Data modyfikacji:

Najlepsze gry planszowe dla całej rodziny

Czy da się zorganizować czas wolny tak, żeby cała rodzina jednocześnie dobrze się bawiła? Ależ oczywiście! Jedną z alternatyw są familijne gry planszowe, które skonstruowane są w taki sposób, aby niezależnie od wieku, każdy gracz odczuwał przyjemność ze wspólnie spędzonego czasu. Poznajcie naszą propozycję 5 gier planszowych dla rodziny.

Gry planszowe dla rodziny:

 • Dixit
 • Dobble
 • Wsiąść do pociągu: Europa
 • Takenoko
 • Sagrada

Zaplanowanie wspólnie spędzonego wolnego czasu dla rodziców, dorastających, buntowniczych nastolatków oraz kilkuletnich dzieci - tak aby każdy był zadowolony - wydaje się trudnym zadaniem. Na szczęście, z odsieczą przychodzą rozmaite gry planszowe, które w zależności od tego na co mamy ochotę potrafią uczyć, rozwijać wyobraźnie, kreatywność i myślenie strategiczne, a przy tym niesamowicie bawić podczas wielogodzinnych rozgrywek. Dzięki różnorodności i łatwej dostępnośc rodzinnych gier planszowych - każdy znajdzie coś dla siebie.

Dixit - gdzie zaprowadzi cie wyobraźnia?

Dixit to gra planszowa, która bez wahania potrafi zjednać sobie graczy w każdym wieku. W rozgrywce, trwającej krótko - około 10 minut, bierze udział od 3 do 6 graczy, którzy wcielają się w rolę narratora (bajarza). Zadaniem gracza jest opisanie obrazka w dowolny sposób - może to być śpiew, wiersz, zdanie, słowo, krótko mówiąc, wszystko co tylko przyjdzie mu do głowy - co sprzyja kreatywności.

Pozostali gracze typują karty, które najlepiej odnoszą się do podanej przez narratora sekwencji, są one tasowane wraz z kartą bajarza. Następnie każdy ma szansę wskazać, którą z nich prawdopodobnie opisał narrator, zyskując odpowiednio punkty.Dzięki swojej prostocie, dynamice rozgrywki i nieograniczonej wyobraźni, jest to bez wątpienia obowiązkowa pozycja w każdym domu.

Dobble - pięć gier w jednej

Wystarczy przeczytać opinie dotyczące tej gry planszowej dla całej rodziny, aby szybko zrozumieć, że jest to strzał w dziesiątkę. Mechanizm rozgrywki jest bardzo prosty i podobnie jak w przypadku Dixit opiera się na spostrzegawczości, jednak w przypadku tej planszówki ważny okazuje się także refleks.

Dobble jest przewidziana dla 2-8 graczy. Mimo, że gra posiada 5 wariantów (dzięki czemu nigdy się nie znudzi), mechanizm dla każdego z nich jest podobny (czas pojedynczej gry wynosi około 15 minut) i polega na skojarzeniu jednego wspólnego mianownika na podstawie swojej i wyłożonej na środku karty. Na kartach znajduje się 8 obrazków (wszystkie karty różnią się od siebie - ale zawsze mają jeden wspólny symbol - wystarczy to wychwycić). Wydaje się proste, prawda? A jednak w połączeniu z emocjami, presją czasu i chęcią wygranej, staje się to nie lada wyzwaniem.

Przeczytaj również: Ranking najlepszych gier planszowych dla dzieci

Wsiąść do pociągu: Europa - rozpocznij podróż po Europie!

"Wsiąść do pociągu" to przyjemna, losowa, gra strategiczna, w której (co ważne!) członkowie rodziny skupieni są na realizowaniu własnego celu, dzięki czemu uczestnicy zabawy nie muszą grać przeciwko sobie, co jest dość częstym zabiegiem w grach strategicznych. Indywidualnym zadaniem każdego gracza jest budowa linii kolejowych w zależności od wylosowanych kart i miejscowości, które zamieszczone są na planszy (mapie Europy). Dodatkowym atutem jest fakt, że dla młodszych uczestników, oprócz przyjemnej rozgrywki, gra familijna "Wsiąść do pociągu" spełnia także formę edukacyjną w dziedzinie geografii.

W grze może brać udział od 3 do 5 graczy, rozgrywka trwa nieco dłużej, niż w przypadku wcześniej proponowanych gier, bo około 60 minut. Najważniejszym zadaniem jest odpowiedni dobór kart i opracowanie strategii pozwalającej wybudować jak najdłuższą linię kolejową, która zapewnia odpowiednią ilość punktów gwarantujących wygraną. O sukcesie tej gry planszowej dla rodzin, świadczy dostępność wielu wersji, poza standardową EUROPA, są to między innymi:

 • Wsiąść do pociągu: Dookoła świata
 • Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż
 • Wsiąść do pociągu: Europa 1912
 • Wsiąść do pociągu: USA
 • Wsiąść do pociągu: Kraje Północy
 • Wsiąść do pociągu: Indie i Szwajcaria
 • Wsiąść do pociągu: Afryka
 • Takenoko - dla miłośników słodkiej pandzi

  Takenoko to familijna gra planszowa, która podbija serce pod wieloma względami. Obłędna oprawa graficzna, uniwersalność, proste reguły i sama przyjemność czerpana podczas rozgrywki, powodują, że z Takenoko można spędzić setki godzin w miłej rodzinnej atmosferze. Gracze (od 2 do maksymalnie 4) mają szansę wcielić się w uroczą (i przy tym bardzo głodną) pandę oraz ogrodnika, który dba o cesarski ogród pełen przysmaków uroczego zwierzątka - bambusów. Uczestnicy realizują karty celów polegających na odpowiedniej strategicznej budowie planszy składającej się z barwnych kafli, będącej jednocześnie ogrodem, które trzeba ulepszyć i nawodnić, uprawie bambusów przez ogrodnika oraz karmieniu nimi pandy. Duża losowość gry i dowolność realizacji celów wpływają na dynamikę rozgrywki, dzięki czemu nie nudzi się ona nawet najmłodszym graczom.

  Znajdź Takenoko w Ceneo.pl

  Sagrada - każdy może zostać artystą

  Na koniec zupełnie wyjątkowa i oryginalna wersja gier planszowych - Sagrada. Na czym polega jej nieprzeciętność? Planszówka charakteryzuje się dość nietypowym zadaniem, polegającym na budowaniu witrażu. W zabawie może wziąć udział od 1 do 4 graczy a sama rozgrywka trwa około 30 minut. Zasady opisane w załączonej instrukcji są proste, jednak jest to gra logiczna, wymagająca skupienia i ruszenia swoich szarych komórek. Gracze rzucają kolorowymi, transparentnymi kośćmi, a następnie kolejno wybierają odpowiednią barwę, która pozwoli skonstruować witraż wylosowany na początku gry.

  Podczas tworzenia swojego witrażu należy kierować się punktacją załączoną do planszówki, tak by zebrać jak najwięcej punktów i wysunąć się na prowadzenie. Podczas rozgrywki można posiłkować się bonusowymi kartami, które ułatwiają konstrukcje witraża, bądź też pozwalają zdobyć kilka dodatkowych punktów. Choć na pierwszy rzut oka, gra może wydawać się trudna do zrozumienia, w rzeczywistości jest bardzo ciekawą i prostą pozycją dla wszystkich, którzy podczas spędzania wolnego czasu, pragną trochę pogłówkować, a przy tym nacieszyć oko piękną oprawą graficzną.

  Polecane artykuły:

 • Fajne gry planszowe na prezent
 • Ranking gier planszowych 2019
 • Gry planszowe podobne do Monopoly
 • Gry planszowe dla dorosłych
 • Autorka: Oliwia Mazurek