Data publikacji:

Jaka kierownica do PC, PS5 i Xbox?

Jeżeli jesteśmy fanami gier wyścigowych, zwłaszcza tych kładących nacisk na realizm modelu jazdy, prędzej czy później zaczniemy rozważać zakup kierownicy do konsoli lub peceta. Dobra kierownica może znacząco poprawić wrażenia płynące z rozgrywki, a nawet poprawić wyniki na wirtualnej trasie lub torze, dzięki nieporównywalnie lepszej kontroli nad pojazdem, na którą pozwala. Na co więc zwracać uwagę, wybierając nową kierownicę do PC, PS5 lub Xboksa Series X|S?
kierownica do 200 zł
Kierownice to akcesoria dla entuzjastów wirtualnych wyścigów i są one dostępne na rynku od kilkudziesięciu lat. Sprzęt składa się najczęściej z samej kierownicy oraz dodatkowego zestawu pedałów ustawianych na podłodze. Urządzenie przymocowujemy solidnie do blatu biurka za pomocą dołączonych zacisków lub przyssawek, natomiast najwięksi fani wybierają do tego celu specjalne fotele lub krzesła gamingowe, które połączone są z monitorem lub telewizorem. Ze względu na niszową naturę, kierownice nie należą do najtańszych urządzeń. Nawet najprostsze solidne modele to wydatek blisko 500 złotych. 
Czytaj również: Najlepsze gry na kierownicę

Najlepsza kierownica dla gracza – na co zwracamy uwagę?

Funkcjonalność i budowa

Na początek musimy zdecydować, czego oczekujemy od kierownicy. Z reguły wraz z ceną zwiększa się znacząco funkcjonalność urządzenia, z drugiej strony w pełni skorzystają z niej wyłącznie zaawansowani gracze. Osoby preferujące gry ze zręcznościowym stylem jazdy nie będą potrzebować opcji przeznaczonych dla fanatyków symulatorów.
Najprostsze kierownice przeznaczone dla niedzielnych kierowców składają się wyłącznie z koła sterowniczego, na którym znajdziemy zestaw podstawowych przycisków funkcyjnych, odpowiadających najczęściej tym, które znajdziemy na standardowych gamepadzie. Urządzenia te sprawdzają się przede wszystkim w grach typu arcade i najbardziej zadowolą mniej wymagających użytkowników.
Kierownice ze średniej półki cenowej, stanowiące większość urządzeń na rynku, oferują dodatkowo osobny moduł z pedałami gazu, hamowania i sprzęgła, które ustawiamy na podłodze. Mają one również często kilka dodatkowych przycisków, które użytkownik może samodzielnie zaprogramować, odznaczają się też bardziej solidnym wykonaniem.
Kółka z najwyższej półki przeznaczone są dla najbardziej wymagających wirtualnych kierowców. Poza kierownicą i pedałami bardzo często oferują też dodatkowo moduł z drążkiem skrzyni biegów. Koło ma tutaj bardzo realistyczne wykończenie, często może np. naśladować swoim kształtem kierownicę bolidów Formuły 1 lub innych sportowych aut. Sprzęt jest zdecydowanie najdroższy, a ze względu na wagę i wymiary nieraz wymaga instalacji we wspomnianych już fotelach symulacyjnych. 
Warto pamiętać, że kilkuczęściowe zestawy kierownicze, choć teoretycznie można zamontować na stole i biurku, są dość kłopotliwe w przenoszeniu i rozkładaniu. Dlatego też zazwyczaj zaleca się stosowanie dedykowanych foteli lub stojaków, które niestety zajmują sporo miejsca w salonie lub pokoju i nieraz stanowią spory problem dla innych domowników. Dlatego jeżeli nie możemy wygospodarować dla nich stałego miejsca, z reguły nie jest rozsądne inwestowanie dużych pieniędzy w sprzęt, z którego będziemy korzystać bardzo okazjonalnie. Tutaj lepszym rozwiązaniem jest kupno prostszej i kompaktowej kierownicy, która i tak zapewni nam lepszy komfort jazdy niż gamepad lub klawiatura, ale będzie znacznie łatwiejsza w montażu.

Promień skrętu

Promień skrętu kierownicy do gier jest jednym z kluczowych wyznaczników jakości sprzętu. Wskazuje on na to, ile razy możemy wykonać pełny obrót koła do czasu napotkania oporu. Im promień jest większy, tym płynniejsza i bardziej komfortowa jest jazda, zwłaszcza na bardzo krętych drogach oraz podczas intensywnych wyścigów.
Najlepsze modele kierownic oferują 900-stopniowy promień skręt. Wybierając sprzęt ze średniej półki, powinniśmy unikać kółek z promieniem skrętu poniżej 360 stopni. Urządzenia najniższej jakości zazwyczaj mogą pochwalić się co najwyżej 180-stopniowym skrętem, co nie pozwala wykonać nawet jednego pełnego obrotu kołem i stanowi sporą przeszkodę zwłaszcza podczas zabawy z symulatorami.

Wykonanie

Kierownice i pedały koniecznie powinny być wykonane z materiałów maksymalnie odpornych na ścieranie i zużycie, ponieważ korzystamy z nich w bardzo intensywny sposób. Z reguły, im więcej elementów konstrukcji jest wykonanych z plastiku, tym krótsza jest żywotność sprzętu. Solidne i markowe kierownice do PC i konsol wykonuje się w dużej części z metalu i specjalnych tworzyw sztucznych, a obicia koła ze sztucznej skóry. Za tę jakość trzeba jednak z reguły dopłacać. Zdarza się, że konkretny model kierownicy jest dostępny w dwóch wariantach, co oznacza, że w droższym wykorzystuje się zawsze bardziej premiowe i trwałe materiały.

Kompatybilność z PC lub konsolami

W idealnym świecie wszystkie kierownice powinny bez problemu działać z konsolami oraz komputerami PC. Rzeczywistość nie jest jednak tak różowa, a problemy mają tutaj zwłaszcza właściciele PlayStation 5 i Xboksów Series X|S, ponieważ nie wszystkie modele kółek dostępne w sklepach będą współpracować z tymi systemami albo będą wykrywane przez gry. Koniecznie przed zakupem danego modelu należy się upewnić, czy będzie on współpracował z konsolą (informacje znajdziemy w opisie technicznym), a także z grą (tutaj powinniśmy skonsultować się z forami internetowymi i opiniami graczy). Na pecetach większość tego typu problemów można wyeliminować, korzystając chociażby z fanowskich patchy lub modów. 
Zdjęcie: Envato Elements