Data publikacji:

Klawiatura mechaniczna do 150 zł. Jaka będzie najlepsza?

Często gracie na komputerze, a wasz stary sprzęt nie sprawdza się zbyt dobrze we współczesnych produkcjach? W takim razie powinniście pomyśleć nad wymianą myszki oraz klawiatury na nowsze modele. W tym tekście przyjrzymy się tanim klawiaturom mechanicznym, których koszt oscyluje wokół stu pięćdziesięciu złotych. Sprawdźcie, jakie urządzenia będziecie w stanie kupić w tak niskiej cenie. Przedstawiamy najlepsze klawiatury mechaniczne do 150 zł!

klawiatura mechaniczna do 150 zł

Czym jest klawiatura mechaniczna?

Na pierwszy rzut oka klawiatury mechaniczne nie różnią się zbytnio od klasycznych modeli. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z zaawansowanymi technologicznie urządzeniami, które nie opierają się na jednej, wspólnej membranie. Każdy z klawiszy posiada własny mechaniczny przełącznik, działający niezależnie od reszty przycisków. W poszczególnych modelach wykorzystywane są różne rodzaje przełączników – różnią się sposobem działania oraz jakością.

Klawiatury mechaniczne są bardzo precyzyjne i zazwyczaj umożliwiają wciśnięcie kilku przycisków jednocześnie. Jest to niezwykle przydatne podczas grania, ponieważ nie ogranicza ruchów gracza. Ponadto „mechaniki” są niezwykle trwałe, dzięki czemu powinny wystarczyć wam na lata. Jedyną ich wadą jest dosyć głośne działanie klawiszy – aczkolwiek jest to kwestia indywidualna i nie każdemu będzie przeszkadzało charakterystyczne klikanie.

Klawiatura mechaniczna do 150 zł – czy to możliwe?

Jeżeli zależy wam na wysokiej jakości klawiatury mechanicznej, to musicie przygotować się na nieco większy wydatek. Płacąc kilkaset złotych, otrzymacie dostęp do najlepszych przełączników, oficjalnego oprogramowania oraz całej masy przydatnych dodatków i funkcji. Decydując się na sprzęt za 150 złotych, musicie liczyć się z tym, że nie zaoferuje on wam takiej precyzji, jak urządzenie z wyższej półki cenowej.

Klawiatury membranowe – ciekawa alternatywa dla tanich klawiatur mechanicznych

Osoby, które nie zwracają uwagi na budżet, zdecydowanie bardziej powinny celować w stronę „mechaników”. Tylko wtedy będą miały poczucie dobrze wydanych pieniędzy i odczują znaczną różnicę podczas grania. Jeśli natomiast nie znajdziecie żadnej klawiatury mechanicznej do stu pięćdziesięciu złotych, która spełniałaby wasze oczekiwania, to sprawdźcie także ofertę modeli membranowych.

Z założenia są one zawsze tańsze, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że w takiej cenie znajdziecie o wiele lepszy model od mechanicznego. Mimo wszystko musicie pamiętać, że granie na membranówkach na dłuższą metę może męczyć dłonie, a ich trwałość jest o wiele mniejsza. Za to są o wiele cichsze, ponieważ nie posiadają żadnych mechanicznych elementów.

Jakie przełączniki w dobrej klawiaturze mechanicznej do 150 zł?

Sam fakt, że klawiatura korzysta z mechanicznych przełączników, nie oznacza, że będzie ona idealnie sprawdzała się podczas grania. Niektórzy (np. Razer) tworzą własne, autorski przełączniki, zaś sporo firm korzysta z rozwiązań zewnętrznych producentów specjalizujących się w tej dziedzinie. Dla ułatwienia przyjęto jednak pewne standardy – switche o konkretnym działaniu przypisano do odpowiednich kolorów, żeby konsument wiedział od razu, z jakim rodzajem klawiszy będzie miał do czynienia. 

W gamingowych klawiaturach mechanicznych do 150 zł najczęściej wykorzystywane są przełączniki niebieskie (np. firmy Outemu). Charakteryzują się one dosyć dużą głośnością oraz wymagają sporej siły koniecznej do aktywacji. Ich przeznaczenie to raczej pisanie tekstów, a nie granie, choć oczywiście jest to możliwe. Jeśli stanowiłoby to dla was problem, możecie rozglądać się też za tanimi modelami z brązowymi lub czerwonymi przełącznikami. Znacznie trudniej je dostać, ale za to odczujecie wyraźną różnicę pod względem jakości.

Podświetlana klawiatura mechaniczna do 150 zł

Jeśli mieliście kiedyś do czynienia z high-endowymi klawiaturami, to doskonale wiecie, że potrafią mienić się wszystkimi barwami tęczy. Niestety w tańszych modelach raczej nie ma szans na to, żeby podświetlenie oferowało 16,8 miliona kolorów. Zamiast tego, producenci najczęściej stawiają wyłącznie na pojedynczą barwę bądź maksymalnie kilka kolorów, które można zmieniać za pomocą specjalnego przycisku.

Aczkolwiek niektóre tanie klawiatury mechaniczne posiadają także wsparcie oficjalnego oprogramowania, a co za tym idzie – umożliwiają dostosowanie luminacji do własnych potrzeb. Czasami można ustawić specjalne animacje (np. fala) lub podświetlić wyłącznie te klawisze, z jakich korzystacie podczas grania w konkretne tytuły.

Bezprzewodowa klawiatura mechaniczna do 150 zł

W tym przypadku muszę was niestety rozczarować, ale w tak niskiej cenie nie znajdziecie bezprzewodowej klawiatury mechanicznej. Taki rodzaj komunikacji wiąże się z zastosowaniem stosunkowo drogiej technologii, która wykorzystywana bywa wyłącznie w urządzeniach z wyższej półki cenowej.

Granie na kablu nie jest jednak takie straszne – dzięki temu macie pewność, że klawiatura będzie bez problemów przesyłać cyfrowy sygnał do komputera, bez żadnych opóźnień, jakie mogłyby przeszkadzać podczas grania.

Najlepsza klawiatura mechaniczna do 150 zł – polecane modele

Poniżej znajdziecie propozycje niedrogich klawiatur mechanicznych, które docenili użytkownicy serwisu Ceneo.pl.

Savio Tempest RX Full Outemu Red

Marvo KG901

Savio Tempest RX Outemu Blue

Krux Atax RGB Outemu Blue

Savio Tempest RX Outemu Brown

Krux Meteor RGB Outemu Blue

Tracer Stinger 87

Liocat KX 365CM

Krux Atax RGB Outemu Brown

ActiveJet K-6002

Autor: Łukasz Morawski