Age of Empires to kultowa seria gier strategicznych, która doczekała się trzech odsłon, zaś czwarta ma zadebiutować w 2021 roku. Jeśli jednak nie możecie doczekać się premiery nowej części, to koniecznie zagrajcie w inne RTS-y, które rozgrywką lub tematyką zbliżone są do tego, co zaoferowało lata temu Ensemble Studios. Przyjrzymy się ciekawym grom podobnym do Age of Empires.
Produkcje, jakie trafiły do tego zestawienia dobierane były na podstawie tematyki, stylu rozgrywki, ocen w serwisie Metacritic i moich preferencji. Każdy z tych tytułów spotkał się z ciepłym przyjęciem przez graczy i recenzentów.
Na początek mam dla was propozycję interesującej strategii czasu rzeczywistego, za którą odpowiada niemieckie studio KING Art Games. Z kolei inspiracją do stworzenia Iron Harvest były prace polskiego artysty, Jakuba Różalskiego. W grze bowiem trafiamy do wymyślonego przez niego uniwersum 1920+.
I wojna światowa nie dobiegła końca, a na jej przebieg wpłynęły potężne, śmiercionośne mechy, z jakimi piechota ma niewielkie szanse. Stronami konfliktu w grze są trzy mocarstwa: Imperium Saksonii, republika Polanii oraz Rusviet. Gameplay to klasyka gatunku, bez jakiegokolwiek odbiegania od normy – tutaj zadziałało to na plus.
Na liście nie mogło również zabraknąć RTS-a osadzonego w uniwersum science-fitcion Warhammer: 40,000. Za produkcję gier z tej marki odpowiada doświadczone studio Relic Entertainment, które stworzyło także cykl Company of Heroes, a obecnie pracuje nad czwartą częścią Age of Empires.
Patrząc na wysoki poziom serii Dawn of War, można być spokojny o ich nowy projekt. Producent wielokrotnie udowodnił, że doskonale czuje się w tworzeniu strategii czasu rzeczywistego, bez względu na to, z jakim settingiem musi pracować.
W Polsce powstało kilka naprawdę ciekawych gier strategicznych, lecz do swojego zestawienia postanowiłem umieścić dzieło gliwickiego zespołu Destructive Creations. Głównie dlatego, że ich Ancestors Legacy, podobnie jak Age of Empires, stawia duży nacisk na w miarę dokładne przedstawienie realiów historycznych.
W przypadku opisywanej gry, mamy okazję zobaczyć, jak kształtował się nasz kraj pod rządami Piastów, a także uczestniczyć w najazdach wikingów na Brytanię. Do tego całość bywa naprawdę krwawa i widowiskowa. To nie jest gra dla młodszych odbiorców.
Trzecia odsłona Warcrafta to prawdziwa klasyka strategii czasu rzeczywistego. To właśnie ten tytuł stał się inspiracją dla wielu twórców i to przy okazji tej gry Blizzard Entertainment ukształtował wiele mechanik, jakie do dzisiaj pojawiają się w nowszych produkcjach.
Co prawda w 2020 roku do sprzedaży trafiła wersja zremasterowana o nazwie Reforged, ale jest z nią sporo problemów natury technicznej. Dlatego też polecam powrócić do oryginału, który za sprawą specyficznej oprawy wizualnej, nawet dzisiaj może się podobać. Gameplay natomiast nie zestarzał się w ogóle!
Pierwsza odsłona cyklu The Settlers zadebiutowała w 1993 roku i dzisiaj mogą być spore problemy z dotarciem do jej legalnych kopii. Cykl przez lata był trochę nierówny, dlatego do zestawienia postanowiłem wrzucić siódmą część, która otrzymała dosyć wysokie oceny od recenzentów.
Nic dziwnego, w końcu to bardzo fajny RTS, w którym większą rolę odgrywa aspekt ekonomiczny. Miłośnicy militariów nie będą mieli jednak powodów do narzekań, ponieważ w Drodze do Królestwa zawsze znajdzie się dobra okazja, żeby sięgnąć po broń.
Miłośnicy gier strategicznych kochają Command & Conquer. Marka na przestrzeni lat doczekała się kilku mniejszych serii, z czego zdecydowanie najciekawszą było Red Alert.
Trzecia odsłona nawet dzisiaj prezentuje się bardzo okazale, dlatego też gorąco was zachęcam do nadrobienia tego tytułu, jeśli wcześniej nie mieliście okazji w niego zagrać. Czeka na was rozbudowana kampania, w której możecie opowiedzieć się po jednej z trzech stron konfliktu: Imperium Wschodzącego Słońca, Sowietów bądź Aliantów.
Filmowa trylogia „Władcy Pierścieni” autorstwa Petera Jacksona stała się inspiracją dla twórców gier, którzy dwoili się i troili, żeby zrobić interesującą grę osadzoną w tym uniwersum. Postawało parę perełek, a jedną z nich bez wątpienia była Bitwa o Śródziemie II.
Studio Electronic Arts Los Angeles doskonale wyczuło potencjał strategiczny w tej marce i postanowiło stworzyć własnego RTS-a z elfami, hobbitami i Uruk-haiami w rolach głównych. Ze względu na ciekawy gameplay, powinni ją sprawdzić wszyscy fani Age of Empires.
Głównym powodem, dla którego umieściłem ten tytuł na swojej liście była tematyka, a nie gameplay. Rozgrywka w Civilization VI znacząco odstaje od tego, z czym mamy do czynienia w Age of Empires. Studio Firaxis Games nie stworzyło RTS-a, a bardzo rozbudowaną grę strategiczną 4X.
Podobieństwa pomiędzy obiema markami można natomiast doszukiwać się w treści. W tym tytule także obserwujemy ludzkość na przestrzeni wielu wieków i mamy ogromny wpływ na rozwój poszczególnych cywilizacji. Jeśli więc podobał wam się aspekty historyczny w Age of Empires, to powinniście zagrać w Sid Meier’s Civilization VI.