Data modyfikacji:
stare gry na pc

Kultowe stare gry na PC

Pojęcie „stare” jest dosyć umowne, dlatego założyłem, że do zestawienia będę brał gry, które zadebiutowały na komputerach osobistych przed 2005 roku. Oczywiście każdy z nas ma inne podejście do grania, dlatego lista, pomimo dwudziestu pozycji, nie przedstawia wszystkich świetnych starych tytułów. W zestawieniu znajdziecie także gry na starego laptopa, co jest dodatkową zaletą wymienionych tytułów.

Dobierając produkcje do zestawienia sugerowałem się własnymi wspomnieniami z danymi produkcjami, a także tym, czy współcześnie te gry nadal potrafią dostarczyć tyle samo frajdy co przed laty. Kolejność jest przypadkowa. Zobaczcie moje propozycje najlepszych starych gier komputerowych.

Diablo II

Pierwsze Diablo było bardzo dobrą grą, lecz to dopiero kontynuacja sprawiła, że gracze rozkochali się w hack’and’slashach. Dzieło Blizzarda oferowało bardzo rozbudowaną rozgrywkę oraz umożliwiało grę w kooperacji poprzez Internet. W 2000 roku robiło to ogromne wrażenie. Dzisiaj to dobra i fajna stara gra na PC.


Dungeon Keeper

Studio Bullfrog Productions dało graczom poczuć, jak to jest być „tym złym”. W Dungeon Keeper wcielaliśmy się w demonicznego władcę lochów, którego zadaniem było torturowanie poddanych, zmuszanie ich do ciężkich prac i budowanie coraz to bardziej pokręconych komnat. Gra była mroczna, ale nie brakowało w niej czarnego humoru.


Gothic

Dwie pierwsze części Gothica to prawdopodobnie najlepiej wspominane przez Polaków stare gry RPG. Niemieckie studio Piranha Bytes zrealizowało świetne gry, które dawały graczom ogromną swobodę działania. Fabuła oraz konstrukcja świata były na tyle dobrze przemyślane, że podczas zabawy nie przeszkadzały nawet liczne bugi i toporna rozgrywka.


Fallout

Współczesne odsłony Fallouta nie mają praktycznie nic wspólnego z dziełami Black Isle Studios. Amerykański deweloper przygotował dwa genialne klasyczne RPG-i osadzone w klimatach postapokaliptycznych. Do obu części praktycznie nie ma się o co przyczepić. To po prostu świetne stare gry komputerowe, które zestarzały się jedynie pod względem oprawy wizualnej.

Heroes of Might & Magic III

Jeżeli macie teraz około trzydzieści lat lub więcej, to z pewnością pamiętacie godziny spędzone na rozbudowywaniu miasta i armii w „Hirołsach”. Przy trzeciej części można było siedzieć całe dnie, a gra nawet na moment nie dawała poczucia znużenia. Gdybyście chcieli sobie przypomnieć tego klasyka, to w 2015 roku powstała wersja zremasterowana, dostosowana do współczesnych pecetów.


Baldur’s Gate

Kiedy miłośnicy siekania przeciwników grali w Diablo, osoby zainteresowany bardziej ambitnymi produkcjami swój wolny czas przeznaczały na serię Baldur’s Gate. Pierwszą część wspominam dobrze, jednak to właśnie druga część pokazała prawdziwy potencjał tej marki. Jeśli nie mieliście nigdy okazji sprawdzić tych tytułów, to polecam kupno Baldur’s Gate: Enhanced Edition. Dostępne jest na pecetach, urządzeniach mobilnych oraz konsolach PS4, XONE i Switch. Zestawienie najlepszych starych gier na PC nie mogło istnieć bez tego tytułu.StarCraft

Blizzard Entertainment w przerwie pomiędzy grami fantasy spróbował swoich sił ze strategią czasu rzeczywistego osadzoną w uniwersum science-fiction. Efekt końcowy świadczył o tym, że taki ruch był strzałem w dziesiątkę. StarCraft to rewelacyjna stara gra RTS, która nawet dzisiaj jest bardziej grywalna niż niejedna współczesna strategia. W 2017 roku wyszła wersja zremasterowana.


Quake 3 Arena

Dwie pierwsze części Quake’a stawiały przede wszystkim na kampanię fabularną. Studio id Software stwierdziło jednak, że rozgrywki sieciowe mają większy potencjał. Jak się okazało, mieli rację, a gracze właśnie takiej produkcji oczekiwali. Quake 3 Arena to stara gra strzelanka, która wyznaczała standardy dla innych shooterów przez najbliższe lata.

Warcraft 3

Kiedy Blizzard powrócił z kosmosu, ponownie wziął się za markę Warcraft. Studio wykorzystało doświadczenie zdobyte przy okazji StarCrafta, dzięki czemu było w stanie zrobić jedną z bardziej wybitnych strategii, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży. W 2020 roku na rynek trafi Warcraft III: Reforged, które będzie odświeżoną wersją starej gry komputerowej.


Battlefield 1942

Kiedy widzę lub słyszę nazwę tej gry, od razu w głowie załącza mi się jej charakterystyczny utwór przewodni. Battlefield 1942 był pierwszą produkcją sieciową oferującą bitwy na tak dużą skalę. Nie tylko mogliśmy wcielić się w różne klasy żołnierzy, ale także otrzymaliśmy możliwość kierowania wieloma rodzajami pojazdów.


Half-Life

Nie jestem w stanie zdecydować, która odsłona Half-Life była lepsza, ponieważ każda z nich oferowała coś wyjątkowego. Bardziej doceniam jednak pierwszą część, bo to właśnie ona pokazała, że najlepsze strzelanki mogą służyć także jako medium do opowiadania świetnych historii.


Final Fantasy VII

Gdyby ktoś obudził mnie w nocy i zapytał o najlepsze stare gry na PC z lat 90., to bez wątpienia jako jedną z nich wymieniłbym Final Fantasy VII. Choć gra bardziej kojarzona jest z pierwszym PlayStation (tam zadebiutowała najpierw), to jednak na PC też cieszyła się dużą popularnością.

Far Cry

Studio Crytek w 2004 roku rozpoczęło nowy etap dla pierwszoosobowych strzelanek. Far Cry oferował oprawę wizualną wykraczającą poza ówczesne standardy. Gra nie tylko ładnie wyglądała, ale również zapewniała świetny i dopracowany gameplay.


Max Payne

Fińskie studio Remedy Entertainment już w 2001 roku pokazało, jak należy implementować bullet time do gier. Widowiskowe strzelaniny nie były jedyną atrakcją Maksa Payne’a. Na szczególną uwagę zasługiwała również dojrzała fabułą opowiadająca o zniszczonym psychicznie facecie, który stracił żonę i dziecko.


Splinter Cell

Japończycy mieli swojego Solid Snake’a, dlatego Francuzi również postanowili stworzyć własną serię gier o tajnym agencie działającym w ukryciu. Przygody Sama Fishera zainspirowane zostały powieściami Toma Clancy’ego, dzięki czemu otrzymaliśmy dobrą fabułę, wspieraną równie solidnym gameplayem.


Commandos

Ekipa z Pyro Studios stworzyła dwie świetne taktyczne strategie. Nie sterowaliśmy w nich poczynaniami wielkich armii, tylko niewielkim oddziałem składającym się z profesjonalistów. Obie części wymagały od graczy dużej cierpliwości i logicznego myślenia. To warte uwagi dobre stare gry PC.

Hitman: Codename 47

O wysokiej jakości Hitman: Codename 47 może świadczyć fakt, że formuła gry była na tyle dobra, że do dzisiaj doskonale sprawdza się w nowych grach. Dowodem na to są kolejne odsłony cyklu, które regularnie trafiają do sprzedaży. Pierwsza część w czasach swojej premiery była wyjątkowa – próżno było szukać drugiego takiego tytułu.


Counter-Strike

Counter-Strike to produkcja będąca w istocie modyfikacją do pierwszej części Half-Life’a. Mod tak bardzo przypadł graczom do gustu, że otrzymał oficjalne wsparcie Valve. Dzięki temu gra mogła być rozwijana przez najbliższe lata. W międzyczasie powstały kolejne, usprawnione wersje. Counter-Strike to stara gra na PC, która do dzisiaj ma się dobrze.


Star Wars: Knights of the Old Republic

Dzieło BioWare to nie tylko rewelacyjny RPG, ale także jedna z lepszych gier Star Wars. Twórcy w pełni wykorzystali potencjał marki, dając graczom możliwość zwiedzenia najróżniejszych planet i spotkania na swojej drodze wielu ras.


Grand Theft Auto: Vice City

Kiedy zadebiutowało Vice City, gracze przecierali oczy ze zdumienia. Produkcja oferowała ogromny, otwarty świat, mnóstwo grywalnych pojazdów i świetną historię pełną czarnego humoru. Do dzisiaj jest to jedna z cieplej wspominanych odsłon cyklu.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.