Data publikacji:

Wszystko, co wiemy o PlayStation 5 - premiera, cena, specyfikacja, gry

Prezes Sony Interactive Entertainment stwierdził, że żywot PlayStation 4 powoli dobiega końca. Ósma generacja konsol zostanie za jakiś czas wyparta przez bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które wprowadzą nową jakość do świata gier wideo. W poniższym tekście dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji o konsoli PlayStation 5.

PlayStation 5 – data premiery

Na tę chwilę Sony nie podało jeszcze oficjalnej daty premiery PlayStation 5, lecz śmiało można stwierdzić, że platforma z pewnością nie zadebiutuje w tym roku. Japoński gigant poinformował, że nie pojawi się na targach E3 w Los Angeles, ponieważ nie ma nic konkretnego do zaprezentowania. Informacje te potwierdził Mark Cerny, pełniący funkcję głównego architekta systemu. Według niego jesień 2019 jest terminem nieosiągalnym. Nie ujawnił jednak, kiedy możemy spodziewać się premiery.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że datę premiery poznamy podczas tegorocznej edycji imprezy PlayStation Experience, która odbędzie się jesienią tego roku. Gdyby tak się stało, wtedy PlayStation 5 mogłoby zadebiutować w przyszłym roku w okresie jesienno-zimowym, najprawdopodobniej w listopadzie. Miesiąc ten nie wziął się z przypadku, ponieważ w tym czasie zadebiutowało PlayStation 3 i 4, natomiast PlayStation 2 trafiło do sprzedaży pod koniec października. Taką wersję potwierdzają analityce z NPD Group oraz IDC, którzy nie pomylili się co do tego, że PS5 zostanie oficjalnie ujawnione w tym roku.

PlayStation 5 – cena konsoli

Cena PlayStation 5 pozostaje na razie w sferze domysłów, jednakże mamy kilka przesłanek ku temu, żeby stwierdzić, ile będziemy musieli zapłacić za nową platformę Sony. Sytuacji z pewnością nie ułatwił Mark Cerny, który w jednym z wywiadów dla serwisu Wired stwierdził, że cena konsoli będzie atrakcyjna dla konsumentów.

Gryzłoby się to jednak z doniesieniami tajemniczego informatora o nicku RuthenicCookie, który zdobytymi wieściami podzielił się na Reddicie. Według niego, cena PlayStation 5 powinna zamknąć się maksymalnie w pięciuset dolarach. Jego słowa potwierdzają redaktorzy Digital Trends, którzy wyliczyli koszt konsoli na podstawie umieszczonych w nich podzespołów. Z ich obliczeń wynika, że urządzenie może pojawić się w trzech konfiguracjach – z dyskami 256 GB, 512 GB oraz 1 TB. Ceny modeli wynosiłyby odpowiednio 450, 500 i 600 dolarów. Dla porównania – PlayStation 4 w dniu premiery kosztowało czterysta dolarów na terenie Stanów Zjednoczonych.

PlayStation 5 – specyfikacja techniczna

Mark Cerny w rozmowie z serwisem Wired ujawnił parę szczegółów dotyczących specyfikacji PlayStation 5. Według niego pod obudową znajdziemy ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen trzeciej generacji (architektura Zen 2) oraz usprawnioną kartę graficzną Radeon Navi. Ze słów głównego architekta systemu wynika, że takie podzespoły powinny wystarczyć do obsługi technologii Ray Tracingu. Konsola będzie również zdolna do wyświetlania gier w rozdzielczości 8K. Nie wiadomo jednak, jak będzie przekładać się to na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę.

https://twitter.com/mochi_wsj/status/1130645990627631105

W PlayStation 5 umieszczony zostanie również opracowany przez Sony dysk SSD, który znacząco przyspieszy proces wczytywania danych. Twórca konsoli wytłumaczył to na przykładzie gry Spider-Man, wydanej pierwotnie na PS4. Na konsoli ósmej generacji loadingi trwały mniej więcej piętnaście sekund, natomiast na PS5 ładowanie gry potrwa zaledwie 0,8 sekundy. Sony zdradziło również, ze nie stawia na razie wyłącznie na cyfrową dystrybucję, co oznacza, że konsola będzie odczytywać fizyczne nośniki.

PlayStation 5 – gry

RuthenicCookie twierdzi, że na PlayStation 5 pojawią się na pewno następujące tytuły: Death Stranding, Ghost of Tsushima, The Last of Us: Part II, Horizon Zero Dawn 2 oraz God of War 2. Z  innych przesłanek można natomiast dowiedzieć się, że trwają również prace nad Battlefield: Bad Company 3 oraz Grand Theft Auto 6, które podobno ma być czasowym exclusivem dla PlayStation 5. Sony poinformowało również, że konsola będzie wspierać wsteczną kompatybilność.

TEKST BĘDZIE AKTUALIZOWANY

Autor: Łukasz Morawski