Data modyfikacji:

Gry strategiczne PC. Ranking najlepszych

Mogłoby się wydawać, że w dobie dynamicznych gier akcji i strzelanek nie ma już miejsca na strategie. Na szczęście twórcy RTS-ów, turówek, gier politycznych i ekonomicznych nie poddają się i regularnie wypuszczają kolejne produkcje stawiające na taktyczne myślenie, a nie zręczność. W tym zestawieniu przyjrzę się najlepszym grom strategicznym na PC z ostatnich lat.

gry strategiczne pc

Ranking gier strategicznych PC  - TOP10 w 2023 roku

Poniżej znajdziecie TOP10 najpopularniejszych gier PC w serwisie Ceneo.pl, które znajdują się w kategorii strategiczne.

Najlepsze gry strategiczne - polecane tytuły

Jesteście miłośnikami strategii i szukacie nowych produkcji do ogrania? W takim razie przedstawiam wam listę piętnastu tytułów najlepiej reprezentujących swój gatunek moim zdaniem. TOP strategii do zestawienia dobierane były na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz moich preferencji. Zobaczcie najlepsze gry strategiczne PC.

 1. Total War: Three Kingdoms
 2. Age of Empires II: Definitive Edition
 3. Anno 1800
 4. Age of Wonders: Planetfall
 5. Civilization VI: Gathering Storm
 6. Planet Zoo
 7. Tropico 6
 8. Imperator: Rome
 9. They Are Billions
 10. Battlefleet Gothic: Armada 2
 11. Driftland: The Magic Revival
 12. Dawn of Man
 13. Steel Division 2
 14. Weedcraft Inc
 15. Conan Unconquered

Total War: Three Kingdoms

Pierwsza w zestawieniu najlepszych gier strategicznych produkcja Studia Creative Assembly zabiera nas na wycieczkę do starożytnych Chin. Kampania rozpoczyna się w 190 roku naszej ery, kiedy to dynastia Han chyliła się ku upadkowi.

Podobnie jak w poprzednich częściach tutaj również rozgrywka została podzielona na zarządzanie królestwem oraz prowadzenie bitew w czasie rzeczywistym. Tę fajną grę strategiczną okraszono piękną oprawą wizualną wypełnioną po brzegi motywami charakterystycznymi dla tamtego okresu historycznego.

Age of Empires II: Definitive Edition

Nie jest to nowa strategia, ale z pewnością warto do niej wrócić. Legendarna druga odsłona Age of Empires zadebiutowała pierwotnie w 2000 roku. Po dziewiętnastu latach od premiery oryginału doczekaliśmy się pełnoprawnego remastera dostosowującego grę na PC do współczesnych standardów.

W Definitive Edition poprawiono oprawą graficzną (można grać nawet w rozdzielczości 4K!), nagrano nową ścieżkę dźwiękową oraz usprawniono interfejs użytkownika. Twórcy nie zapomnieli też o wsparciu rozgrywek wieloosobowych.

Anno 1800

Praktycznie każda odsłona serii Anno zasługuje na wyróżnienie wśród najlepszych gier strategicznych i nie inaczej jest w przypadku edycji 1800. Studio Blue Byte ponownie zrealizowało świetną strategię ekonomiczną, w której zadaniem graczy jest rozwinięcie własnej metropolii z wykorzystaniem handlu morskiego.

Anno 1800 zostało osadzone w czasach rewolucji przemysłowej, co ma ogromny wpływ na przebieg rozgrywki. Weterani serii nie mieli więc powodów do narzekań, że po raz kolejny robią dokładnie to samo.

Age of Wonders: Planetfall

Dotychczas marka Age of Wonders skupiała się wyłącznie na klimat fantasy. Przy okazji Planetfall zespół Triumph Studios postanowił spróbować swoich sił z tematyką science-fiction. Eksperyment okazał się być bardzo udany.

Ta gra nie tylko mogła podobać się miłośnikom poprzednich części, ale także dzięki wprowadzonym rozwiązaniom miała szansę dotrzeć do nowych użytkowników. Najważniejszą nowością w Age of Wonder: Planetfall było rozbudowanie walk z przeciwnikami, które przypominają teraz starcia z serii XCOM.

Civilization VI: Gathering Storm

Choć Gathering Storm jest zaledwie dodatkiem, to jednak jest na tyle duży, że można traktować go jako osobną strategię na PC. Zespół Firaxis Games rozbudowało Civilization VI o dwa dodatkowe scenariusze – jeden przeznaczony dla pojedynczego gracza, drugi natomiast został stworzony z myślą o rozgrywkach sieciowych. Nowe kampanie pozwoliły graczom zmierzyć się z epidemią dżumy w XIV-wieku oraz wziąć udział w wydarzeniach poprzedzających I wojnę światową.

Planet Zoo

Frontier Developments w swojej koncepcji trzymało się z dala od wielkich podbojów, konfliktów politycznych i wątków fantastycznych. Zamiast tego producent Planet Zoo postawił na produkcję, w której zarządzamy ogrodem zoologicznym

Tytuł reprezentuje gatunek strategii ekonomicznych. Oznacza to, że podczas zabawy trzeba cały czas dbać o finanse, rozwój infrastruktury oraz zadowolenie zwierząt i klientów. Planet Zoo wyróżnia się też przepiękną grafiką i nie mogło tej produkcji zabraknąć w naszym TOP gier strategicznych.

Tropico 6

Marka Tropico w dosyć humorystyczny sposób podchodzi do gatunku city builderów. Szósta część Tropico nie wywróciła serii do góry nogami, to wciąż bardzo dobra gra ekonomiczna, ale nie zabrakło oczywiście nowych elementów. Jedną z najważniejszych nowości było osadzenie gry na dużym archipelagu. W ten sposób gracze nie zarządzają już wyłącznie jedną wyspą, a kilkoma.

Imperator: Rome

Numantian Games przygotowało nietypową strategię czasu rzeczywistego (sprawdź: najlepsze gry RTS), która nastawiona jest przede wszystkim na survival. W przeciwieństwie do innych gier z tego gatunku nie rozbudowujemy tu armii po to, żeby podbić tereny wroga, tylko po to, aby przetrwać.

Rozgrywka sprowadza się do ochrony swoich miast przed morderczymi żywymi trupami. Prowadzi to do ogromnych walk, w których biorą udział tysiące jednostek.

They Are Billions

Numantian Games przygotowało nietypową strategię czasu rzeczywistego (sprawdź: najlepsze gry RTS), która nastawiona jest przede wszystkim na survival. W przeciwieństwie do innych gier z tego gatunku nie rozbudowujemy tu armii po to, żeby podbić tereny wroga, tylko po to, aby przetrwać.

Rozgrywka sprowadza się do ochrony swoich miast przed morderczymi żywymi trupami. Prowadzi to do ogromnych walk, w których biorą udział tysiące jednostek.

Battlefleet Gothic: Armada 2

Gry wojenne-strategiczne też mają swojego przedstawiciela w naszym rankingu. Battlefleet Gothic: Armada 2 to produkcja osadzona w popularnym uniwersum Warhammer 40,000. W grze nie prowadzimy jednak walk na lądzie, ponieważ rozgrywka osadzona została w przestrzeni kosmicznej.

Gracze mają do dyspozycji potężne floty wojenne biorące udział w epickich starciach. Tindalos Interactive przygotowało aż dwanaście grywalnych frakcji oferujących unikatowe jednostki oraz style walki.

Driftland: The Magic Revival

Na liście najlepszych gier strategicznych na PC ostatnich lat znalazło się także miejsce dla polskich gier. Niezależne studio Star Drifters stworzyło ambitną produkcję, która w umiejętny sposób połączyła trzy podgatunki gier strategicznych – RTS, god game i 4X. Każdy z tych elementów wypadł naprawdę dobrze, dlatego jeśli lubicie klimaty fantasy, to powinniście dać szansę Driftland: The Magic Revival.

Dawn of Man

Dawn to Man to kolejna nietypowa strategia na PC w tym zestawieniu. Twórcy postawili na połączenie city buildera z elementami survivalu.

Zadaniem graczy jest rozwinięcie prehistorycznej osady, a także zadbanie o przeżycie społeczności. Duże znaczenie dla gameplayu mają pory roku, podczas których trzeba kombinować, jak zdobyć pożywienie lub ciepłe ubrania dla swojej ludności.

Steel Division 2

Dzieło studia Eugen Systems może pochwalić się potężnymi mapami o wymiarach 150 na 100 kilometrów, na których rozgrywane są bitwy w czasie rzeczywistym. Steel Division 2 jest idealną pozycją dla osób zainteresowanych wielkimi batalistycznymi starciami z okresu II wojny światowej. Nic dodać, nic ująć - to dobra gra strategiczna na PC!

Weedcraft Inc

Kolejna polska gra w tym zestawieniu. Weedcraft Inc to strategia ekonomiczna, w której gracze zajmują się produkcją oraz dystrybucją trawki. Tylko od użytkowników zależy, czy będą robić to w sposób nielegalny czy postawią np. na marihuanę leczniczą.

Conan Unconquered

Studio Petroglyph przy okazji Conan Unconquered postawiło na strategię typu tower defense. Pod względem rozgrywki grze jest najbliżej do They Are Billions – tutaj również musimy chronić swoje osady przed atakami wroga. Atutem tytułu jest to, że bazuje na opowiadaniach Roberta E. Howarda.

Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.