Data modyfikacji:

Wszystkie iPhone’y. Jak po kolei wychodziły modele iPhone'ów?


Telefony marki Apple to kultowe smartfony, które są uwielbiane przez ludzi na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego. Od początku wyróżniały się innowacyjnym podejściem do komfortu użytkowania telefonu oraz wyjątkowo pięknym designem. Telefony te zadebiutowały już 15 lat temu. Przez ten czas mogliśmy korzystać z wielu modeli, które stawały się coraz nowocześniejsze i jeszcze bardziej rozbudowane. Poznajmy więc wszystkie iPhone’y i sprawdźmy, czym się wyróżniały.
telefon i laptop

iPhone: dostępne modele

Lista modeli iPhone’ów jest długa i obejmuje kilkanaście modeli. Oto wszystkie iPhone’y po kolei:

 • iPhone 2G
 • iPhone 3G,
 • iPhone 3GS,
 • iPhone 4,
 • iPhone 4s,
 • iPhone 5,
 • iPhone 5s,
 • iPhone 6 i 6 Plus,
 • iPhone 7 i 7 Plus,
 • iPhone 8 i 8 Plus,
 • iPhone X,
 • iPhone Xr, XS, XS Max,
 • iPhone 11, 11 Pro, 11 Pro Max,
 • iPhone 12, 12 Pro, Pro Max iPhone 12 Mini
 • iPhone 13, 13 Pro, Pro Max iPhone 13 Mini
 • iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro, iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro, iPhone 15 Pro Max

Jak widać, prezentuje się naprawdę imponująco. Sprawdźmy więc, co zmieniało się na przestrzeni lat.

Pierwszy model iPhone’a


Steve Jobs, twórca marki Apple oraz kultowych, omawianych przez nas telefonów, po raz pierwszy zaprezentował swój nowy pomysł na Macworld 2007. Model ten trafił do sprzedaży kilka miesięcy później. Pomimo tego, że jego specyfikacja techniczna nie była imponująca, a telefon nie został wyposażony w aparat fotograficzny, szybko skradł serca miłośników nowinek technologicznych. Doceniano bowiem przede wszystkim intuicyjność jego obsługi, a duży wyświetlacz zapewniał pełnię komfortu podczas użytkowania smartfona. 

iPhone 3G – co się zmieniło?


Kolejny model, czyli iPhone 3G, został zaprezentowany po upływie kilkunastu miesięcy. Smartfon nie przeszedł ogromnej rewolucji i nadal przypominał swojego poprzednika, choć został zmieniony wygląd jego tylnej części. Poza tym otrzymał znacznie szybszy modem łączności w sieciach 3G. To właśnie w nim po raz pierwszy pojawił się sklep z aplikacjami, czyli Apple Store. Obecnie nie wyobrażamy sobie już smartfona, na którym nie moglibyśmy instalować programów i aplikacji w pełni odpowiadających naszym potrzebom.

Poznajmy iPhone 4


Czwarta generacja iPhone’ów to znaczne zmiany w wyglądzie tych telefonów. Postawiono na bardzo elegancką obudowę pokrytą szkłem, która do dziś spotyka się z uznaniem miłośników marki. Wielu z nich uważa, że był to jeden z najładniejszych smartfonów marki iPhone, który jednocześnie posiadał bardzo dobre parametry. Na uwagę zasługuje również wyświetlacz Retina, który znacząco poprawił jakość obrazu w tych smartfonach.

Nowości w iPhone 5


Model iPhone 5 zadebiutował w 2012 roku i od razu stał się jednym z najchętniej kupowanych telefonów. Posiadanie aparatu marki Apple zaczęło się bowiem kojarzyć z luksusem, nowoczesnością, korzystaniem z najwyższej jakości sprzętu. Co możemy powiedzieć o samym telefonie? Przede wszystkim iPhone 5 to obudowa z aluminium, zrezygnowano bowiem z pięknego, ale jednocześnie niepraktycznego szkła. Poza tym model ten miał większy ekran - o przekątnej 4" oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Co ciekawe, modele z systemem Android już od dawana posiadały większe niż czterocalowe wyświetlacze. Steve Jobs był jednak zwolennikiem telefonów niewielkich, poręcznych. Warto wspomnieć również, że udoskonalona wersja tego modelu, czyli iPhone 5s, to pierwsza, w której wprowadzono skaner linii papilarnych Touch ID. Choć Apple zrezygnowało już z takiej metody zabezpieczenia, jest ona wciąż stosowana w wielu innych modelach. 

iPhone 6 - jakie przyniósł zmiany?


Szósta generacja iPhone’ów to kolejne zmiany. Wśród nich wymienić możemy między innymi ekran o przekątnej aż 5,5 cala, który okazał się być dokładnie tym, czego potrzebowali użytkownicy pomimo tego, że Jobs podchodził sceptycznie do dużych telefonów. Poza tym iPhone 6 to również pojemna bateria, udoskonalony aparat oraz możliwość pracy w orientacji poziomej. W modelu 6s zwiększono pamięć RAM do 2 GB oraz dopracowano technologię 3D Touch. Był to czas, w którym firma Apple święciła największe triumfy oraz odnotowywała rekordy sprzedaży telefonów. To właśnie wtedy zaczęły być obiektem pożądania nastolatków na całym świecie i zyskały miano kultowych. 

Model iPhone 7


Zadebiutował w 2016 roku. Twórcy modelu mieli nadzieję, że powtórzy sukces smartfonów szóstej generacji. Niestety, nie stało się tak. Nie da się ukryć, że model iPhone 7 zebrał wiele negatywnych opinii, które przełożyły się również na wyniki sprzedaży. Użytkownicy byli rozczarowani kompletnie niezrozumiałymi krokami, takimi jak brak złącza słuchawkowego. Nie do końca podobał się również wygląd wizualny tego modelu. Niemniej jednak iPhone7 posiadał również mocne strony, takie jak wodoszczelność oraz głośniki stereo. 

Nowości w iPhone 8


To niestety właściwie ich brak. Ósma generacja smartfona rozczarowała nieco fanów marki i stała się symbolem stagnacji giganta. W modelu tym nie znajdziemy bowiem żadnych nowych funkcjonalności. Jedyne pozytywne zmiany, jakie znajdziemy w tym modelu, to mocniejszy procesor zapewniający płynniejsze działanie wszystkich aplikacji. Model iPhone 8 przeszedł również kosmetyczne zmiany wizualne. Mimo to nie spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Nie powtórzono również rekordowej sprzedaży. 

iPhone X - co warto wiedzieć o tych modelach?


Dziesięć lat po premierze pierwszego modelu iPhone’a na rynek trafił iPhone X, który udowodnił, że słowa krytyki i prognozy stagnacji nie były do końca uzasadnione, a Apple ma jeszcze wiele do powiedzenia. Przede wszystkim zrezygnowano z czytnika linii papilarnych Touch ID. Postawiono bowiem wyłącznie na moduł rozpoznawania twarzy Face ID. Zmianie uległ również wygląd wizualny modelu, otrzymał on także podwójny aparat (główny + tele 2x), a także ekran OLED. Nie dziwi więc fakt, że zainteresowanie smartfonami Apple ponownie wzrosło, a część z modeli X (a dokładniej XR) odnotowało naprawdę wysoką sprzedaż. iPhone po raz kolejny stał się telefonem, który warto mieć. 

Jedenasta generacja iPhone’a


Model iPhone’a 11 to kolejne zmiany, które przez ekspertów zostały uznane za dość rewolucyjne, zmieniające dotychczasową, nieco tradycyjną formę tych smartfonów. Telefon zmienił się wizualnie - mowa tu przede wszystkim o nieco kontrowersyjnym wyglądzie plecków jedenastej generacji iPhone’ów. Nie jest to jednak jedyna zmiana. Zmieniono również kwestię zużycia baterii, zwiększając jej wydajność. Poza tym modele jedenastej generacji otrzymały podwójny moduł aparatu oraz super wydajny czip A13

Modele iPhone’a z 2020 roku


W październiku 2020 roku zadebiutowała 12 generacja iPhone’ów. Telefon dostępny jest w różnych wariantach - iPhone 12, 12 Pro, ProMax oraz iPhone 12 mini. To, co wyróżnia najnowsze modele iPhone’ów, to przede wszystkim prędkość 5G oraz niezwykle wydajny chip A14 Bionic. W dwunastej generacji iPhone’ów znacząco zwiększyła się również wytrzymałość modeli na uszkodzenia mechaniczne dzięki zastosowaniu warstwy Ceramic Shield

iPhone 13 - modele z nowymi apratami

W iPhone'ach 13, 13 Pro, 13 Mini i 13 Pro Max amerykański producent całkowicie przeprojektował aparaty fotograficzne, a także odświeżył wygląd urządzeń. Telefony Apple nadal korzystają z technologii Face ID, jednak wycięcie w ekranie zostało zmniejszone o około 20%! iPhone'y są napędzane przez procesor Apple A15 Bionic.

iPhone 14 - ubiegłoroczne modele iPhone

iPhone 14 i iPhone 14 Plus dostały procesor z poprzedniego modelu. Specyfikacja jest zbliżona do modeli iPhone z trzynastej generacji. iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max otrzymały nowego notcha, tzw. Dynamiczną Wyspę, oraz mocniejszy procesor Apple A16 Bionic.

iPhone 15 - najnowsze modele iPhone

iPhone 15 Pro i Pro Max wykonano z nowego materiału, czyli tytanu. Dodatkowo modele mają nowy procesor Apple A17 Pro wykonany w 3 nm procesie technologicznym. iPhone 15 i 15 Plus mają wzornictwo poprzedniej generacji. Dużą zmianą w całej serii jest zastąpienie portu Lightning portem USB-C.
Podsumowując, wszystkie modele iPhone’ów wyróżniały się nowoczesnym i eleganckim designem, niezawodnością oraz wysoką jakością materiałów, z których zostały stworzone. Nie dziwi więc fakt, że mimo upływu lat telefony tej marki cieszą się niesłabnącą popularnością.
Autor: Kamila Łońska-Kępa