Data modyfikacji:

Jaka kierownica do PC, PS4 i Xbox?

Lubicie gry wyścigowe i rajdowe, ale czujecie, że grając na klawiaturze lub padzie nie wykorzystujecie pełnego potencjału samochodówek?

Jest to zrozumiałe, ponieważ większość tego typu produkcji tworzona jest z myślą o kierownicach gamingowych i dopiero przy nich rozwijają swoje skrzydła.

Z tego artykułu dowiecie się, na co powinniście zwrócić uwagę kupując kierownicę do gier, a także czy warto zainwestować w droższe modele od cenionych producentów.

kierownica do pc

Jak wybrać najlepszą kierownicę do PC, PS4 i XONE?

Jeżeli zależy wam na jak najlepszych doznaniach, musicie liczyć się z większymi kosztami. Tanie kierownice do gier spełniają jedynie podstawowe funkcje, lecz ze względu na ograniczenia technologiczne nie oddają realizmu na takim poziomie, jak droższe modele.

Decydując się na kupno kierownicy gamingowej, musicie pamiętać o kilku podstawowych parametrach, które sprawią, że nie będziecie żałować wydanych pieniędzy:

  • platforma – jeśli posiadacie w domu jedną niż więcej platform, to upewnijcie się, że wybrana przez was kierownica będzie z nią współpracować.

    Z przykrością muszę stwierdzić, że praktycznie żaden sprzęt nie działa jednocześnie na sprzętach Sony i Microsoftu. Zazwyczaj kierownice dostosowane są do PC i konsol jednego z producentów,

  • kąt obrotu kierownicy – budżetowe kierownice rzadko kiedy oferują większy kąt obrotu niż 180 stopni. Można w taki sposób grać w wyścigi, jednakże jest to zdecydowanie za mało, żeby w pełni oddać charakter prawdziwej kierownicy samochodowej.

    Minimalny kąt powinien wynosić co najmniej 900 stopni – wtedy będziecie mieć pewność, że sprzęt nie utrudni wam zadania np. podczas zaliczania ostrych zakrętów,

  • siłowe sprzężenie zwrotne – tzw. Force Feedback jest jednym z ważniejszych elementów droższych kierownic wpływającym na zwiększenie poczucia realizmu.

    Poprzez siłowe sprzężenie zwrotne kierownice w jak najwierniejszy sposób odwzorowują sytuację, jaka rozgrywa się na ekranie.

    Jeżeli wypadniecie z drogi asfaltowej na nierówny teren pełen kamieni, to urządzenie, poprzez odpowiednie drgania i szarpania, da wam o tym znać,

  • wibracje – brak wibracji znacząco zmniejsza poczucie immersji, dlatego warto wybierać modele oferujące tę funkcję,
  • panel z pedałami – kierownica gamingowa bez pedałów to przykład zmarnowanego potencjału. Zazwyczaj w zestawach dostępne są panele z gazem i hamulcem, co już w pełni wystarcza do komfortowego grania.

    W najdroższych modelach można znaleźć również pedał sprzęgła,

  • zmiana biegów – zdecydowanie popularniejsze są kierownice z łopatkami umieszczonymi na tylnej części kierownicy.

    Jest to dobre rozwiązanie, które sprawdza się w dynamicznych grach rajdowych i wyścigowych. W sprzedaży można znaleźć też modele z wbudowanymi drążkami lub trzeba je dokupić osobno.

Najlepsze kierownice gamingowe – polecane modele

Koszt porządnej kierownicy gamingowej może być dla niektórych spory, ale gwarantuję, że tylko droższe modele zapewnią wam odpowiednie doznania.

Jeśli cena nie gra dla was roli, to wybierzcie kierownicę ThrustMaster TX RW Leather Edition, która nie tylko działa doskonale, ale na dodatek jeszcze lepiej wygląda.

Kolejną profesjonalną kierownicą do gier jest Logitech G92. Urządzenie oferuje 900 stopni kąta obrotu, a także wykorzystuje technologię Force Feedback. Ponadto do tej kierownicy można dokupić oddzielny shifter do zmiany biegów.
Jeśli natomiast macie ograniczony budżet, wybierzcie jakieś tańsze modele ThrustMastera (np.T80 Ferrari 488 GTB) lub kierownice takich firm, jak Hori (model Racing Wheel Overdrive) bądź Trust (model GXT 20293).

Każda z tych kierownic gwarantuje kąt obrotu kierownicy na poziomie 270 stopni. Nie jest to najlepszy wynik, ale dla osób rozpoczynających przygodę z kierownicami gamingowymi powinien być wystarczający.

Jak podłączyć kierownicę do PC, PS4 i XONE?

Podłączenie współczesnych kierownic gamingowych do komputerów osobistych oraz konsol nie powinno sprawić nikomu problemu. W nowoczesnych modelach wystarczy podpiąć urządzenie poprzez złącze USB, żeby móc cieszyć się jego możliwościami.

Zazwyczaj do kierownic dodawany jest panel z pedałami gazu i hamulca oraz np. drążek zmiany biegów. Wszystkie dodatkowe elementy (łącznie z zasilaczem) podłączacie bezpośrednio do kierownicy.

W przypadku konsol PlayStation 4 i Xbox One, z kierownicy można korzystać od razu po podpięciu do odpowiedniego gniazda. Urządzeń nie musicie w żaden sposób konfigurować, ponieważ zrobią to automatycznie. Żadna z tych platform nie przewiduje dodatkowych ustawień dedykowanych kierownicom.

Nie można więc przypisać uniwersalnych ustawień, tylko trzeba dostosowywać działanie urządzenia (jeśli czujecie taką potrzebę) w konkretnych grach wyścigowych. O ile oczywiście twórcy przewidzieli takie rozwiązanie.

Jeśli natomiast korzystacie z pecetów, to stoicie w lepszej pozycji, ponieważ każda high-endowa kierownica PC wspierana jest przez specjalne oprogramowanie.

Z jego pomocą możecie skonfigurować działanie sprzętu wedle własnych preferencji, co jest świetnym rozwiązaniem dla profesjonalistów.

Sterowniki zazwyczaj trzeba pobrać ze strony producenta – dokładną informację powinniście znaleźć na kartonie lub w instrukcji.

Nie zdziwcie się, kiedy po podłączeniu kierownicy do PC, PS4 lub XONE ta zacznie gwałtownie skręcać w lewą i prawą stronę. Nie oznacza to, że się zepsuła, tylko właśnie rozpoczęła proces automatycznej kalibracji.

W trakcie podłączania bardziej zaawansowanych technologicznie kierownic lepiej nie trzymajcie na nich dłoni.

Autor: Łukasz Morawski