Data modyfikacji:

Recenzja gry planszowej Takenoko. Uratuj cesarski ogród przed głodną pandą

Relacje Japonii i Chin nigdy nie były tak dobre. Chiński cesarz w celu podkreślenia szacunku oraz sympatii, podarował władcy Japonii symbol świętości - słodkiego misia pandę. Jednak rozkoszności zwierzęcia dorównuje także inna cecha - wilczy apetyt! Wciel się w rolę cesarskiego ogrodnika, zadbaj o ogród pełen bambusowych przysmaków, nie pozwól aby zwierzę było głodne i wygraj grę. Zapraszamy do recenzji gry planszowej Takenoko.

Takenoko - ciekawa gra oparta na prostych zasadach

Gra planszowa Takenoko opiera się na bardzo prostych zasadach, co jednocześnie stanowi jej ogromną zaletę. Gracz wciela się w dwie postacie. Pierwszą z nich jest ogrodnik, który ma za zadanie zadbać o cesarski ogród, umożliwiając wzrost ulubionego przysmaku pandy, czyli pędów bambusa.  Drugą postacią jest głodna panda. Jakie jest jej zadanie? To chyba oczywiste - pożeranie tego, co wyhoduje ogrodnik.

Przeczytaj również: Recenzja gry planszowej Spartakus Krew i Zdrada

Skąd dowiedzieć się, jakie dokładnie zadania stoją przed postaciami? Z tzw. kart celu, które określają różnorodne zlecenia dla pandy (zjadanie odpowiedniej ilości i rodzaju bambusa), ogrodnika (wyhodowanie konkretnych, czasem kilkuelementowych pędów) oraz zadbanie o rozrost ogrodu (dokładanie kolorowych kafelek, które jednocześnie stanowią planszę). Każde wykonane zadanie jest odpowiednio punktowane.

Tura gracza krok po kroku w grze planoszwej Takenoko

  • Każdą turę rozpoczynamy rzutem kostką, która symbolizuje odmienne stany pogody. Losowo wyrzucone słońce, deszcz, pochmurny dzień, burza lub wiatr wpływają znacząco na liczbę ruchów, ich zakres i przywileje. I tak dla przykładu uderzenie pioruna, który przestraszy pandę, powoduje, że możemy ją umieścić na dowolnym miejscu na planszy, co w przypadku chęci pożarcia określonego pędu bambusa może okazać się całkiem przydatne. Jest to ciekawe rozwiązanie, ponieważ dzięki temu gra zyskuje na ogromnej losowości i nieprzewidywalności, dzięki czemu nawet po kilkunastu rozgrywkach nie staje się nudna.
  • Po wykonaniu odpowiedniej liczby zadań z kart celu (w zależności od ilości uczestników zabawy, jest to od 7 do 9 zadań), gracza odwiedza chiński cesarz (jest to bonus w postaci dwóch dodatkowych punktów) oraz następuje liczenie punktów. Ciekawostką jest fakt, że ze względu na odmiennie punktowane zadania, nie zawsze wygra ten, kto pierwszy osiągnął wszystkie cele! Dzięki temu gra planszowa Takenoko do samego końca trzyma graczy w niepewności.
  • To nie koniec zabawy! Poznaj Takenoko: Chibis 

    W związku z dużym zainteresowaniem grą planszową Takenoko, powstał popularny dodatek Takenoko: Chibis. Dbanie o bambusowy ogród wraz z pandą to wyzwanie? Nie lada zaskoczeniem będzie dla ciebie podarowana przez cesarza Chin pani panda wraz z gromadką BARDZO głodnych pandziątek. Dla osób poszukujących nowych rozwiązań po miesiącach spędzonych z Takanoko, dodatek pozwoli na nowo odkryć możliwości tej ciekawej i barwnej gry planszowej.

    Przyjemny czas dla par oraz całej rodziny

     Takenoko to gra planszowa na przyjemny wieczór, mile spędzony weekend, a także chwile relaksu w gronie najbliższych. Mimo obecności zupełnie prostych - jak i nieco bardziej skomplikowanych i rozbudowanych - zadań z kart celu, twórca Takenoko skonstruował ją tak, by gracz wykonywał akcje intuicyjnie, niezbyt główkując nad każdym ruchem. Dla najmłodszych graczy istnieje możliwość po prostu ominięcia jednego z cięższych zadań, za co nie są przyznawane ujemne punkty. Warto podkreślić fakt, że nie jest to gra, wymagająca dużej liczby uczestników. Do rozgrywki wystarczy para, rodzeństwo albo czteroosobowa rodzina.

     

    Komu zatem spodoba się Takenoko? Największą zaletą tej gry planszowej jest jej uniwersalność. Gra planszowa Takenoko może być prezentem zarówno dla dzieci na dzień dziecka, jak również dla dorosłych. Posiada ona cechy idealnej gry familijnej. Brak konieczności obmyślania trudnych strategii, grania „przeciwko innym” oraz skupienie się na wykonywaniu własnych celów, sprawiają, że gra planszowa w ogólnym odbiorze jest bardzo pozytywna.

    Mimo pozornie przeciwstawnych sobie zadań (ogrodnik hoduje bambusy, panda je zjada), wzajemne przeszkadzanie sobie w zdobyciu celu wydaje się bardziej śmieszne, niż denerwujące. Na planszówkowym rynku często mamy do czynienia z grami opierającymi się głównie na wypełnianiu zadań „przeciwko” innym członkom zabawy, co często może skończyć się nawet „cichymi dniami” wśród domowników.

    Oprócz samej rozgrywki warto również wspomnieć o oprawie graficznej i wykonaniu poszczególnych elementów. Wszystko utrzymane jest w przyjemnym dla oka bajkowym świecie. Wystarczy spojrzeć na kafelki tworzące planszę aby zauważyć precyzję szaty graficznej. Wykonanie pozostałych elementów, takich jak figurki pandy i ogrodnika, również jest zadowalające i solidne, dzięki czemu najprościej mówiąc - nie tak łatwo ją zniszczyć.

    Zastanawiasz się jaki jest odpowiedni prezent dla znajomych, na dzień dziecka lub urodziny kogoś bliskiego? Jeśli chcesz podarować mniej standardowy prezent, a przy tym zagwarantować uśmiech i niepowtarzalną atmosferę, to gra planszowa Takenoko jest właśnie dla ciebie.