Data modyfikacji:

Ranking Gier. TOP najlepszych gier 2024 na PC, PS, Xbox i planszówek

Uwielbiacie spędzać czas przed komputerem lub konsolą, grając w ulubione produkcje? A może kręcą was bardziej gry planszowe? Bez względu na preferencje, w naszym rankingu znajdziecie najlepsze dzieła z podziałem na kilka kategorii, które ułatwią wam dopasowanie gier do konkretnych platform.

Sprawdź nasze rankingi najlepszych gier
ranking gier

Najlepsze gry komputerowe

Rynek gier komputerowych w Polsce jest bardzo popularny - zdecydowanie najwięcej osób w naszym kraju uruchamia gry właśnie na tej platformie. W dużej mierze wpływa na to możliwość grania za pomocą klawiatury oraz myszki, ponieważ nie każdemu użytkownikowi odpowiada używanie kontrolerów dołączanych do konsol.

Bez względu na preferencje, korzystanie z duetu klawiatura i mysz zdecydowanie lepiej sprawdza się w sieciowych strzelankach, w których liczy się dobry timing i ogromna precyzja. W taki sposób przyjemniej gra się również w strategie czasu rzeczywistego, gdzie gracze mają dostęp chociażby do większej liczby klawiszy.

Gry komputerowe możemy podzielić na wiele gatunków, które różnią się przede wszystkim stylem rozgrywki. Z najpopularniejszych można wyróżnić gry akcji, strzelanki, przygodówki, bijatyki oraz RPG-i. Oczywiście to tylko podglądowe przykłady, ponieważ poszczególne rodzaje gier możemy dodatkowo podzielić na podkategorie. W niektórych shooterach akcję obserwujemy z oczu głównego bohatera (FPP), zaś w innych kamera ustawiona jest za jego plecami (TPP).

To samo dotyczy strategii – w RTS-ach przejmujemy bezpośrednią kontrolę nad jednostkami, bez możliwości wstrzymania gry w celu przemyślenia kolejnych kroków. Natomiast w strategiach turowych na spokojnie możemy rozplanować każdy ruch swojej armii.

Gry komputerowe do ściągnięcia - ranking

W ostatnich latach cyfrowa dystrybucja zyskuje na coraz większej popularności, zwłaszcza na komputerach osobistych. Wynika to z tego, że każda produkcja dostępna na pecetach, jaka została wydana w wersji pudełkowej, posiada unikatowy klucz seryjny, który realizuje się w jednej z dostępnych platform, np. Steam. W ten sposób wydawcy całkowicie zablokowali możliwości wymiany oraz sprzedaży używanych gier, bo każdy użytkownik musi przypisać dany tytuł do swojego konta.

W związku z tym, wydania pudełkowe mają jedynie wartość kolekcjonerską. W wielu przypadkach nie trzeba nawet wkładać płyty do napędu komputera, gdyż po wpisaniu klucza wszystkie potrzebne pliki pobiorą się automatycznie z internetu. Dzięki temu cyfrowa dystrybucja na pecetach jest tak bardzo popularna – nie tylko wiele gier można kupić taniej za sprawą różnych promocji, ale na dodatek nie trzeba czekać na dostawę, tylko po otrzymaniu kodu od razu można rozpocząć proces ściągania plików instalacyjnych.

Oferta gier komputerowych do ściągnięcia jest także atrakcyjna z innych powodów. W ten sposób możecie zdobyć wiele wartościowych, starszych produkcji, których nie można już kupić w sklepach w wydaniach pudełkowych. W takich sytuacjach cyfrowa edycja jest jedynym ratunkiem. Ponadto duża część gier niezależnych, tworzonych przez niewielkie studia z całego świata, nigdy nie trafia do dużej dystrybucji, przez co takie produkcje dostępne są wyłącznie w wersji digital.

Ranking gier PlayStation

Wojny konsolowe trwają już od wielu lat – producenci poszczególnych sprzętów dwoją się i troją, żeby dotrzeć do konkretnych grup odbiorców, a także żeby przekonać do siebie jak największe rzesze fanów. Gry ekskluzywne są jednym z motorów napędowych sprzedaży danej platformy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę firma Sony. Na ich poszczególnych konsolach od zawsze można było zagrać w tytuły, jakie nie były dostępne na konkurencyjnych urządzeniach.

Jeśli więc chcecie obcować z takimi markami jak Uncharted, The Last of Us, Marvel’s Spider-Man czy God of War, to musicie kupić jedną z platform sygnowanych logiem PlayStation. Każda z gier ekskluzywnych może pochwalić się bardzo dużym budżetem przeznaczonym na produkcję oraz marketing. Owocuje to oczywiście niesamowicie dopracowanymi tytułami, które bardzo często przebijają jakością produkcje dostępne na wielu platformach.

Wynika to m.in. z tego, że dany producent podczas prac nad grą dedykowaną PlayStation 4, może idealnie dostosować swój tytuł do infrastruktury tej konsoli, wyciskając z niej wszystkie soki. Właśnie dlatego oprawa wizualna w The Last of Us: Part II prezentuje się tak dobrze, jakby tytuł był dostępny wyłącznie na PlayStation 5.

Najlepsze gry Xbox

Microsoft jeszcze za czasów pierwszego Xboksa oraz Xboksa 360 miał podobne podejście do gier ekskluzywnych, co Sony. Sytuacja zmieniła się jednak diametralnie za czasów panowania Xbox One, ponieważ wtedy twórcy urządzenia postawili na ekskluzywność systemową. Od tego momentu wszystkie tytuły tworzone przez studia podległe Xbox Game Studios dostępne były zarówno na konsolach, jak i komputerach osobistych z systemem operacyjnym Windows. W produkcje te nie zagramy jednak na Nintendo Switch ani PlayStation 4 i 5.

Konsola dziewiątej generacji Xbox Series X|S kontynuuje ten trend, choć na przestrzeni lat możemy spodziewać się jeszcze większej liczby tytułów, jakie najlepiej będzie ogrywać na konsoli Microsoftu. Amerykańska firma dokonała w 2019/2020 roku dużych zakupów, przejmując m.in. kontrolę nad takimi producentami jak Bethesda, zdobywając tym samym prawa do marki Fallout czy The Elder Scrolls.

Gry Nintendo Switch

Japońskie Nintendo od zawsze podążało swoją drogą i nie próbowało jakoś szczególnie walczyć z Sony i Microsoftem. A przynajmniej nie, jeśli chodzi o moc obliczeniową konsol. Ich platforma Switch nie oferuje tak ładnej i wyraźnej grafiki jak PS4/XONE, ale za to może pochwalić się możliwością grania w trybie przenośnym oraz fantastycznymi exclusive’ami, którymi zachwycają się zarówno dziennikarze, jak i gracze.

Nintendo może pochwalić się dostępem do jednych z popularniejszych marek w branży gier. Mowa oczywiście o Super Mario Bros., The Legend of Zelda czy Pokemon. Jeśli więc chcecie obcować z tymi produkcjami, to musicie zostać szczęśliwymi posiadaczami Nintendo Switch. Warto także zaznaczyć, że firma znacznie bardziej otworzyła się na dzieła zewnętrznych studiów, dzięki czemu na konsoli dostępne są też nawet tak duże produkcje multiplatformowe, jak Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Gry planszowe

Planszówki to bardzo ciekawa alternatywa dla gier komputerowych oraz konsolowych, bo pozwalają na trochę odpocząć od ekranów telewizorów bądź monitorów. Ogromną siłą gier planszowych jest również interakcja pomiędzy uczestnikami zabawy, gdyż w większość tego typu produkcji wymaga zaangażowania przynajmniej dwóch-trzech osób.

Planszówki, podobnie jak gry wideo, również dzielimy na wiele kategorii, które wymagają od graczy kompletnie innego podejścia do rozgrywki. W produkcjach określanych mianem „ekonomicznych” musimy zazwyczaj dobrze zarządzać budżetem oraz prowadzić najróżniejsze inwestycje, jak to ma miejsce chociażby w popularnym Monopoly. Z kolei gry fabularne stawiają większy nacisk na historię i wymagają znacznie silniejszego zaangażowania emocjonalnego od użytkowników.

Do wyboru macie również m.in. gry logiczne - zmuszające do wytężenia szarych komórek, familijne - przeznaczone do zabawy dla całych rodzin bądź zręcznościowe, w których wygrana zależy przede wszystkim od zdolności manualnych, a nie wiedzy czy szczęścia.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.