Data publikacji:

Gry podobne do Gothic

Seria Gothic cieszy się wśród polskich graczy ogromną estymą. Tytuł nigdy nie zdobył wielkiej światowej sławy, lecz my z różnych powodów zakochaliśmy się w wizji przygotowanej przez niemieckie studio Piranha Bytes. Jeżeli zaliczyliście wszystkie odsłony gry i chcielibyście więcej, to trafiliście w dobre miejsce. Sprawdźcie gry podobne do Gothic.

gothic

Najciekawsze gry w stylu Gothica

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie podobieństwa rozgrywki bądź uniwersum. Każdy z tych tytułów znajduje wspólny mianownik z serią Gothic, która należy do klasyki starych gier na PC, i może przypaść do gustu fanom najważniejszej marki w dorobku studia Piranha Bytes.

  1. Seria Risen
  2. Wiedźmin 3: Dziki Gon
  3. Elex
  4. Seria The Elder Scrolls
  5. GreedFall
  6. Two Worlds II
  7. Kingdom of Amalur: Reckoning
  8. Kingdom Come: Deliverance

Seria Risen

Po tym, jak niemiecki zespół Piranha Bytes zakończył prace nad trzecią odsłoną Gothica, postanowił spróbować swoich sił z całkowicie nową marką. Wynikało to również z kwestii licencyjnych – seria została w rękach wydawnictwa JoWooD Entertainment, dlatego twórcy po zerwaniu współpracy nie mogli dalej kontynuować prac nad tym cyklem.

Wyszło to branży gier na dobre, ponieważ seria Risen przyniosła pewien powiew świeżości i dała na nowo wykazać się studiu w kwestii kreowania nowego uniwersum. Tym razem fabułę oparto bardziej na pirackich motywach i nieco bardziej egzotycznych lokacjach. Gameplay natomiast czerpał garściami z Gothiców, dzięki czemu wierni fani Piranha Bytes bez problemu mogli odnaleźć się w nowych realiach.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Porównywanie Wiedźmina 3 i serii Gothic pod względem jakości wykonania mija się z celem, ponieważ budżety na gry były całkowicie inne, a i technologia poszła też mocno do przodu. Grając jednak w ostatnią wirtualną przygodę Geralta z Rivii, nie sposób było uciec od porównań do historii Bezimiennego.

Tutaj również mieliśmy do czynienia z mroczną krainą fantasy, w której urocze wróżki ustąpiły miejsca żądnym krwi potworom i innym szkaradom. W trzeciej odsłonie Wiedźmina zadania nie skupiały się również wyłącznie na walce z przeciwnikami, ale kładły duży nacisk na dialogi oraz ciekawe historie. Z tego też powodu umieściłem polską grę w zestawieniu gier podobnych do Gothic.

Sprawdź również nasze zestawienie gier podobnych do Wiedźmina.

Elex

Elex to najnowsza produkcja w dorobku studia Piranha Bytes, która została wręcz posklejana z mechanik znanych z cyklu Gothic. Jedyną znacząco różnicą jest to, że tytuł przenosi nad do uniwersum science-fiction, w którym występuje także magia. Gra posiada natomiast identyczną konstrukcję – pierwsze rozdziały skupiają się na zdobywaniu szacunku i przyłączeniu do jednej z frakcji.

Produkcja nie uniknęła także poważnych błędów technicznych, z jakich słynął Gothic. Nawet rozgrywka była podobnie toporna, choć gra wyszła w 2017 roku. Mimo to fani zdecydowanie powinni sprawdzić ten tytuł, ponieważ czuć w nim magię starych gier Piranha Bytes.

Seria The Elder Scrolls

Gracze dawniej byli podzieleni na dwa obozy – jedni grali w drugą część Gothica, natomiast drudzy namiętnie katowali trzecią odsłonę The Elder Scrolls, czyli Morrowinda. Obie serie różnią się od siebie pod wieloma względami, lecz można w nich znaleźć sporo wspólnych rozwiązań.

W tym celu zdecydowanie warto sprawdzić najnowszego Skyrima – będącego jedną z najlepszych gier RPG na PC – który dostępny jest chyba na wszystkich możliwych platformach. Podobnie jak w Gothicu, tutaj również macie ogromną swobodę działania i możecie sami zdecydować, z jakimi frakcjami wejdziecie w większą zażyłość. Obie marki łączy ponadto ciekawa wizja fantasy.

GreedFall

Niezależne studio Spiders już przy okazji Bound by Flame czy The Technomancer udowodniło, że całkiem nieźle radzi sobie z tworzeniem gier RPG. Jednakże dopiero przy okazji wydanego w 2019 roku GreedFall zespół w pełni pokazał, jaki drzemie w nim potencjał.

Produkcja może i jest trochę siermiężna, ale przynajmniej dzięki temu idealnie wpisuje się do tematyki zestawienia gier podobnych do Gothica (to nie złośliwość). Rozgrywka kręci się wokół tajemniczej zarazy, która zdziesiątkowała ludzi na Starym Świecie. To, jak potoczy się historia, zależy w dużej mierze od gracza i podjętych przez niego decyzji.

Two Worlds II

Polacy nie gęsi i swojego Gothica mają. Two Worlds II zdecydowanie nie należy traktować w kategorii bardzo dobrej gry, ale nie powinno się też jej od razu skreślać. Czuć, że zespół Reality Pump miał ogromne ambicje, lecz nieduży budżet oraz niewystarczające zdolności zdecydowanie pokrzyżowały te plany. Mimo to Two Worlds II to produkcja czerpiąca garściami z serii Gothic, dlatego powinna zainteresować najbardziej zagorzałych fanów dzieła Piranha Bytes.

Kingdoms of Amalur: Reckoning

Kingdoms of Amalur to dzisiaj mocno zapomniany tytuł, który w 2012 roku został naprawdę bardzo ciepło przyjęty zarówno przez graczy, jak i recenzentów z całego świata. Reckoning było ambitnym projektem, przy którym pracowało wielu wybitnych twórców, w tym popularny autor komiksów Todd McFarlane.

W grze wcielamy się w bohatera przywróconego do świata żywych w wyniku tajemniczego eksperymentu. Od tego momentu sami decydujemy o losie postaci i jej wpływie na królestwo Amalur. Jeżeli szukacie ciekawej gry podobnej do Gothica, to na pewno się nie zawiedziecie.

Kingdom Come: Deliverance

Dzieło studia Warhorse jest jedyną produkcją w zestawieniu, której twórcy zrezygnowali z klimatu fantasy na rzecz realiów historycznych. Mimo to w Kingdom Come: Deliverance czuć mocno ducha cyklu Gothic. Wynika to chociażby z faktu niespiesznego eksplorowania otoczenia oraz prozaicznych czynności, które może wykonywać główny bohater.

Produkcja kładzie także duży nacisk na historię oraz konsekwencje decyzji podejmowanych przez protagonistę. Jest to też doskonały RPG dla graczy, którzy czasami wolą zajmować się w grach innymi rzeczami niż tylko walką ciągłą z przeciwnikami.