeczkę tak wysoko, że trudno będzie ją przeskoczyć w kolejnej części.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Jako wielki fan cyklu Metal Gear Solid początkowo miałem ogromny problem z tym tytułem. Głównie dlatego, że pod względem fabuły i sposobu przedstawienia historii piąta część znacząco odstaje poziomem od poprzedniczek. Jeżeli jednak skupimy się wyłącznie na rozgrywce, to nagle okazuje się, że mamy do czynienia z tytułem niezwykle dopracowanym.

Hideo Kojima zadbał o to, żeby w jego produkcji pojawiło się sporo ciekawych rozwiązań, jakich próżno szukać u konkurencji. Wachlarz ruchów Big Bossa dawał ogromne możliwości podczas skradania lub walki. Dodatkowym atutem gry był oczywiście otwarty świat.

Marvel’s Spider-Man

Spider-Man od studia Insomniac Games zdecydowanie nie jest grą wybitną. Pod wieloma względami produkcja jest wtórna, ponieważ czerpie garściami z różnych sandboksów innych producentów. Mimo to twórcom po raz pierwszy udało się wykorzystać potencjał drzemiący w tytułowym superbohaterze.

Bujanie się na pajęczynie pomiędzy wieżowcami dostarcza nieustannie takiej samej przyjemności nawet po kilkudziesięciu godzinach zabawy. Eksploracja otwartego świata gry to zdecydowanie najmocniejszy element tego dzieła.

Yakuza 0

W porównaniu do wcześniej wymienionych produkcji mapa w Yakuza 0 jest malutka. Nie przeszkodziło to jednak twórcom w przygotowaniu świetnej gry sandboksowej.

SEGA rozmiar świata nadrobiła wieloma rozmaitymi aktywnościami, które skutecznie odciągają graczy od głównego wątku fabularnego (a ten jest genialny). W Yakuza 0 nie ma czasu na nudę – w Kamurocho zawsze jest coś ciekawego do roboty.

Assassin’s Creed: Odyssey

Jeszcze kilka lat temu narzekałem na serię Assassin’s Creed, a teraz ponownie jestem w niej zakochany. Wszystko za sprawą Odyssey, które zaoferowało wciągającą rozgrywkę oraz przeogromny, otwarty świat.

Na korzyść produkcji zadziałał także starożytny setting, dzięki któremu gracze podczas przygody mogli odwiedzić historyczne greckie lokalizacje i ich największe zabytki. Zasłużone miejsce w top 10 gier z otwartym światem.

Death Stranding

Dzieło Hideo Kojimy to nietypowa gra sandbox, w której walka została zepchnięta na dalszy plan. Gameplay kręci się przede wszystkim wokół dostarczania paczek z jednego miejsca do drugiego. W teorii brzmi to mało atrakcyjne, lecz w praktyce sprawdza się doskonale.

Bycie postapokaliptycznym kurierem to nie lada przeżycie. Jeżeli narzekacie na inne produkcje, że są wtórne, to koniecznie powinniście sprawdzić Death Stranding. W tej grze z bogatym otwartym światem nawet chodzenie po nierównej nawierzchni potrafi być wyzwaniem.

Forza Horizon 4

W ostatnich latach popularne stały się gry wyścigowe z otwartym światem. Forza Horizon 4 jest ich najlepszych reprezentantem. Studio Playground Games przygotowało rewelacyjną produkcję oferującą ogromną mapę oraz mnóstwo samochodów. Jeżeli jesteście miłośnikami motoryzacji, czym prędzej powinniście sprawdzić ten tytuł.