Data modyfikacji:

Najlepsza antena pokojowa do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Chociaż widownia internetowych serwisów streamingowych, takich jak Netflix, HBO Go czy Player, rośnie z roku na roku, Polacy wciąż równie chętnie korzystają na co dzień z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Radzimy zatem, jak wybrać najlepszą antenę pokojową.

Czytaj również: Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T

najlepsza antena pokojowa

Dzisiejszą telewizję naziemną trudno porównywać do tej sprzed dwóch dekad. Nadawcy przesiedli się bowiem z sygnału analogowego, którego technologia liczy sobie kilkadziesiąt lat, na kompletnie cyfrowy, nadawany w standardzie DVB-T

Pozwala on na odbieranie nie tylko większej liczby dostępnych kanałów, w tym cyfrowego radia, ale także znacznie wyższą jakość obrazu, dźwięku oraz dodatkowe opcje multimedialne. Nie dziwne więc, że Polacy wciąż bardzo chętnie korzystają z klasycznej telewizji, tym bardziej, że jej oferta jest w większości kompletnie darmowa, a sygnał powszechnie dostępny w całym kraju.

Do oglądania cyfrowej telewizji niezbędna jest jednak odpowiednia antena. Bardzo często zamiast dużych i charakterystycznych modeli wieszanych na zewnątrz budynku decydujemy się na antenę pokojową, tłumaczymy więc, jaka będzie najlepsza.

Kiedy decydujemy się antenę pokojową?

Nie ma wątpliwości, że do optymalnego odbioru telewizji cyfrowej nadają się najlepiej dobre anteny zewnętrzne. Dzięki swoim rozmiarom potrafią wyłapać nawet słaby sygnał telewizyjny. Niestety nie wszyscy mogą pozwolić sobie na ich instalację. Powodów może być tu kilka.

Najważniejszym z nich jest brak odpowiedniego miejsca za oknem, które pozwalałoby na jej instalację. Czasami zwyczajnie nie da się jej dobrze ustawić, zwłaszcza jeżeli np. budynek naprzeciw blokuje sygnał. Montaż wiąże się również dodatkowo z wywiercenia dziur w ścianie na przeprowadzenie kabli, na co może np. nie zgadzać się właściciel domu lub mieszkania.

Anteny pokojowe – cechy

Anteny naziemne pokojowe to niewielkie urządzenia, które z łatwością ustawimy na parapecie, szafce bądź tuż za telewizorem. W zależności od producenta, mogą one przyjmować różnego rodzaju kształty, począwszy od tradycyjnych, rozłożystych metalowych ramion, poprzez pierścienie, a skończywszy na płaskich panelach, przypominających anteny radarowe.

Każdy znajdzie więc tutaj coś dla siebie. Najtańsze modele mogą być dyskretnie schowane, tak by nie rzucały się w oczy, podczas gdy te bardziej nowoczesne i droższe stanowić mogą również interesujący gadżet dekoracyjny.

Większość anten pokojowych do odbioru telewizji cyfrowej odbierać będzie nie tylko obecnie nadawany sygnał DVB-T, ale również DVB-T2, na który przesiądą się polskie stacje telewizyjne w 2022 roku. Nie ma więc potrzeby kupowania nowego urządzenia po wprowadzonych zmianach. W razie wątpliwości co do kompatybilności, zawsze możemy skonsultować się z instrukcją obsługi.

Anteny pokojowe w obecności silnego sygnału z łatwością poradzą sobie z transmisją telewizyjną w wysokiej rozdzielczości, zarówno w 1080p, jak i 4K. Niektóre z nich łapią również sygnał radia cyfrowego, w formacie DAB i DAB+. Dzięki temu możemy słuchać ulubionych transmisji także na telewizorze. Informacji na ten temat szukajmy w opisie produktu.

Jak już wspomnieliśmy, pod względem możliwości odbioru anteny pokojowe ustępują modelom zewnętrznym. Z racji tego, że antena znajduje się wewnątrz budynku, na siłę sygnału wpływać będzie bardzo wiele dodatkowych czynników. Sygnał osłabiają przede wszystkim grube ściany i stropy. Nie bez wpływu pozostaną też wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne.

Chodzi tu o sieci komórkowe i bezprzewodowe, takie jak np. domowe Wi-Fi. W niektórych przypadkach zakłócenia powodować mogą nawet sami domownicy przemieszczający się z pokoju do pokoju lub stojący blisko telewizora. Dodajmy, że przyjęło się, by anteny pokojowej nie używać w odległości większej niż 10 kilometrów od najbliższego nadajnika.

Jaką znaleźć najlepszą antenę pokojową?

Poszukując najlepszej anteny pokojowej DVB-T, powinniśmy postawić na model wzbogacony we wbudowany dobry wzmacniacz sygnału (istnieje też opcja dokupienia osobnego urządzenia tego typu). Co prawda, będziemy musieli wówczas podłączyć urządzenie do sieci elektrycznej, ale w zamian dodatkowa funkcja wyeliminuje część ze wspomnianych już problemów.

Wzmocnienie sygnału pozwoli też odbierać stabilną transmisję w odległości nawet ponad 20 kilometrów od nadajnika. Równie przydatny okaże się filtr zakłóceń, który minimalizuje negatywny wpływ otaczających urządzenie fal radiowych pochodzących z sieci GSM. Zwróćmy również uwagę na długość kabla anteny, bowiem przy jej kalibracji będziemy ją z pewnością przenosić z miejsca na miejsce, poszukując jak najlepszego odbioru.

Dobre modele pokojowe znajdziemy w cenie od 100 do 200 złotych, choć nieco tańsze również mogą okazać się dobrym wyborem, zwłaszcza jeżeli jesteśmy pewni co do mocy sygnału w domu.

Autor: Michał Kułakowski