Data modyfikacji:

Gry podobne do Minecraft. 10 produkcji wzorowanych na Minecraft

Minecraft to prawdziwy fenomen w branży gier. Produkcja studia Mojang stała się inspiracją dla wielu gier wydanych w późniejszym czasie. W tym zestawieniu przyjrzymy się dziesięciu ciekawym grom podobnym do Minecrafta.

minecraft

W jakie gry podobne do Minecrafta warto zagrać?

Gry w zestawieniu były dobierane na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz według własnych preferencji. Lista gier inspirujących się Minecraftem jest oczywiście  znacznie dłuższa.
  • Minecraft: Story Mode
  • Dragon Quest Builders 2
  • Trove
  • Don’t Starve
  • Fallout 4
  • Fortnite: Ratowanie Świata
  • ARK: Survival Evolved
  • Portal Knights
  • LEGO Worlds
  • Terraria

Minecraft: Story Mode

Studio Telltale Games,  specjalizujące się w produkowaniu epizodycznych gier przygodowych , zdobyło swego czasu licencję na stworzenie tytułu osadzonego w uniwersum Minecrafta. Producent mógł oprzeć swoje dzieło na charakterystycznej oprawie graficznej oryginału, która o dziwo idealnie pasowała do interaktywnego filmu.

Dragon Quest Builders 2

Zespół Square-Enix w 2018 roku wydał pierwszą odsłonę Dragon Quest Builders będącą spin-offem popularnej serii jRPG-ów. Wydana w 2019 roku kontynuacja jeszcze bardziej rozwinęła rozgrywkę i zaoferowała znacznie więcej sposobów na przemierzanie świata gry oraz budowanie nowych elementów.

Trove

Inspiracja Minecraftem w przypadku Trove jest już widoczna na pierwszy rzut oka. Sturio Trion Worlds również postawiło na technologię wokseli, czyli sześciennych bloków.

W grze także zwiedzamy ogromną mapę oraz pozyskujemy surowce i wytwarzamy narzędzia. Tytuł umożliwia tworzenie drużyn z innymi graczami, a także walkę PvP.

Don’t Starve

Oglądając screenshoty z Don’t Starve można nie zauważyć od razu podobieństwa do Minecrafta. Głównie ze względu na kamerę umieszczoną w rzucie izometrycznym.

Mimo to gra studia Klei Entertainment również kładzie ogromny nacisk na survival. Podobnie jak w dziele Mojang, tutaj także trzeba dbać o surowce oraz budowę własnych osad i narzędzi.
Czytaj również: Jak pobrać i zainstalować mody do Minecrafta?

Fallout 4

Wystąpienie tej pozycji na liście nie powinno być dla was zaskoczeniem. Jasne, Fallout 4 to nadal rozbudowany RPG bazujący przede wszystkim na kampanii fabularnej. Nie można jednak przejść obojętnie obok wszystkich mechanik budowniczych zaimplementowanych do gry. System craftingu i tworzenia budynków został żywcem wyjęty z Minecrafta.

Fortnite: Ratowanie Świata

Choć Fortnite znany jest przede wszystkim ze swojego trybu Battle Royale, to jednak produkcja debiutowała jako rozbudowana gra sieciowa,  nastawiona na walkę z wrogiem sterowanym przez komputer. Od początku w grze ogromną rolę odgrywał crafting oraz możliwość tworzenia własnych obiektów, które ograniczone są wyłącznie wyobraźnią graczy.

ARK: Survival Evolved

ARK to ogromna gra survivalowa, której podstawowe mechaniki nakładają się z tymi stworzonymi na potrzeby Minecrafta. Dużą siłą Survival Evolved jest natomiast setting, w jakim została osadzona gra. Współegzystowanie z potężnymi dinozaurami bywa bardzo klimatyczne i niebezpieczne.

Portal Knights

Dzieło studia Keen Games nawiązuje do Minecrafta zarówno pod względem stylistyki, jak i samej rozgrywki. Różnicą w Portal Knights  jest natomiast postawienie większego nacisku na rozwój bohatera oraz bardziej rozbudowane elementy RPG-owe.

LEGO Worlds

Marka LEGO była idealna do stworzenia gry podobnej do Minecrafta. W LEGO Worlds gracze sami decydują, co chcą robić. Do dyspozycji mają nieskończoną liczbę klocków i własną kreatywność.

Terraria

W tym przypadku akurat trudno  mówić o inspiracji Minecraftem, ponieważ gra studia Re-Logic zadebiutowała kilka miesięcy wcześniej. Obie produkcje mają jednak wiele elementów wspólnych (crafting, nietypowa grafika, nieograniczona swoboda), dlatego fani produkcji Mojanga bez problemu odnajdą się w Terrarii.