Data modyfikacji:

PlayStation 5 – kiedy premiera, jaka cena, specyfikacja, jakie gry?

Prezes Sony Interactive Entertainment stwierdził, że żywot PlayStation 4 powoli dobiega końca. Ósma generacja konsol zostanie za jakiś czas wyparta przez bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które wprowadzą nową jakość do świata gier wideo. W poniższym tekście dowiecie się wszystkich najważniejszych informacji o konsoli PlayStation 5.

playstation 5

Kiedy premiera PlayStation 5?

Sony oficjalnie ogłosiło, że premiera PlayStation 5 została wyznaczona na koniec 2020 roku w okolicach Bożego Narodzenia. Wybór terminu nie jest przypadkowy. W listopadzie zadebiutowało PlayStation 3 i 4, natomiast PlayStation 2 trafiło do sprzedaży pod koniec października.

Pandemia koronawirusa w żaden sposób nie wpłynęła na termin wypuszczenia konsoli. Firma twierdzi, że żaden z producentów pracujących nad exclusive’ami na PS5 również nie zgłaszał opóźnień.

Tegoroczną premierę potwierdza także firma AMD, która odpowiada za podzespoły do PlayStation 5 oraz Xbos Series X. Prezes firmy, dr Lisa Su twierdzi, że wszystko idzie zgodnie z planem, a AMD zwiększy produkcję, żeby wesprzeć premiery obu platform.

PlayStation 5 – cena konsoli

Cena PlayStation 5 pozostaje na razie w sferze domysłów, jednakże mamy kilka przesłanek ku temu, żeby stwierdzić, ile będziemy musieli zapłacić za nową platformę Sony. Sytuacji z pewnością nie ułatwił Mark Cerny, który w jednym z wywiadów dla serwisu Wired stwierdził, że cena konsoli będzie atrakcyjna dla konsumentów.

Gryzłoby się to jednak z doniesieniami tajemniczego informatora o nicku RuthenicCookie, który zdobytymi wieściami podzielił się na Reddicie. Według niego cena PlayStation 5 powinna zamknąć się maksymalnie w pięciuset dolarach.

Jego słowa potwierdzają redaktorzy Digital Trends, którzy wyliczyli koszt konsoli na podstawie umieszczonych w nich podzespołów. Z ich obliczeń wynika, że urządzenie może pojawić się w trzech konfiguracjach – z dyskami 256 GB, 512 GB oraz 1 TB. Ceny modeli wynosiłyby odpowiednio 450, 500 i 600 dolarów. Dla porównania – PlayStation 4 w dniu premiery kosztowało czterysta dolarów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Znany w branży gier analityk Michael Pachter sugeruje, że PlayStation 5 będzie o sto dolarów droższe od Xboksa Series X. Niestety nadal nam to nic nie mówi, ponieważ Microsoft również do tej pory nie ujawnił ceny swojej nowej konsoli.

PlayStation 5 – specyfikacja techniczna

Mark Cerny w rozmowie z serwisem Wired ujawnił parę szczegółów dotyczących specyfikacji PlayStation 5. Według niego pod obudową znajdziemy ośmiordzeniowy procesor AMD Ryzen trzeciej generacji (architektura Zen 2) oraz usprawnioną kartę graficzną Radeon. Ze słów głównego architekta systemu wynika, że takie podzespoły powinny wystarczyć do obsługi technologii Ray Tracingu. Konsola będzie również zdolna do wyświetlania gier w rozdzielczości 8K. Nie wiadomo jednak, jak będzie przekładać się to na liczbę wyświetlanych klatek na sekundę.

W PlayStation 5 umieszczony zostanie również opracowany przez Sony dysk SSD, który znacząco przyspieszy proces wczytywania danych. Twórca konsoli wytłumaczył to na przykładzie gry Spider-Man, wydanej pierwotnie na PS4. Na konsoli ósmej generacji loadingi trwały mniej więcej piętnaście sekund, natomiast na PS5 ładowanie gry potrwa zaledwie 0,8 sekundy. Sony zdradziło również, że nie stawia na razie wyłącznie na cyfrową dystrybucję, co oznacza, że konsola będzie odczytywać fizyczne nośniki.

Jeżeli narzekaliście na głośną pracę PlayStation 4 Pro, to w przypadku PS5 ten problem prawdopodobnie zostanie wyeliminowany. Mark Cerny podczas jednej z konferencji poinformował, że firma pracowała nad poprawą „kultury pracy” nowego sprzętu, dzięki czemu powinien być bardzo cichy podczas grania.

Wynikać to ma z pobierania stałej ilości energii, bez względu na sytuację w grze. Umieszczone w środku wentylatory nie będą więc zwiększać ani zmniejszać częstotliwości działania, tylko cały czas funkcjonować w jednym trybie.

11 czerwca 2020 roku Sony w końcu oficjalnie zaprezentowało wygląd konsoli PlayStation 5. Urządzenie na poniższym zwiastunie prezentowane jest w pozycji pionowej, lecz z oficjalnych informacji wynika, ze platformę można też ustawić w poziomie.

Producent ujawnił także od razu dwie wersje PlayStation 5 – z wbudowanym napędem oraz bez. Oznacza to jednocześnie, że w kolejnej generacji konsol cyfrowa dystrybucja zyska na jeszcze większej sile.

Pełna specyfikacja techniczna PlayStation 5 prezentuje się następująco:
 • Procesor: Zen 2, 3.5 GHz (8 rdzeni, 16 wątków)
 • Grafika: Radeon 10,28 teraflopów, 36 CUs 2230 MHz,
 • Architektura układu graficznego: RDNA 2
 • Proces technologiczny: 7 nm TSMC
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6
 • Przepustowość pamięci: 448GB/s
 • Pamięć na dane: dedykowany 825GB SSD
 • Dodatkowa pamięć: karty NVMe SSD
 • Pamięć zewnętrzna: obsługa standardu USB 3.2 HDD
 • Dźwięk: dedykowany chip Tempest 3D
 • Napęd: 4K UHD Blu-ray Drive
13 maja 2020 roku firma Epic Games zaprezentowała nagranie oparte na nowym silniku graficznym Unreal Engine 5. Poniższe demo zostało uruchomione na konsoli PlayStation 5 i miało pokazać, z jakim poziomem oprawy graficznej będziemy się mierzyć.

PlayStation 5 – kontroler DualSense

Na początku kwietnia 2020 roku Sony zaprezentowało grafikę prezentującą oficjalny kontroler do PlayStation 5. Wbrew domysłom, firma zrezygnowała z dotychczasowego nazewnictwa – zamiast DualShocka 5 otrzymamy DualSense. Nazwa nie wzięła się z przypadku, tylko ma w pełni odpowiadać charakterowi tego pada.

Gracze podczas korzystania ze sprzetu mają dosłownie odczuwać to, co dzieje się na ekranie. Jeden z twórców gier (Mike Bithell, twórca Thomas Was Alone) mających możliwość przetestowania kontrolera twierdzi, że użytkownicy będą w stanie, poprzez wibracje, poczuć np. spadające z nieba krople deszczu.

Tak dokładne odczuwanie gameplayu wynika z technologii haptycznej wykorzystanej do stworzenia DualSense. Według informacji udzielonych przez Sony, zapewnia ona bardzo realistyczne wibracje.

Urządzenie będzie posiadało także adaptacyjne triggery, których siła nacisku dostosuje się do sytuacji mającej miejsce w grze. Wytłumaczono to na przykładzie strzelania z łuku – jeśli będziecie naciągać cięciwę, to spust w kontrolerze będzie dawał większy opór niż podczas strzelania z pistoletu.

DualSense posiada również wbudowany mikrofon oraz głośnik, dzięki czemu nie będzie trzeba podłączać zewnętrznego zestawu słuchawkowego koniecznego do komunikacji głosowej w grach sieciowych. Oczywiście taka możliwość nadal będzie dostępna.

Sony zrezygnowało też z Share, zastępując go przyciskiem Create. Niestety w tej chwili nie wiadomo dokładnie, do czego będzie służył. Pewne jest natomiast, że będzie powiązany z nagrywaniem gameplayów.

Dodatkowe akcesoria do PlayStation 5

Podobnie jak w przypadku poprzednich konsol Sony, PlayStation 5 również otrzyma oficjalne akcesoria ściśle współpracujące z urządzeniem. Na ten moment oficjalnie potwierdzono kamerę do streamowania zdolną do nagrywania materiałów filmowych w rozdzielczości Full HD.

Firma potwierdziła też, że pracuje nad oficjalnym headsetem Pulse 3D, który będzie wspierał technologię audio 3D oraz posiadał mikrofon z podwójną redukcją szumów, dzięki czemu gracze nie będą mieli zadnych problemów z komunikacją, a także będą mogli z pomocą tego urządzenia nagrywać filmiki na YouTube i inne serwisy.

Do sprzedaży trafi też stacja ładująca do kontrolerów DualSense. Jeden taki gadżet będzie w stanie ładować jednocześnie dwa kontrolery do PlayStation 5.

PlayStation 5 – gry

Twórcy gier coraz częściej informują o swoich planach odnośnie tworzenia gier na PlayStation 5. Poniżej znajdziecie dokładną listę produkcji, które zostały oficjalnie potwierdzone przez studia oraz wydawców:
 1. Assassin’s Creed Valhalla
 2. Outriders
 3. The Lord of the Rings: Gollum
 4. Godfall
 5. Watch Dogs: Legion
 6. Battlefield 6
 7. Gods and Monsters
 8. Rainbow Six Quarantine
 9. WRC 9
 10. Dying Light 2
 11. DiRT 5
 12. Chorvs
 13. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
 14. Scarlet Nexus
 15. Gra studia Bluepoint Studios
 16. Rainbow Six Siege
 17. Fortnite
 18. Gothic
 19. Warframe
Wcześniej przytaczany RuthenicCookie twierdzi ponadto, że na PlayStation 5 pojawią się na pewno następujące tytuły: Death Stranding, Ghost of Tsushima, The Last of Us: Part II, Horizon Zero Dawn 2 oraz God of War 2. Z innych przesłanek można natomiast dowiedzieć się, że trwają również prace nad Battlefield: Bad Company 3 oraz Grand Theft Auto 6, które podobno ma być czasowym exclusivem dla PlayStation 5. Sony poinformowało również, że konsola będzie wspierać wsteczną kompatybilność.
11 czerwca 2020 roku Sony przygotowało pokaz internetowy, w którym zaprezentowano wiele gier na konsolę PlayStation 5. Tym samym potwierdzono oficjalnie część domysłów, a także przedstawiono produkcje multiplatformowe, w które zagramy także na PC lub Xbox Series X.

Gry na PlayStation 5 tworzone przez SIE Wordlwide Studios oraz studia ściśle współpracujące z Sony:

 • Astro’s Playroom (Japan Studio)
 • Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio)
 • Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV)
 • Gran Turismo 7 (Polyphony Digital)
 • Horizon Forbidden West (Guerrilla Games)
 • Marvel’s Spider-Man Miles Morales (Insomniac Games)
 • Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games)
 • Returnal (Housemarque / XDEV)
 • Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV)

Gry na PlayStation 5 tworzone przez zewnętrzne studia:

 • Bugsnax (Young Horses)
 • DEATHLOOP (Bethesda)
 • Ghostwire™: Tokyo (Bethesda)
 • Godfall™ (Gearbox Publishing / Counterplay Games)
 • Goodbye Volcano High (KO-OP)
 • Grand Theft Auto V and Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)
 • HITMAN 3 (IO Interactive)
 • JETT : The Far Shore® (Superbrothers)
 • Kena: Bridge of the Spirits (Ember Lab)
 • Little Devil Inside (Neostream Interactive)
 • NBA 2K21 (2K, Visual Concepts)
 • Oddworld Soulstorm™ (Oddworld Inhabitants™)
 • Pragmata (Capcom)
 • Project Athia* (Square Enix/Luminous Productions)
 • Resident Evil Village (Capcom)
 • Solar Ash (Annapurna Interactive / Heart Machine)
 • Stray (Annapurna / Blue Twelve Studio)
 • Tribes of Midgard (Gearbox Publishing / Norsfell)
 • The Pathless (Annapurna Interactive / Giant Squid)