Data modyfikacji:

Xbox Series X - kiedy premiera, specyfikacja, jakie gry

Microsoft podczas imprezy The Game Awards 2019 zaprezentował konsolę dziewiątej generacji, która dotychczas funkcjonowała pod nazwą roboczą Project Scarlett. Co wiemy o tym urządzeniu, dlaczego twórcy postawili na taki wygląd i w co będziemy mogli zagrać na Xbox Series X? Tego dowiecie się z dalszej części tekstu.

Xbox series X

Premiera konsoli Xbox Series X

W artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat premiery Xbox Series X, takie jak specyfikację, cenę czy dostępne gry.

  1. Xbox Series X premiera
  2. Xbox Series X cena
  3. Xbox Series X specyfikacja
  4. Xbox Series X gry

Zapowiedź Xbox Series X – kiedy premiera?

Premiera Xbox Series X została zaplanowana na 10 listopada 2020 roku. Początkowo nowa konsola miała trafić do sprzedaży pod koniec roku.

Xbox Series X – cena nowej konsoli

Xbox Series X kosztować będzie 499 dolarów, czyli 2249 złotych. Za wersję Xbox Series S zapłacimy z kolei 1349 złotych.

Specyfikacja techniczna Xbox Series X

W trakcie prezentacji konsoli na The Game Awards 2019, Phil Spencer (szef marki Xbox) nie tracił czasu na dokładne omawianie parametrów technicznych urządzenia. Te poznaliśmy już jakiś czas temu, choć do końca nadal nie wiadomo, jakie będą one miały przełożenie w rzeczywistości.

Microsoft twierdzi, że ich nowa platforma będzie czterokrotnie mocniejsza od Xboksa One X, który obecnie wiedzie prym wśród konsol. Celem Series X jest m.in. uruchamianie gier w rozdzielczości 4K i sześćdziesięciu klatkach na sekundę.

Taki wynik ma zapewnić zmodyfikowany procesor AMD Zen 2, oparty na architekturze RDNA, szybki dysk SSD oraz pamięć RAM GDDR6.

Twórcy urządzenia chwalą się również wsparciem technologii Variable Refresh Rate, Variable Rate Shading, Auto Low latency Mode oraz Dynamic Latency Input.

Na TGA 2019 Microsoft ujawnił w końcu wygląd konsoli. Internet zdążył już z niego zadrwić (porównując m.in. do oczyszczacza powietrza), ale według mnie prezentuje się naprawdę okazale. Zdecydowanie inaczej, niż dotychczasowe konsole, co zaliczam na plus.
Jak się jednak okazuje, taki design nie był wyłącznie wymysłem projektantów. Mocne podzespoły Xbox Series X potrzebują odpowiedniego chłodzenia i przestrzeni, dlatego Microsoft zdecydował się na pionową konstrukcję. Dzięki temu konsola będzie się mniej grzała, a także jej kultura pracy ma stać na bardzo wysokim poziomie.

Jeżeli natomiast wolicie stawiać konsolę w tradycyjny, poziomy sposób, to mam dla was dobrą wiadomość – według oficjalnych informacji, Xbox Series X będzie można „położyć”.

Microsoft zdecydował się, że nie będzie wprowadzał wielkich rewolucji w kontrolerze do konsoli. Zmiany względem pada od Xboksa One są praktycznie kosmetyczne, dlatego nie będzie konieczności przyzwyczajania się do nowego układu. Akcesorium ma być kompatybilne z poprzednią konsolą giganta z Redmond oraz systemem operacyjnym Windows 10.

Jakie gry będą dostępne na Xbox Series X?

Microsoft na razie jest dosyć oszczędny w dzieleniu się rewelacjami dotyczącymi gier startowych dla Xbox Series X. W tej chwili potwierdzone zostały zaledwie dwa tytuły, który jeden ujawniono podczas targów E3 2019, a o drugim usłyszeliśmy w trakcie imprezy The Game Awards 2019.


Miłośnicy serii Halo otrzymają nową odsłonę zatytułowaną Infinite. Za grę będzie odpowiadało studio 343Industries, które w 2011 roku przejęło pełną kontrolę nad rozwojem marki. Drugim tytułem startowym ma być gra Hellblade II: Senua’s Saga stworzona przez ekipę Ninja Theory. Na TGA 2019 zaprezentowano przepiękny zwiastun – podobno oparty na silniku gry.


Jeżeli natomiast chodzi o potwierdzone produkcje zewnętrznych studiów nie należących do Microsoftu, to wszystko wskazuje na to, że na Xbox Series X pojawi się kilka gier Ubisoftu. Mowa chociażby o Watch Dogs Legion, Rainbow Six Quarantine czy Gods and Monsters. Electronic Arts potwierdziło też, że na urządzeniu dostępna będzie szósta część Battlefielda.

Przewiduje się też, że na Xbox Series X dostępny będzie The Elder Scrolls 6 oraz port Cyberpunk 2077. Gra CD Projekt RED trafi najpierw na PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. Nie ma jeszcze żadnych informacji odnośnie Diablo 4.

Czytaj również:
Autor: Łukasz Morawski

Xbox Series X - Często zadawane pytania

Xbox Series X cena
Za nowoczesną i w pełni funkcjonalną konsolę Xbox Series X zapłaci się 499 dolarów, a więc około 2249 złotych. To wariant najnowszej generacji, więc inwestycja na pewno okaże się trafna.

Xbox Series X specyfikacja
Xbox Series X pozwala na szybkie uruchamianie gier w rozdzielczości 4K. Dysponuje wydajnym procesorem AMD Zen 2 i szybkim dyskiem SSD. Poza tym konsola cechuje się pamięcią RAM GDDR6.

Xbox Series X data premiery specyfikacja
Premiera konsoli Xbox Series X zaplanowana jest na 10 listopada 2020 roku, a więc już niedługo. Na początku producenci planowali wpuścić ją do sprzedaży w przyszłym roku, ale czas ten uległ maksymalnemu skróceniu.