Data modyfikacji:

PS5 vs Xbox Series X. Porównanie – co lepsze?

Nowe generacje konsol od zawsze są problematyczne dla graczy. Twórcy platform wszelkimi sposobami zachęcają użytkowników do wyboru swojego sprzętu, przez co podjęcie ostatecznej decyzji bywa naprawdę trudne. Zanim jednak rynek zweryfikuje jakość PlayStation 5 lub Xbox Series X, na ten moment trzeba sugerować się twardymi faktami odnośnie do parametrów technicznych, usług czy zapowiedzianych gier. Sprawdźcie, która konsola będzie dla was lepsza – PS5 czy Xbox Series X.

ps5 vs xbox series X

PS5 vs Xbox Series X – parametry techniczne konsol

Z każdą kolejną generacją konsol Sony oraz Microsoft robią wszystko, żeby ich platformy jak najbardziej zachwycały użytkowników innowacyjnymi technologiami. W najnowszych platformach obu firm zdecydowanie przeważa chęć odtwarzania wszystkich produkcji w natywnym 4K, z włączoną funkcją ray tracingu oraz jak w największej liczbie klatek na sekundę.

Parametry techniczne konsol są niezwykle ważne, lecz tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wykorzystają je twórcy gier. Wielokrotnie mieliśmy do czynienia z brzydkimi grami, które potrafiły klatkować podczas większej akcji, a także przepięknymi tworami pokroju The Last of Us: Part II, wyciskającymi z PS4 wszystkie soki.

Oczywiście branża technologiczna musi iść do przodu, dlatego najbliższe lata, w tym gry 2021, mogą zaowocować jeszcze bardziej fotorealistyczną oprawą wizualną oraz stabilnym klatkarzem. Sprawdźcie, dzięki jakim podzespołom będziemy mogli liczyć na takie efekty:

PlayStation 5

 • Procesor: AMD Zen 2 3,5 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
 • Proces technologiczny: 7nm Enchanced TSMC
 • Karta graficzna: AMD RDNA 2 - 2,23 GHz, 36 jednostek obliczeniowych
 • Moc obliczeniowa: 10,28 TFLOPS
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, przepustowość 16 GB - 448 GB/s, magistrala 256 bit
 • Dysk SSD – 825 GB Custom PCIe 4.0, 5,5 GB/s - 8 GB/s
 • Rozszerzenie pamięci na dane: slot NVME SSD
 • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
 • Wymiary: 390 x 260 x 104 mm
 • Waga: 4,5 kg

Xbox Series X

 • Procesor: AMD Zen 2 (7nm) 3,8 GHz, 8 rdzeni / 16 wątków
 • Proces technologiczny: 7nm Enchanced TSMC
 • Karta graficzna: AMD RDNA 2 - 1,825 GHz, 52 jednostki obliczeniowe
 • Moc obliczeniowa: 12 TFLOPS
 • Pamięć RAM: 16 GB GDDR6, przepustowość 10 GB - 560 GB/s i 6 GB - 336 GB/s, magistrala 320 bit
 • Dysk SSD – 1000 GB Custom PCIe 4.0, 2,4 GB/s – 4,8 GB/s
 • Rozszerzenie pamięci na dane: karta pamięci 1000 GB
 • Napęd optyczny: 4K UHD Blu-ray
 • Wymiary: 301 x 151 x 151 mm
 • Waga: 4,45 kg

PS5 vs Xbox Series X – ceny konsol

Firma Microsoft poinformowała, że konsola Xbox Series X w dniu premiery będzie kosztować 2249 złotych (499 euro, 499 dolarów). W sprzedaży można znaleźć także słabszy model konsoli, który wyceniono na 1349 zł (299 euro, 299 dolarów). Xbox Series S nie posiada natomiast napędu optycznego oraz wsparcia dla rozdzielczości 4K.

Sony również podzieliło się oficjalną ceną swojej konsoli dziewiątej generacji. PlayStation 5 w dniu premiery ma kosztować 2299 złotych (499 euro, 499 dolarów). Producent też zdecydował się na wyprodukowanie drugiego modelu, który ma takie same podzespoły jak główna konsola. PS5 Digital Edition różni się jedynie tym, że nie ma wbudowanego napędu optycznego. Cena tego modelu wynosi 1849 złotych (399 euro, 399 dolarów).

PS5 vs Xbox Series X – premiera konsol

Polska data premiery konsoli PlayStation 5 została zaplanowana na 19 listopada 2020 roku. Kilka dni wcześniej (12.10) urządzenie zadebiutuje w USA, Korei Południowej oraz Japonii.

Xbox Series X trafi w tym samym czasie do sklepów we wszystkich krajach, a nastąpi do 10 listopada 2020 roku. Wtedy zadebiutują oba modele konsol Microsoftu.

PS5 vs Xbox Series X – gry i usługi

Największą siłą konsol Sony od zawsze były mocne tytuły ekskluzywne, które pojawiały się wyłącznie na kolejnych konsolach sygnowanych logiem PlayStation. Nie inaczej jest w przypadku nowego sprzętu Japończyków, który także będzie miał do zaoferowania całą masę produkcji na wyłączność. Już teraz wiemy, że na PS5 zagramy chociażby w remake Demon’s Souls, God of War 2 czy Ratchet & Clank: Rift Apart.

Microsoft ponownie kontynuuje politykę przyjętą za czasów Xboksa One, czyli wszystkie gry tworzone z myślą o konsoli dostępne będą także na komputerach osobistych. Firma w ostatnim czasie podpisała wiele umów z różnymi deweloperami (np. Bethesda), którzy będą właśnie robili produkcje na XsX oraz PC, z wyłączeniem PS5.

W przypadku Xboksa dużą siłą może być również subskrypcja Game Pass, dająca dostęp do całej masy nowych i starszych produkcji, w które można grać bez limitu. Na konsoli Sony dostępny będzie natomiast w dalszym ciągu abonament PlayStation Plus, który na start da graczom dostęp do kilkunastu gier, które cieszyły się ogromnym uznaniem graczy na PS4. Mowa m.in. o takich tytułach jak Days Gone czy God of War.

PS5 vs Xbox Series X – wsteczna kompatybilność

Zazwyczaj nie kupujemy nowych konsol do grania w stare tytuły, lecz wsteczna kompatybilność i tak wywołuje ogromne poruszenie wśród graczy. Wynika to chociażby z faktu posiadania przez graczy wielu produkcji z wcześniejszych platform, do których lubią wracać, a nie każdy chce trzymać w domu kilka konsol.

W przypadku Xbox Series X użytkownicy mogą liczyć na kompatybilność wsteczną obejmującą wszystkie urządzenia do grania Microsoftu, czyli pierwszego Xboksa, Xboksa 360 oraz Xboksa One. Posiadacze PlayStation 5 będą musieli natomiast zadowolić się wyłącznie możliwością uruchomienia gier z PS4 oraz produkcji tworzonych z myślą o goglach wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

PS5 vs Xbox Series X – która konsola jest lepsza?

Odpowiedź na to pytanie w tym momencie nie jest możliwa, ponieważ każda z platform ma coś ciekawego do zaoferowania. Z jednej strony nowy Xbox zapewnia mocniejszy procesor, z drugiej strony PlayStation 5 kontruje to znacznie szybszym dyskiem SSD, który ma całkowicie wyeliminować ekrany ładowania w grach.

Decydując się na kupno którejś z tych konsol, musicie odpowiedzieć sobie na pytanie, czego bardziej od nich oczekujecie. Jeżeli wysokobudżetowych ekskluzywnych gier pokroju kolejnej części God of War, to wybór sprzętu Sony wydaje się być oczywisty. Jeśli natomiast nie zależy wam na posiadaniu gier na własność, to wybierzcie Xboksa Series X i cieszcie się bogatą biblioteką usługi Game Pass.