Data publikacji:

Marvel's Avengers na PS5 i XSX

Nieprzemyślana kampania marketingowa Marvel’s Avengers sprawiła, że gracze dosyć szybko odbili się od tego tytułu. A szkoda, ponieważ dzieło studia Crystal Dynamics oferowało bardzo fajną kampanię fabularną, w której mogliśmy poznać losy Kamali Khan oraz reszty ekipy Mścicieli. Producent nie złożył broni i postanowił ponownie zawalczyć o uwagę konsumentów – tym razem przenosząc grę na konsole 9. generacji oraz oferując nową zawartość.

Polecamy: Premiery gier PC, XBOX, PS i NS

marvel's avengers

Premiera Marvel’s Avengers na nowych platformach

Pierwotnie gra studia Crystal Dynamics pojawiła się 4 września 2020 roku na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. 18 marca 2021 roku zadebiutowała natomiast usprawniona wersja na nowych platformach Sony i Microsoftu – mowa oczywiście o PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

Wszystkie osoby, które posiadają już grę na PS4 i XONE, będą mogły zaktualizować produkcję na nowych sprzętach. Dotyczy to zarówno wersji cyfrowych, jak i pudełkowych – update jest całkowicie darmowy.

Marvel’s Avengers na PlayStation 5 i Xbox Series X – jakie zmiany?

Studio Crystal Dynamics podzieliło się z graczami dokładnymi przewodnikami porównującymi funkcje następnej generacji Marvel’s Avengers ze wcześniejszymi edycjami. W obu przypadkach grę można uruchomić w trybie wstecznej kompatybilności, jak i wersjach dedykowanych PS5 i XSX|S.

Nowości w Marvel’s Avengers na PlayStation 5

Wsteczna kompatybilność Natywna wersja na PS5
Maksymalna rozdzielczość 60 FPS przy 1080p
30 FPS przy checkboard 4K
60 FPS przy natywnym 4K
Międzygeneracyjny import zapisów TAK TAK
Krótszy czas ładowania TAK TAK
Znacząco krótszy czas ładowania TAK NIE
Większa liczba kl./s (vs PS4) NIE TAK
Tekstury w wyższej rozdzielczości TAK TAK
Ulepszone animacje zdolności
NIE TAK
Stochastic Screen-Space Reflections NIE TAK
Contact-Aware Sharpening NIE TAK
Efekt przezroczystości w 4K
NIE TAK
Poprawiony efekt ambient occlusion NIE TAK
Poprawiona anizotropia tekstur NIE TAK
Dźwięk przestrzenny NIE TAK
Technologia haptyczna NIE TAK

Nowości w Marvel’s Avengers na Xbox Series X|S

Wsteczna kompatybilność Natywna wersja na XSX
Natywna wersja na XSS
Maksymalna rozdzielczość Natywne 4K na XSX
1080p na XSS
Natywne 4K Natywne 1440p
Międzygeneracyjny import zapisów TAK TAK TAK
Krótszy czas ładowania TAK NIE NIE
Znacząco krótszy czas ładowania NIE TAK TAK
Większa liczba kl./s (vs XONE) TAK TAK TAK
Tekstury w wyższej rozdzielczości NIE TAK NIE
Ulepszone animacje zdolności NIE TAK TAK
Stochastic Screen-Space Reflections NIE TAK TAK
Contact-Aware Sharpening NIE TAK TAK
Efekt przezroczystości w 4K NIE TAK TAK
Poprawiony efekt ambient occlusion NIE TAK TAK
Poprawiona anizotropia tekstur NIE TAK TAK

Pudełkowe wydanie Marvel’s Avengers – na jakich platformach?

Gra Marvel’s Avengers otrzymała wersje pudełkowe dla komputerów osobistych oraz platform PlayStation 4 i Xbox One. W przypadku nowej wersji gry, dedykowanej kolejnej generacji konsol, twórcy przygotowali wyłącznie fizyczne wydanie dla PlayStation 5.

Jeśli więc chcecie kupić tę produkcję w pudełku na Xbox Series X, to musicie wybrać edycję na XONE - po umieszczeniu krążka w napędzie automatycznie zacznie pobierać się aktualizacja do nowszej wersji.

Jak działa crossplay w Marvel’s Avengers?

Choć dzieło studia Crystal Dynamics można przejść w pojedynkę, to jednak zawartość endgame’owa (i nie tylko) dedykowana jest zabawie kooperacyjnej. Twórcom zależy na tym, żeby jak najwięcej graczy mogło walczyć ramię w ramię ze swoimi znajomymi, dzięki czemu w Marvel’s Avengers wprowadzono funkcję crossplayu.

Niestety działa ona wyłącznie na platformach danego producenta. Oznacza to, że posiadacze wersji na PlayStation 5 mogą dołączyć do wspólnej gry z użytkownikami PS4, natomiast osoby posiadające wersję na Xbox Series X|S połączą się wyłącznie z ludźmi grającymi na XONE.

Przyszłość Marvel’s Avengers – przegląd nadchodzących dodatków

Po miesiącach oczekiwań, twórcy w końcu podzielili się z graczami planami dotyczącymi rozwoju swojej gry. Wraz z premierą edycji na PS5 i XSX|S zadebiutowała nowa opowieść skupiająca się na postaci Hawkey’a – można w nią zagrać kompletnie za darmo.

W przyszłości Crystal Dynamics udostępni też duże fabularne rozszerzenie „War for Wakanda”, w którym główna rola przypadnie Czarnej Panterze. To oczywiście nie koniec atrakcji przygotowanych przez producenta. Dokładną rozpiskę znajdziecie na poniższej grafice.

avengers lineup

Czy Marvel’s Avengers to dobra gra?

Oceny w serwisie Metacritic sugerują, że Marvel’s Avengers to mocno średnia produkcja, od której lepiej trzymać się z daleka. Nie zgodziłbym się z taką opinią – uważam, że jest ona zdecydowanie zbyt mocno przesadzona.

Największym problemem produkcji okazała się fatalna kampania marketingowa, która nie do końca przedstawiła produkt, z jakim ostatecznie mieliśmy do czynienia. Kompletnie pominięto w niej kampanię fabularną, która była naprawdę bardzo dobrze rozpisana i w niczym nie odstępowała filmom z kinowego uniwersum MCU.

Jeżeli jesteście ciekawi mojej pełnej opinii na temat tej gry, to koniecznie zerknijcie do recenzji, którą przygotowałem przy okazji premiery na poprzedniej generacji konsol. Znajdziecie tam także krótki poradnik Marvel’s Avengers, który może pomóc początkującym graczom na wczesnym etapie rozgrywki.

Którą wersję Marvel’s Avengers wybrać?

Przede wszystkim zależy to od tego, jaką platformę posiadacie w domu. Gdybyście jednak dopiero planowali kupno nowej konsoli, to wersja na PlayStation 5 wydaje się być najbardziej atrakcyjna dla konsumenta.

Nie tylko posiada własne pudełkowe wydanie, to na dodatek gra dodatkowo oferuje wsparcie dla dźwięku przestrzennego i funkcji haptycznych kontrolera DualSense. Niby niewielkie zmiany, ale z pewnością pozytywnie wpływają na odbiór produkcji.

Grę do testów dostarczyła firma Cenega, za co serdecznie dziękuję!

Autor: Łukasz Morawski