Data modyfikacji:

Gry o wojnie - najlepsze gry o I i II wojnie światowej. I nie tylko

Wojna dla twórców gier to praktycznie samograj. Historia naszego świata przepełniona jest brutalnymi konfliktami i działaniami zbrojnymi na całym globie. Wystarczy zebrać do kupy najbardziej tragiczne wydarzenia, żeby mieć gotowy materiał na produkcję. W tym zestawieniu przyjrzymy się najciekawszych grom o I i II wojnie światowej, a także paru innych konfliktach.
gry o wojnie

Gry o I wojnie światowej

Valiant Hearts: The Great War

Valiant Hearts to zdecydowanie najlepsza produkcja traktująca o I wojnie światowej. Twórcy poprzez ciekawą, lekko przerysowaną formę opowiedzieli o cierpieniu, poświęceniu i nadziei na lepsze czasy.

Dla Ubisoftu była to bardzo osobista produkcja, ponieważ opowiadała o ich rodakach, czyli Francuzach.

Przeczytaj także: Najlepsze gry przygodowe - ranking.

Battlefield 1

Twórcy serii Battlefield od zawsze szukali nowych teatrów wojny do osadzenia swojej najważniejszej serii. Zaczęło się od II wojny światowej, potem były czasy współczesne, a nawet pojawiła się odsłona utrzymana w klimacie science-fiction.

Battlefield 1 opowiedział natomiast o najważniejszych bitwach Wielkiej Wojny, o których do tej pory nie mówiło się zbyt wiele.

Verdun

Kolejna sieciowa strzelanka poświęcona I wojnie światowej. Akcja produkcji rozgrywa się pomiędzy lutym a grudniem 1916 roku, kiedy to miała miejsce trwająca kilka miesięcy obrona miejscowości Verdun.

Tytuł stawia mocno na realizm, przez co poziom trudności jest stosunkowo wysoki. Nikt jednak nie powiedział, że na wojnie było łatwo…

NecroVision

Polska gra studia The Farm 51, która w dosyć ciekawy sposób podchodzi do tematu I wojny światowej. Jeden z większych współczesnych konfliktów posłużył twórcom do zrealizowania mrocznego horroru z demonami w roli głównej.

Rozgrywka przypomina mocno Painkillera, co oznacza, że jest dynamicznie i efektownie.

Sprawdź również: Premiery gier - październik 2019.

Gry o II wojnie światowej

Call of Duty: World at War

Seria „Call of Duty” zaczęła od II wojny światowej, ale potem mocno odeszła od tych klimatów. Dwie pierwsze odsłony uważam za rewelacyjne, jednakże to właśnie World at War według mnie najlepiej przedstawiło ten konflikt.

Głównie dlatego, że studio Treyarch przedstawiło sytuację na Starym Kontynencie oraz w Azji.

Brothers In Arms: Road to Hill 30

Zdecydowanie najbardziej ambitna produkcja traktująca o II wojnie światowej. Brothers In Arms opowiada o losach kilku żołnierzy 101. Dywizjonu Powietrzno-Desantowego, którzy brali udział w lądowaniu amerykańskich sił zbrojnych w Normandii.

Podczas gry nie tylko bierzemy udział w historycznych bitwach, ale także wpadamy w coraz większy wir szaleństwa ogarniającego głównego bohatera.

Medal of Honor: Allied Assault

Kolejna produkcja skupiająca się przede wszystkim na walce Amerykanów z Niemcami na terenie francuskiej Normandii. Misja traktująca o lądowaniu Aliantów na plaży Omaha do dzisiaj uważana jest za najlepiej zrealizowaną bitwę w historii gier wideo.

Współcześnie może wygląda trochę topornie, ale nadal potrafi wywołać u graczy wiele emocji.

Company of Heroes 2

Studio Relic Entertainment pozwoliło graczom przejąć kontrolę nad żołnierzami Armii Czerwonej, których zadaniem jest przegnanie nazistów z Frontu Wschodniego.

Tematem Company of Heroes 2 jest Operacja „Barbarossa”, zwieńczona zdobyciem Berlina w 1945 roku. Pomimo kilku lat na karku, gra praktycznie w ogóle się nie zestarzała.

Sniper Elite 4

W popkulturze II wojna światowa zazwyczaj przedstawiana jest jako konflikt Narodów Zjednoczonych z Niemcami. Zespół z Rebellion postanowił więc przedstawić drugą stronę medalu, w której to włoscy faszyści pełnią rolę przeciwników głównego bohatera.

Tytuł nastawiony jest na bezszelestne eliminowanie oponentów z broni snajperskiej i nie tylko.

Hearts of Iron IV

Paradox Development Studio to prawdziwi mistrzowie skomplikowanych gier strategicznych. Hearts of Iron IV jest jednym z lepszych tytułów w ich portfolio, który na dodatek traktuje o II wojnie światowej.

Produkcja wiernie odtwarza realia historyczne, lecz daje przy tym graczowi możliwość zmiany biegu wydarzeń.

Gry o innych wojnach, które warto sprawdzić

This War of Mine

Zazwyczaj gry o wojnie skupiają się na losach żołnierzy, a cywile pełnią wyłącznie rolę ofiar. W This War of Mine jest inaczej. To właśnie zwykli ludzie są głównymi bohaterami.

Tytuł opowiada o fikcyjnym, współczesnym konflikcie, podczas którego musimy zadbać o przetrwanie małej społeczności.

Total War: Rome II

Studio Creative Assembly opowiedziało już chyba o wszystkich najważniejszych okresach starożytności. Total War: Rome II przybliża graczom największe bitwy, w jakich udział wzięło Cesarstwo Rzymskie.

Gracze nie tylko mogą zapoznać się z ich konsekwencjami, ale również wziąć w nich bezpośredni udział.

Call of Duty 4: Modern Warfare

Pierwsza odsłona Modern Warfare nie opowiada o prawdziwych wydarzeniach, ale została oparta o współczesny konflikt na Bliskim Wschodzie. Czwarta część serii do dzisiaj uważana jest za najlepszą odsłonę cyklu, ponieważ oferuje świetną kampanię fabularną oraz wciągającą rozgrywkę wieloosobową.

Misja snajperska w Prypeci do dzisiaj stanowi wzór dla innych producentów strzelanek wojennych.

Assassin’s Creed III

Seria „Assassin’s Creed” od początku mocno romansowała z najróżniejszymi historycznymi okresami. Trzecia część w bardzo ciekawy sposób przedstawia przebieg oraz konsekwencje wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

W grze możemy wziąć udział w najważniejszych starciach, mających ogromny wpływ na kształtowanie się nowego państwa.