Gry komputerowe nie polegają wyłącznie na widowiskowych strzelaninach i efektowych etapach zręcznościowych. Popularnością cieszą się również produkcje nastawione na zarządzanie zasobami, rozbudową miast i kalkulowaniem kolejnych wydatków, czyli gry ekonomiczne. Zobaczcie ranking najlepszych gier ekonomicznych.
Poniższa lista najlepszych gier ekonomicznych na PC powstała na podstawie ocen w serwisie Metacritic, popularności danych tytułów na platformie Steam i moich własnych upodobań. Z racji ogromnej liczby gier ekonomicznych ograniczyłem się do najlepszych pozycji wydanych w ostatnich kilku latach. Kolejność jest losowa.
Dzieło studia SCS Software to przede wszystkim symulator ciągników siodłowych, w którym siadamy za kierownicą ciężarówek i dostarczamy towary do odległych punktów na mapie. W American Truck Simulator twórcy rozwinęli również mocno aspekt ekonomiczny przez umożliwienie graczowi prowadzenie własnej firmy spedycyjnej.
Jedna z bardziej popularnych gier ekonomicznych w historii. Czwarta część The Sims to symulator życia, w którym musimy dbać zarówno o życie ludzi, jak i ich majątek. Produkcja wręcz bazuje na pieniądzach oraz inwestowaniu kasy w nowe budynki i dobra materialne dla Simów.
Dzięki producentowi gry Two Point Hostpital szpitale nie muszą kojarzyć się wyłącznie z cierpieniem i niedobrymi obiadami. Gra jest hołdem dla kultowego Theme Hospital wydanego w 1997 roku. Tutaj również rozbudowujemy własny szpital i dbamy o zadowolenie pacjentów. Całość tej gry ekonomicznej na PC została okraszona specyficznym, czarnym humorem.
Życie na farmie nie należy do najprostszych. Rolnik nie tylko musi zadbać o przygotowanie pola pod uprawy, ale także jego zadaniem jest rozwój infrastruktury oraz kupno odpowiednich nasion i nie tylko. Właśnie takimi rzeczami zajmują się gracze w grze ekonomicznej Farming Simulator 19, które dostępne jest na PC, PS4 i XONE. Wydanie FS 20 pojawiło się wyłącznie na Nintendo Switch.
Produkcja zespołu Blue Byte reprezentuje podgatunek strategii ekonomicznych określanych mianem city builderów. Rola użytkownika polega na rozbudowaniu miasta, opierając się na handlu morskim i rozbudowie kopalni oraz tartaków. Anno 1800 zostało osadzone w czasach rewolucji przemysłowej, co ma ogromny wpływ na przebieg rozgrywki.
Można powiedzieć, że ekipa Frontier Developments zjadła zęby na grach ekonomicznych. Twórcy marki Rollercoaster Tycoon tym razem skupili swoją uwagę na ogrodach zoologicznych. Gra oferuje wciągającą rozgrywkę oraz przepiękną grafikę, która pozwala na dokładne obserwowanie życia zwierząt.
Civilization VI od studia Firaxis Games to prawdopodobnie najbardziej rozbudowana gra ekonomiczna dostępna na PC. W produkcji amerykańskiego dewelopera możemy robić praktycznie wszystko – począwszy od wprowadzania małych zmian w osadach, a na rządzeniu wielkimi mocarstwami kończąc. Tylko od graczy zależy, w jakim kierunku rozwinie się ich państwo.
Cities: Skylines to rozbudowany city builder, w którym praktycznie od podstaw rozwijamy nowe miasta. Gracz nie tylko musi martwić się o budowanie kolejnych budynków i innych obiektów, ale także jego obowiązkiem jest ustalanie podatków oraz zajmowanie się innymi sprawami administracyjnymi.
Three Kingdoms to gra ekonomiczna dająca duże możliwości w kwestii zarządzania państwem, ale także pozwalająca wyżyć się podczas wielkich bitew z udziałem tysięcy żołnierzy. Ta odsłona cyklu Total War została osadzona w czasach starożytnych Chin, kiedy to kraj był podzielony na trzy wojujące królestwa.
Gra ekonomiczna polskiego niezależnego studia Twice Circled traktuje o zarządzaniu firmą farmaceutyczną. Użytkownicy muszą mądrze inwestować w personel, badania i maszyny, żeby fabryka działała jak najprężniej. Tytuł w 2015 roku pojawił się na komputerach osobistych, a następnie udostępniony został na Xboksie One, PlayStation 4 i Nintendo Switch.
Football Manager 2020 to już szesnasta odsłona tego popularnego wśród miłośników piłki nożnej cyklu. Twórcy nie wywrócili do góry nogami założeń, lecz zadbali o poprawioną oprawę wizualną oraz aktualne składy zespołów. Jest to gra ekonomiczna skierowana przede wszystkim do osób kochających tabelki i cyferki.
Rodzime studio 11 bit w umiejętny sposób połączyło elementy strategii czasu rzeczywistego, gier survivalowych i city builderów. We Frostpunku nie tylko mamy obowiązek dbania o swoich ludzi walczących z przerażającym mrozem, ale także musimy odpowiednio zarządzać mocno ograniczonymi zasobami.
Pod względem rozgrywki Imperator: Rome można byłoby porównać do serii Total War i Civilization. Wbrew tytułowi Paradox Development nie ograniczył zakresu działań wyłącznie do starożytnego Rzymu.
Factorio to idealna pozycja dla miłośników rozwoju przemysłu. W grze zostajemy rzuceni na obcą planetę, na której musimy rozbudować potężne fabryki. Oprawa wizualna może nie zachwyca, ale mnogość rozwiązać zawróci w głowie nawet największym zapaleńcom gier ekonomicznych.
Zanim Frontier Development przygotowało świetne Planet Zoo, wcześniej zabrało nas do parku jurajskiego. W Jurassic World Evolution zarządzamy tytułowym parkiem wypełnionym po brzegi dinozaurami.