Data modyfikacji:

Jak pobrać i zainstalować mody do Minecraft?

Minecraft to gra fenomen, która cały czas cieszy się ogromną popularnością. Jeżeli nadal spędzacie czas przy tym tytule lub dopiero chcecie zacząć zabawę, to nie zapominajcie, że produkcja wspiera modyfikacje. Z tego tekstu dowiecie się, jak pobrać i zainstalować mody do Minecraft.

mody do minecraft

Fenomen Minecraft

Zanim odpowiemy sobie na tytułowe pytanie, jak zainstalować mody do Minecraft, przyjrzyjmy się krótko fenomenowi samej gry.

W maju 2019 roku Microsoft ujawnił dane sprzedażowe Minecrafta. Wynika z nich, że produkcja rozeszła się w 176 milionach egzemplarzy na całym świecie. Oznacza to, że mamy do czynienia z najlepiej sprzedająca się grą w historii. Dzieło studia Mojang wygrało nawet z takimi gigantami jak marka Grand Theft Auto, Super Mario Bros., Wii Sports czy Tetris (drugie miejsce).

Choć Minecraft zadebiutował w 2011 roku na komputerach osobistych, to nadal gra w niego mnóstwo osób. Według statystyk udostępnionych na stronie minecraft-statistic.net w chwili pisania tego artykułu na wszystkich serwerach znajdowało się łącznie ponad 180 tysięcy użytkowników.

Trudno zdefiniować gatunek, jaki reprezentuje Minecraft. Jest to przede wszystkim ogromna piaskownica, w której gracze mogą robić to, co im się żywnie podoba. Po uruchomieniu zostajecie rzuceni do wirtualnego świata i sami musicie zdecydować, jaki będzie wasz pierwszy krok.

Znakiem charakterystycznym Minecrafta jest oprawa graficzna bazująca na sześciennych blokach, czyli vokselach. Dzięki temu produkcja daje ogromne możliwości konstrukcyjne. Jeżeli szukacie gry na słabego laptopa, to propozycja dla was.

Jak zainstalować mody do Minecraft?

Prawdziwy potencjał Minecrafta drzemie w narzędzia moderskich. Dzięki nim gracze mogą dokładać do produkcji nowe mechaniki rozgrywki, dodatkowe elementy oraz mają wpływ na wygląd oprawy wizualnej. Poniżej przedstawiam poradnik, jak krok po kroku pobrać i wgrać mody do Minecraft.

  1. Na początek musicie pobrać, a następnie zainstalować narzędzie nazwane Minecraft Forge. To właśnie z jego pomocą będziecie w stanie aktywować mody.
  2. Kolejnym krokiem jest oczywiście pobranie odpowiednich modyfikacji. Bez obaw – mody dostępne są całkowicie za darmo i w pełni legalnie. Warto jednak ściągać je z zaufanych stron, żeby nie narażać się na wirusy. Polecam przede wszystkim korzystać z portali 9minecraft.net oraz planetminecraft.com.
  3. Po zainstalowaniu narzędzia moderskiego znajdźcie folder główny Minecrafta. Domyślnie będzie to dysk C:/[nazwa użytkownika]/AppData/Roaming/.minecraft. Jeżeli nie chce wam się szukać ręcznie, zróbcie to za pomocą windowsowej wyszukiwarki.
  4. Po wejściu w folder Minecrafta waszym oczom powinien ukazać się folder „mods”. Jeżeli go nie ma, stwórzcie go własnoręcznie.
  5. Modyfikacje muszą mieć rozszerzenia .jar bądź .zip, w przeciwnym razie nie będą działały.
  6. Jeżeli zrobiliście wszystko, jak należy, to uruchomcie grę przez launcher Minecraft Forge. Mody powinny automatycznie się zainstalować i być gotowe do działania.

Modów do Minecrafta jest cała masa, ale niestety nie wszystkie ze sobą współpracują. Zalecałbym więc instalowanie modów pojedynczo, żeby sprawdzać za każdym razem, czy wszystko funkcjonuje tak, jak należy. Jeżeli wrzucicie kilka modyfikacji na raz, możecie mieć problem z dotarciem do tego, które mody się ze sobą gryzą.

Jakie mody do Minecrafta wybrać?

Dobór modów do Minecrafta powinien zależeć przede wszystkim od waszych preferencji. Zdecydowanie macie w czym wybierać – świadczy chociażby o tym ponad dwadzieścia kategorii modyfikacji w serwisie 9minecraft.net.

Duża część modów do Minecrafta jest niestety słaba i niedopracowana, dlatego mimo wszystko warto sugerować się zdaniem innych graczy, którzy testowali dane mody. Na stronie planetminecraft.com znajdziecie m.in. ranking najczęściej pobieranych modyfikacji do Minecrafta. Nie jest to co prawda idealny wskaźnik jakości, ale może wyraźnie zasugerować, jakimi modyfikacjami warto się interesować.