Data modyfikacji:

Fajne gry planszowe na prezent

Przegląd fajnych gier planszowych, które będzie mógł kupić na prezent bez względu na okazję.

Gry wideo są super, ale od czasu do czasu warto odejść od konsoli lub komputera, żeby wspólnie z rodziną i znajomymi pograć w planszówki. W sklepach znajdziecie całą masę tytułów, kuszących ciekawie zaprojektowanym kartonem oraz chwytliwą nazwą. W poniższym zestawieniu przybliżę wam kilka fajnych gier planszowych, które możecie brać w ciemno.

 • Kup grę Catan w najlepszej cenie
 • Dzieło niemieckiego twórcy po raz pierwszy zadebiutowało w 1995 roku. Od tamtej pory Catan cieszy się ogromną popularnością, co akurat nie powinno być zaskoczeniem. Gra jest naprawdę świetna i prosta w opanowaniu. Wystarczy jedna próbna rozgrywka, żeby osoby nie grające na co dzień w planszówki, w mig załapały zasady. Zadaniem graczy jest zbieranie surowców potrzebnych do poszerzania terenów swojego królestwa. W tym celu budujemy nowe drogi, zakładamy kolejne osady, a następnie przerabiamy je w miasta. Więcej o grze przeczytacie w recenzji Pawła.

  KOLEJKA - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

  W czasach PRL-u długie kolejki do sklepowej kasy były codziennością. Twórcy opisywanej przeze mnie gry postanowili cofnąć się do lat 80-tych ubiegłego wieku, żeby przypomnieć urok dawnych lat. Kolejka to naprawdę fajna gra planszowa, która starszym graczom zrobi mały powrót do przeszłości, natomiast młodszym przybliży realia Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Celem graczy jest zdobycie kilku konkretnych produktów potrzebnych do urządzenia kuchni lub salonu. Żeby tego dokonać, trzeba stać w tytułowych kolejkach, co równoznaczne jest z prawdziwą wojną psychologiczną.

  GRA O TRON - DLA MIŁOŚNIKÓW KSIĄŻKOWEJ SAGI

  Jeśli szukacie solidnej gry planszowej na prezent dla miłośnika seriali, to Gra o Tron od wydawnictwa Fantasy Flight Games będzie doskonałym wyborem. Jednej z naszych redaktorów miał okazję testować tę produkcję i był zachwycony wysoką jakością wykonania oraz ogromnym przywiązaniem do popularnych książek Georg'ea R.R. Martina. Zaowocowało to prawie maksymalną notą końcową, którą znajdziecie w recenzji jego autorstwa. Rozmiar planszy robi niesamowite wrażenie. Lepiej żebyście mieli duży stół, albo sporo miejsca na podłodze. Ta gra to prawdziwy gigant!

  SCRABBLE - ŁĄCZYMY PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

  Nie ma na rynku chyba ciekawszej gry planszowej, która jednocześnie zapewniałaby tak dużą frajdę, a przy okazji pobudzała szare komórki. Scrabble to popularna produkcja, polegająca na układaniu słów w taki sposób, żeby zdobywać za nie jak najwięcej punktów. Na papierze nie brzmi to może oszałamiająco, ale kiedy już usiądziemy do gry, to nie sposób się od niej oderwać. Dzieło Alfreda Buttsa jest niezwykle uzależniające i stosunkowo wymagające. Jeżeli zależy wam na osiąganiu jak największych wyników, wtedy będziecie musieli mocno pogłówkować.

  PARTY TIME - WYCHODZIMY ZE STREFY KOMFORTU

  Już sama nazwa sugeruje, że nie jest to pozycja dla samotników. Party Time to fantastyczna planszówka, która nastawiona jest przede wszystkim na interakcję pomiędzy uczestnikami zabawy. Rozgrywka nie polega wyłącznie na rzucaniu kostką i przesuwaniu pionków po planszy. Zamiast tego, gracze zmuszeni są do wykonywania najróżniejszych czynności, począwszy od pokazywania zwierząt bez możliwości słownego podpowiadania, poprzez odgadywanie znanych osób a na rymowaniu kończąc. Świetnie sprawdza się podczas domówek ze znajomymi lub rodzinką.

  MONOPOLY - OBOWIĄZKOWA PLANSZÓWKA KAŻDEGO DOMU

  Gdyby ktoś wybudził mnie ze snu i zapytał, jakie znam fajne gry planszowe, to bez zastanowienia jako jeden z przykładów wymieniłbym Monopoly. Ta produkcja ma wszystko, czego możemy oczekiwać od dobrze zrealizowanej planszówki. Jest odpowiednio wymagająca, posiada sporo elementów oraz inteligentnie zaplanowaną rozgrywkę. W Monopoly gracze wcielają się w kapitalistę, który żyje po to, żeby przejmować kontrolę nad kolejnymi miastami. Co ciekawe, gra doczekała się wielu edycji, w tym nawiązujących do Avengersów, Gry o Tron, Przyjaciół oraz całej masy innych popularnych marek.

  POSTAW NA MILION - TRUDNA DROGA DO BOGACTWA

  Kolejna planszówka na liście, przy której trzeba trochę pomyśleć, żeby dotrzeć do finału. Postaw na milion to gra bazująca na licencji popularnego programu telewizyjnego prowadzonego przez Łukasza Nowickiego. Podczas rozgrywki jeden z uczestników wciela się w role prezentera, natomiast dwóch graczy musi odpowiadać na zadawane przez niego pytania. W przeciwieństwie do Milionerów, od początku gry zawodnicy mają dostęp do kasy. W tym przypadku muszą jednak układać banknoty na odpowiednich polach. Jeśli obstawią źle, część pieniędzy przepada. Świetny gra planszowa na prezent dla rodziny, która lubi poszerzać swoją wiedzę.

  THIS WAR OF MINE: GRA PLANSZOWA - DLA LUDZI O MOCNYCH NERWACH

  W 2014 roku warszawskie 11 bit studios wypuściło na świat rewelacyjną grę wideo This War of Mine. Ich dzieło poruszyło graczy na całym świecie, ponieważ w niecodzienny sposób pokazywało koszmar wojny. W przeciwieństwie do innych produkcji, tym razem nie kierowaliśmy poczynaniami odważnego żołnierza, tylko ofiar konfliktu. Po kilku latach postanowiono przerobić grę komputerową na planszówkę. Efekt końcowy ponownie był wiecęj niż zadowalający, o czym możecie przeczytać w recenzji Pawła.

  Autor: Łukasz Morawski