Data modyfikacji:

Gry RPG na PC. TOP 15 gier RPG

Na przestrzeni lat wyszło tak dużo RPG-ów, że nie sposób ich wszystkich policzyć. Gatunek zaczął mieszać się z innymi i ewoluować w rozmaitych kierunkach. W tym zestawieniu postaram się jednak przybliżyć wam najlepsze gry RPG na PC.

gry rpg na pc

TOP 15 gier RPG na PC

W zestawieniu ograniczyłem się wyłącznie do piętnastu pozycji, co oczywiście nie oznacza, że temat jest w pełni wyczerpany. Trudno porównywać takie klasyki jak Planescape Torment z NieR: Automata. Obie produkcje są RPG-ami, lecz ich styl rozgrywki oraz sposób narracji są kompletnie inne.

Żeby poniższa lista miała ręce i nogi, postanowiłem bazować na tytułach wydanych w ciągu ostatnich dziesięciu lat – od 2009 do 2019 roku. Gry RPG na PC dobierane były według moich preferencji oraz ocen w serwisie Metacritic. Zobaczcie TOP 15 najlepszych gier RPG na PC.

 1. Divinity: Original Sin II
 2. The Elder Scrolls V: Skyrim
 3. Mass Effect 2
 4. Wiedźmin 3: Dziki Gon
 5. Disco Elsyium
 6. Dark Souls III
 7. Pillars of Eternity
 8. Stardew Valley
 9. Monster Hunter: World
 10. Bastion
 11. South Park: Kijek Prawdy
 12. Final Fantasy XV
 13. Darkest Dungeon
 14. NieR: Automata
 15. Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Divinity: Original Sin II

Larian Studios działa w branży gier już od 1997 roku, lecz studio stało się popularne dopiero przy okazji premiery pierwszej odsłony Divinity: Original Sin. Kontynuacja była jeszcze lepszą gra RPG na PC, która idealnie rozwinęła ideę poprzedniczki. Tytuł odniósł ogromny sukces pomimo oldschoolowego rzutu izometrycznego i turowego systemu walki. W dobie gier akcji należy traktować to jako ogromny sukces.

The Elder Scrolls V: Skyrim

Po ośmiu lat od premiery piąta odsłona The Elder Scrolls nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Niesamowite jest to, że pomimo licznych błędów i niedoróbek Skyrim spotkał się z tak dużą estymą. Ogromna w tym zasługa rozległego świata oraz wsparcia dla modów. Gra Bethesda Softworks to wielki, epicki RPG, który rozkocha w sobie wszystkich graczy pragnących swobody w grach – tej w Skyrimie jest pod dostatkiem.

Mass Effect 2

Wszyscy wiemy, jaki status obecnie ma seria Mass Effect. Musi jeszcze minąć trochę czasu, zanim gracze na dobre przetrawią Andromedę. Zamiast rozczulać się nad upadkiem cyklu, przypomnijmy sobie lepiej, za co go pokochaliśmy. Druga odsłona Mass Effect to jedna z najlepszych gier RPG na PC, która zachwycała świetną fabułą oraz wciągającą rozgrywką. Miejmy nadzieję, że BioWare powróci jeszcze do tak dobrej formy.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W TOP 15 gier RPG na PC nie mogło zabraknąć tego tytułu. Pewnie nigdy o tym nie słyszeliście, ale Wiedźmin 3: Dziki Gon to polska gra, która powstała na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Przy okazji zdobyła setki nagród w najróżniejszych plebiscytach, sprzedała się w milionach kopii i zaskarbiła sobie miłość graczy z całego globu. Ot, taki mały sukces warszawskiego studia CD Projekt RED. Warto też dodać, że do gry powstały dwa genialne rozszerzenia – „Serca z kamienia” oraz „Krew i wino”.

Disco Elsyium

Disco Elysium to największe zaskoczenie ostatnich lat. Po niewielkim estońskim studiu nie oczekuje się cudów, a tak właśnie się stało. Produkcja ZA/UM na nowo zdefiniowała, na czym polega gatunek RPG. Nie jest to tytuł nastawiony na walkę na pięści, lecz starcia słowne. Awansowanie postaci na wyższe poziomy także wyłamuje się wszelkim ustalonym ramom. Ta gra RPG na PC to fenomen, dlatego koniecznie musicie ją sprawdzić.

Dark Souls III

Choć uważam, że najlepszą grą studia From Software jest Bloodborne, to jednak trafił on wyłącznie na PlayStation 4, dlatego nie pasuje do tego zestawienia. Kolejnym świetnym RPG-iem akcji w dorobku japońskiego producenta był właśnie Dark Souls III. Trzecia odsłona jest najbardziej przystępnym soulslikem dla osób, które nie miały wcześniej do czynienia z grami RPG na PC czy konsole. Poziom trudności bywa odpowiednio stopniowany, dzięki czemu użytkownicy mają czas na zdobycie doświadczenia – zarówno w grze, jak i w prawdziwym życiu.

Pillars of Eternity

Kiedy wydawało się, że klasyczne RPG-i z kamerą ustawioną w rzucie izometrycznym odeszły całkowicie do lamusa, wtedy na scenę wkroczyło studio Obsidian Entertainment. Amerykańska ekipa składa się z doświadczonych twórców, pracujących wcześniej przy takich kultowych tytułach jak Baldur’s Gate, Fallout, Planescape: Torment czy Icewind Dale. Pillars of Eternity było więc skazane na sukces. Ta dobra gra RPG na PC czerpała garściami z dorobku dawnych produkcji, dodając od siebie nowe, atrakcyjne dla współczesnych graczy, mechaniki.

Stardew Valley

Nieoficjalnie przyjęło się, że dobre gry RPG na PC powinny opowiadać o epickich przygodach osadzonych w fantastycznych krainach z latającymi nad głową smokami. Studio Concerned Ape widocznie nie znało tych zasad, ponieważ ich Stardew Valley to produkcja traktująca o życiu farmera. Twórcy w sprytny sposób połączyli mechaniki z Harvest Moona z RPG-ami, w których trzeba walczyć z przeciwnikami i zdobywać łup.

Monster Hunter: World

Marka Monster Hunter dotychczas znana była przede wszystkim w krajach azjatyckich. Sytuacja odwróciła się diametralnie przy odsłonie World, która po raz pierwszy w historii serii zadebiutowała na komputerach osobistych. Jest to jednocześnie najbardziej dopracowana i rozbudowana odsłona, przy której można spędzić setki godzin. Fabuły w tej ciekawej grze RPG na PC jest jak na lekarstwo – tutaj liczy się przede wszystkim polowanie na coraz to potężniejsze bestie.

Bastion

Czasami warto zrobić przerwę od wysokobudżetowych produkcji, żeby dać się porwać niewielkim grom stworzonym przez niezależnych twórców. Supergiant Games przygotował niezwykle klimatycznego RPG-a akcji – walka bywa tu równie istotna, co fabuła. Największą zaletą Bastionu jest natomiast atmosfera osnuta aurą tajemniczości. Z tych powodów tego tytułu nie mogło zabraknąć w topce najlepszych gier RPG na PC.

South Park: Kijek Prawdy

Stworzenie gry RPG na PC osadzonej w uniwersum South Parku brzmi jak wariactwo. Obsidian Entertainment udowodniło, że w tym szaleństwie jest metoda. W efekcie otrzymaliście świetną produkcję, mocno nasączoną absurdalnym humorem serialu. Turowy system walki, o dziwo, również idealnie pasował do tej gry.

Final Fantasy XV

Seria Final Fanstasy już chyba na dobre zrezygnowała z turowego systemu walki. Piętnasta odsłona kładła ogromny nacisk na dynamiczną rozgrywkę, w której gracz kierował ruchami bohatera w czasie rzeczywistym. Moim zdaniem produkcja sporo na tym zyskała, ponieważ starcia z przeciwnikami prezentowały się fenomenalnie. Historia także stała na wysokim poziomie, ale to akurat dla tej marki standard.

Darkest Dungeon

O Darkest Dungeon swego czasu było bardzo głośno. Głównie z tego względu, że produkcja oferowała bardzo wysoki poziom trudności. Ten potrafił wykończyć nawet najbardziej zapalonych fanów RPG-ów. Pikanterii produkcji dodawał fakt, że śmierć bohaterów była permanentna, dlatego każda strata była mocno odczuwalna.

NieR: Automata

NieR: Automata to jedna z bardziej niedocenionych gier ostatnich lat. Choć tytuł otrzymał dobre noty od recenzentów i sprzedał się w zadowalającej ilości, to jednak jego popularność jest za mała, jak na jakość, jaką oferuje gra. Studio PlatiniumGames przygotowało fantastyczną grę RPG na PC, w której fabuła pozostaje zagadką do samego końca. Żeby w pełni zrozumieć historię, trzeba odblokować przynajmniej kilka zakończeń.

Ni no Kuni II: Revenant Kingdom

Produkcja studia Level 5 to prawdziwa gratka dla miłośników japońskich RPG-ów. Ni no Kuni II: Revenant Kingdom oferuje wszystko to, co jest najważniejsze w tego typu produkcjach. W grze nie tylko eksplorujemy wielki, otwarty świat, ale także rozbudowujemy własne królestwo i bierzemy udział w bitwach z udziałem armii.