Data modyfikacji:

Najlepsze gry platformowe 3D na PS4

Zastanawiasz się, w jaką platformówkę zagrać? Sprawdź najlepsze gry platformowe. Mamy dla ciebie propozycje gier 3D na PS4.

gry platformowe

Najlepsze gry platformowe

Gry platformowe nie cieszą się już taką estymą jak w poprzednich generacjach konsol. Gatunek został wyparty przez akcyjniaki oraz strzelanki, które obecnie są na topie. Mimo to niektórzy twórcy nadal nie zapominają o platformówkach 3D, wydając co jakiś czas nowe tytuły lub odświeżając stare klasyki.

Zobacz najlepsze gry platformowe na PS4. Lista jest mocno subiektywna, ale raczej powinna pokrywać się z opinią ogółu.

  1. Spyro Reignited Trilogy
  2. Ratchet & Clank
  3. Astro Bot: Rescue Mission
  4. Yooka Laylee
  5. Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
  6. RiME
  7. Tearaway Unfolded
  8. The Last Guardian
  9. Rayman Legends

Spyro Reignited Trilogy

Nasze zestawienie najlepszych gier platformowych otwiera Spyro Reignited Trilogy. Pierwsza odsłona Spyro the Dragon zadebiutowała w 1998 roku na PlayStation. Studio Insomniac Games stworzyło kolejne dwie części na tę platformę, które rozwijały ideę oryginału. To właśnie te trzy tytuły trafiły do Spyro Reignited Trilogy, za którego przygotowanie odpowiadała ekipa z Toys for Bob.

Remaster wyszedł rewelacyjnie. Poprawiono całkowicie oprawę wizualną, zachowując przy tym gameplay z pierwowzorów. Twórcy nie próbowali udziwniać tych gier, oddając w ręce graczy ich piękniejsze wersje. Lokacje otrzymały nowe obiekty graficzne oraz efekty wizualne, jakich brakowało oryginałom.

Ratchet & Clank

Insomniac Games to prawdziwi mistrzowie platformówek. Studio od lat specjalizuje się w tym gatunku, za każdym razem tworząc coś wyjątkowego.

Seria Ratchet Clank również stała na najwyższym poziomie. Po części czerpała z rozwiązań wykreowanych na rzecz Spyro the Dragon, dodając jednocześnie całą masę nowej zawartości. W cyklu nie tylko skakaliśmy po platformach i zbieraliśmy różne kryształki (tutaj akurat śrubki), ale także walczyliśmy z przeciwnikami z pomocą kuriozalnych broni.

Ratchet & Clank na PS4 jest remasterem pierwszej odsłony, wzbogacającym oryginał o nowe wstawki filmowe i cudowną oprawę wizualną

Astro Bot: Rescue Mission

Prawdziwe zaskoczenie, którego kompletnie się nie spodziewałem. Dzięki Astro Bot: Rescue Mission gry platformowe wskoczyły na całkowicie nowy poziom. Co prawda, już wcześniej mieliśmy do czynienia z platformówkami na PlayStation VR, lecz żadna nie była tak grywalna jak dzieło Sony Interactive Entertainment.

Lokacje i mechaniki rozgrywki zostały idealnie dostosowane do możliwości gogli wirtualnej rzeczywistości. Twórcy zastosowali masę sztuczek, żeby co chwilę zaskakiwać graczy nowymi rozwiązaniami. Kiedy już wsiąknąłem w klimat Astro Bota, nie miałem ochoty powracać do realu. Zestawienei najlepszych gier platformowych nie może się obyć bez tej pozycji.

Yooka Laylee

Byli pracownicy kultowego studia Rare postanowili stworzyć tytuł będący hołdem dla ich wcześniejszego dzieła – Banjo-Kazooie. W tym celu wystartowano ze zbiórką pieniędzy na Kickstarterze, która zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki temu mieliśmy możliwość zagrania w oldschoolową platformówkę 3D, czerpiącą garściami z rozwiązań znanych ze starszych klasyków gatunku.

W grze wcielamy się w tytułowych bohaterów będących kameleonem i nietoperzem. Jedynie wykorzystując umiejętności dwójki protagonistów, jesteśmy w stanie dotrzeć do finału. Produkcja bywa wymagająca, dlatego jest dobrą propozycją dla osób lubiących wyzwanie w grach platformowych.

Crash Bandicoot N. Sane Trilogy

A jeśli jesteśmy przy wyzwaniach, to zdecydowanie nie można w tej kwestii pominąć Crash Bandicoot N. Sane Trilogy. Remaster zrealizowany przez studio Vicarious Visions zawiera trzy odsłony cyklu, które stworzyła swego czasu ekipa z Naughty Dog, obecnie pracująca przy The Last of Us: Part II.

Pierwszy epizod pokręconego jamraja potrafi być koszmarnie trudny, zwłaszcza gdy chcemy zaliczyć grę na maksa, przechodząc przy okazji bonusowe poziomy udostępnione po premierze. Druga i trzecia odsłona tej platformówki na PS4 są już bardziej przystępne dla szerszego grona odbiorców, ale w niczym im to nie umniejsza. Każda z części jest świetna i każda udowadnia, na czym polegają najlepsze gry platformowe.

RiME

Jeśli lubicie, kiedy gry platformowe oprócz świetnej rozgrywki mają wam do przekazania coś więcej, to koniecznie sprawdźcie RiME od hiszpańskiego studia Tequila Works. Produkcja opowiada o młodym chłopcu, który w związku z pewnymi przykrymi wydarzeniami wylądował na tajemniczej wyspie. Po drodze napotyka magicznego lisa, będącego jego przewodnikiem w późniejszych fazach zabawy.

Rime to doskonała platformówka, w której znajdziecie również całą masę świetnie zaprojektowanych zagadek logicznych. Jednocześnie tytuł oferuje niezwykle dojrzałą i poruszającą opowieść. Warto poznać ją jednak osobiście.

Tearaway Unfolded

Początkowo Tearaway zadebiutowało na PlayStation Vita, lecz z racji niezbyt dużej popularności konsoli nie odniosło tam ogromnego sukcesu. A przynajmniej nie tak dużego, na jaki zasługiwało.

Na szczęście Media Molecule zdecydowało przenieść swój hicior na stacjonarną konsolę Sony, urozmaicając ją o nowe atrakcje gameplayowe. Tearaway Unfolded doskonale bawi się możliwościami kontrolera DualShock 4, co z pewnością docenią osoby, które lubią nietuzinkowe podejście do rozgrywki w grach platformowych.

The Last Guardian

Fumito Ueada to mistrz tworzenia enigmatycznych produkcji z rewelacyjnym klimatem. To on odpowiada za wykreowanie takich hitów jak Ico czy Shadow of the Colossus. Japoński twórca nie spoczął na laurach, tylko przez latach pracował na kolejnym tytułem, który ponownie miał na celu chwycić graczy za serca.

Proces powstawania The Last Guardian był długi i ciężki, ale ostatecznie projekt trafił do sprzedaży. Bardzo cieszę się, że do tego doszło, gdyż ta gra platformowa jest małym dziełem sztuki. Tytuł oferuje świetną fabułę oraz oryginalny gameplay bazujący na współpracy małego chłopca z potężnym zwierzakiem będącym krzyżówką szczeniaka z orłem. Zdecydowanie jedna z najlepszych gier platformowych.

Rayman Legends

Kontynuacja dobrze przyjętego Rayman Origins. Rayman Legends to gra platformowa zarówno dla młodszych, jak i starszych graczy. Druga odsłona ma łatwiejszy poziom od pierwszej części.

Platformówka zachwyca projektami lokalizacji i oprawą graficzną. Twórcom nie można odmówić pomysłowości. Jeżeli szukacie dobrej gry platformowej na długie godziny zabawy, warto sięgnąć po ten tytuł.