Life is Strange to niezwykle wciągająca gra przygodowa opowiadająca o losach osiemnastoletniej Max Claufield, która powróciła do rodzinnego miasta, żeby rozpocząć naukę na prestiżowej uczelni. Kiedy zaginęła jedna ze studentek, bohaterka postanawia ją odnaleźć, przy okazji odkrywając w sobie możliwość cofania czasu. Cechą charakterystyczną produkcji jest również to, że gracz ma ogromny wpływ na przebieg fabuły. W tym zestawieniu przyjrzymy się grom podobnym do Life is Strange.
Gry z wyborami w ostatnich latach stały się bardzo popularne. Gracze chętnie sięgają po tytuły, w których przebieg rozgrywki zależy od podjętych decyzji. Do takich gier należy Life is Strange, które zostało bardzo dobrze przyjęte przez graczy. Podobała się wam taka rozgrywka? Mamy dla was zestawianie gier podobnych do Life is Strange.
Część z was pewnie stwierdzi, że jest to zbyt oczywisty wybór, ale sequele wielokrotnie udowodniły już, że niekoniecznie muszą mieć zbyt wiele wspólnego z oryginałem. W przypadku Life is Strange 2 twórcy oparli jednak rozgrywkę na tych samych schematach i z podobnym stylem graficznym. Zespół DONTNOD Entertainment nie kontynuował na siłę losów Max, tylko opowiedział całkowicie nową historię.
Tym razem śledziliśmy poczynania dwóch braci, którzy w wyniku tragicznych wydarzeń postanowili uciec do Meksyku. Kontynuacja jest piękną grą drogi zmuszającą do wielu przemyśleń na temat rodziny, odpowiedzialności i konsekwencji podejmowanych decyzji.
Wśród gier podobnych do Life is Strange nie mogło zabraknąć propozycji od Studio Quantic Dream, które od wielu lat specjalizuje się w filmowych grach przygodowych dających graczom sporą swobodę w prowadzeniu fabuły. W przypadku Detroit: Become Human twórcy przeszli samych siebie, ponieważ liczba dostępnych ścieżek historii jest tak liczna, że nawet jedna mała decyzja potrafi całkowicie odmienić los niektórych postaci, zmieniając tym samym zakończenie.
W produkcji gracze przenoszą się do niedalekiej przyszłości, w której ludzie muszą koegzystować z humanoidalnymi androidami, co nie do końca wszystkim odpowiada. Gracz wciela się w trójkę mechanicznych ludzi, którzy na swój własny sposób próbują wywalczyć niezależność.
Najpierw zadebiutowała seria komiksów Roberta Kirkmana, potem pojawił się serial telewizyjny, a następnie do sprzedaży trafiła epizodyczna gra przygodowa bazująca na oryginalnym pomyśle. W pierwszym sezonie The Walking Dead od studia Telltale Games wcielaliśmy się w niejakiego Lee Everette, który w trakcie wybuchu apokalipsy żywych trupów był transportowany do więzienia po zabiciu swojej żony.
Historia została poprowadzona w taki sposób, żeby fani komiksów mogli obcować z całkowicie nowymi wątkami. Fabuła kręci się wokół wydarzeń z pierwowzoru, lecz opowiada o losach całkowicie nowych bohaterów.
Gry jak Life is Strange muszą być tworzone w taki sposób, żeby gracz mógł zaangażować się w wydarzenia na ekranie, dzięki czemu boleśniej odczuje niezbyt dobre decyzje. Fakt, że w Until Dawn mogą zginąć dosłownie wszystkie grywalne postacie zdecydowanie wpisuje się w te założenia. Zespół Supermassive Games w ciekawy sposób podszedł do tematu filmowych teen slasherów, umiejętnie przerabiając je na grę wideo.
Podczas rozgrywki wcielamy się w kilku nastolatków, którzy stanęli przed ogromnym zagrożeniem pod postacią zamaskowanego psychopaty (i nie tylko). Gracz oprócz eksplorowania lokacji wielokrotnie staje przed ograniczonymi czasowo wyborami. Jeśli wybierze źle, to dana postać może zginąć, zanim na dobre rozkręci się jej wątek. To jedna z najciekawszych gier przygodowych.
The Walking Dead nie jest jedyną komiksową marką, jaką studio Telltale Games wzięło sobie na warsztat. Na wyróżnienie zasługuje także rewelacyjne The Wolf Among Us bazujące na serii komiksowej „Fables”.
W grze śledzimy losy Bigby’ego Wolfa pełniącego funkcję szeryfa w miasteczku Fabletown zamieszkiwanego przez istotny znane z baśni i legend. Produkcja uznawana jest za jedną z lepszych w dorobku tego producenta, dlatego zdecydowanie warto ją sprawdzić. Sprawdźcie także, co wiemy o The Wolf Among Us 2.
Zanim studio Quantic Dream wydało dobrze przyjęte Detroit: Become Human, parę lat wcześniej zadebiutowało równie ciekawe Beyond Two Souls. Dzieło francuskiego producenta idealnie wpisuje się do tematyki zestawienia gier podobnych do Life is Strange, ponieważ tutaj również mamy do czynienia z żeńską bohaterką posiadającą nadnaturalne moce.
W trakcie rozgrywki śledzimy losy Jodie Holmes, od czasów jej dzieciństwa aż do dorosłości. Dziewczynę łączy dziwna relacja z tajemniczym bytem, którego zamiary nie są do końca jasne.
Kolejna epizodyczna przygodówka na tej liście, za którą odpowiada studio Telltale Games. W tym przypadku za podstawę świata i fabuły nie odpowiadały komiksy, lecz seria strzelanek Borderlands od studia Gearbox Software.
W grze mamy wpływ na poczynania dwójki bohaterów – oszustki Fiony oraz prawnika korporacji Hyperion o imieniu Rhys. W przeciwieństwie do innych dzieł producenta z tego zestawienia Tales from the Borderlands przepełnione jest absurdalnym humorem.
Ekipa odpowiedzialna za świetne Until Dawn na PlayStation 4 postanowiła spróbować sił z bardziej autorskim projektem, dostępnym na wszystkie wiodące platformy. Man of Medan to filmowa przygodówka wchodząca w skład antologii horrorów mających opowiadać różne historie (w sierpniu 2020 zadebiutuje kolejny odcinek).
Ogromną zaletą gry jest możliwość przechodzenia jej w kooperacji, co pozytywnie wpływa na nieprzewidywalność rozgrywki. W końcu nigdy nie wiadomo, jakie decyzji podejmie inny gracz.