Data publikacji:

Najlepsze gry motocyklowe na PC i konsole

Każdego roku do sprzedaży trafia przynajmniej kilka gier wyścigowych skupiających się na samochodach, o których jest zawsze głośno w mediach. Gdzieś w ich cieniu czają się również premiery produkcji poświęconych jeżdżeniu na jednośladowcach i wszystkich ich odmianach. W tym zestawieniu skupimy się właśnie na grach o motocyklach.

Czytaj również: Jaka kierownica do PC?
najlepsze gry motocyklowe

Gry o motocyklach. Polecane tytuły

Produkcje, jakie znalazły się w zestawieniu, dobierane były na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz wedle moich preferencji. Każdy z tych tytułów możecie również kupić w serwisie Ceneo.pl.
  1. MXGP 2020
  2. The Crew 2
  3. Monster Energy Supercross: The Official Videogame 4
  4. RIDE 4
  5. FIM Speedway Grand Prix 15
  6. Burnout Paradise Remastered
  7. Seria Trials
  8. MotoGP 21
  9. OnRush
  10. Grand Theft Auto V

MXGP 2020

Zestawienie zaczynamy od szóstej odsłony popularnej serii MXGP, za którą odpowiada legendarne studio Milestone. Warto też odnotować, że jest to pierwszy tytuł tego producenta, który zadebiutował na konsoli 9. generacji, a dokładniej na PlayStation 5. Rozgrywka oparta została na zawodach powiązanych z licencją FIM (Fédération Internationale de Motocyclisme), związaną z motocyklami klasy MXGP i MX2. Na graczy czeka kilkugodzinna kariera oraz tryb Playground, umożliwiający swobodne jeżdżenie po otwartej mapie. Dużą zaletą produkcji jest oprawa wizualna, zwłaszcza na PS5.

The Crew 2

Druga odsłona The Crew zdecydowanie nie jest jedną z lepszych gier wyścigowych w historii branży gier wideo, lecz nie można odmówić jej uroku. Dzieło Ivory Tower dostarcza masę frajdy, co wynika przede wszystkim z możliwości poprowadzenia najróżniejszych maszyn. Oczywiście znalazło się także miejsce dla motocykli, zarówno tych wyścigowych, jak i „ciężkich” w stylu Harleya-Davidsona. The Crew 2 jest dobrym wyborem dla osób szukających bardziej arcade’owej rozgrywki, przy której można się zrelaksować, a nie frustrować z racji zbyt wygórowanego poziomu trudności.<

Monster Energy Supercross: The Official Videogame 4

Na liście nie mogło zabraknąć tego dzieło studia Milestone. W tym przypadku również mamy do czynienia z motocrossami, lecz całość bazuje na licencjonowanych zawodach Monster Energy Supercross. Do gry trafiły wszystkie motocykle oraz siedemnaście tras, jakie pojawiły się w sezonie 2020. Wyścigi rozgrywają się głównie na zamkniętych stadionach, zaś główną atrakcją podczas zabawy jest próba poradzenia sobie z nierównościami terenu, które niekiedy stanowią większe wyzwanie niż konkurenci.

RIDE 4

Zdaję sobie sprawę, że ten tekst przesiąknięty jest grami zespołu Milestone, lecz nic na to nie poradzę, że Włosi upodobali sobie tworzenie gier bazujących na motocyklach. Co więcej, większość ich produkcji jest naprawdę dobra, dzięki czemu miłośnicy tych pojazdów z pewnością znajdą dla siebie coś ciekawego. Jeśli nie kręci was jazda po błocie, to co powiecie na wyścigi z użyciem ścigaczy? Przygotujcie się tylko na to, że RIDE 4 nie ma litości dla amatorów – poziom trudności jest bardzo wysoki, ponieważ produkcja stawia na jak największy realizm.

FIM Speedway Grand Prix 15

Część z was może teraz zaskoczę, ale studio Techland nie lubuje się wyłącznie w westernach i tematyce żywych trupów. Polski producent ma na swoim koncie dwie gry rajdowe, a także własną markę skupiającą się na zawodach żużlowych. FIM Speedway Grand Prix 15 to niezwykle kompetentne dzieło, które jest w stanie zachęcić do tego cudownego sportu nawet laików. Jako mieszkaniec Torunia czułem się w obowiązku, żeby wspomnieć o tym tytule – na szczęście mogłem zrobić to z czystym sumieniem. Szkoda, że marki nie kontynuowano w późniejszych latach…

Burnout Paradise Remastered

Seria Burnout od lat słynęła z bardzo szybkiej jazdy oraz spektakularnego systemu zniszczeń pojazdów. Wydana w 2008 roku odsłona Paradise kontynuowała tradycję cyklu, ale jej twórcy nie zapomnieli też o nowościach. Jakiś czas po premierze, do produkcji dołączyło DLC z motocyklami, które idealnie wpasowały się do dynamicznego gameplayu. W 2018 roku zadebiutowała zremasterowana wersja gry, posiadająca wszystkie dodatki. Dzięki temu możecie na własnej skórze sprawdzić, jak niebezpieczna jest jazda jednośladowcem po Paradise City.

Seria Trials

Jestem ogromnym fanem serii Trials, dlatego nie mogłem się zdecydować, którą odsłonę powinienem umieścić na liście. Produkcje studia RedLynx Ltd oferują bardzo wymagającą, mocno zręcznościową rozgrywkę, w której gracze muszą uporać się ze skomplikowanymi trasami, w celu dojechania do mety. Z części na część, twórcy coraz bardziej podnosili poprzeczkę, co nawet największych fanów potrafiło doprowadzić do załamania nerwowego. Cudowny cykl, polecam!

MotoGP 21

Nie wiem, czy słyszeliście o takim studiu, jak Milestone, ale podobno robi świetne gry motocyklowe! Dowodem na prawdziwość tych słów jest najnowsza odsłona wieloletniego cyklu MotoGP. Producent po raz kolejny wykorzystał oficjalną licencję Motocyklowych Mistrzostw Świata, co zaowocowało masą prawdziwych tras i idealnie odwzorowanych pojazdów. Jest to też kolejna przygoda tych twórców z nową generacją konsol, ponieważ w MotoGP 21 można zagrać zarówno na PlayStation 5, jak i Xbox Series X.

OnRush

Nie samymi symulatorami człowiek żyje. Jeśli chcecie odpocząć od super trudnych tytułów, to zdecydowanie powinniście zainteresować się ciekawym OnRush. Za grę odpowiada studio Codemasters, które znane jest chociażby z serii Colin McRae Rally czy nowszego DiRT-a. Co prawda, motocykle nie są tutaj głównym daniem, ale stanowią ciekawe urozmaicenie rozgrywki – zwłaszcza że zabawa w OnRush odbiega dosyć mocno od klasycznych wyścigów.

Grand Theft Auto V

Jasne, nie jest to stuprocentowa gra o motocyklach, ale dla mnie stanowiły one jeden z głównych środków transportu. Ponadto jednośladowce posiadają własne zawody w GTA V, które są ciekawym urozmaiceniem dla ciągłej wymiany ognia z przeciwnikami.
Autor: Łukasz Morawski