Data modyfikacji:

Strategiczne gry planszowe. Nasze typy

Jeżeli czujesz, że w twoich żyłach płynie krew prawdziwego stratega i marzysz o tym aby sprawdzić swoje umiejętności w roli dowódcy, szefa, lub imperatora - planszowe gry strategiczne otwierają przed tobą niesamowite możliwości, jednocześnie gwarantując ciekawie spędzony czas wraz z rodziną i przyjaciółmi.

Strategiczne gry planszowe - czy dla każdego?

Jeżeli rozpoczynasz swoją przygodę z grami planszowymi - gry strategiczne mogą okazać się dość skomplikowane i zaskakujące, choćby ze względu na stosunkowo długi czas rozgrywki w porównaniu do innych typów gier planszowych. Dlatego warto przed podjęciem decyzji, co do typu i tytułu gry  planszowej, zasięgnąć opinii innych graczy, przeczytać liczne recenzje i wówczas wybrać pozycję. Zwłaszcza, że zwykle gry planszowe nie należą do najtańszego sposobu spędzania czasu - emocje i co najważniejsze oderwanie się od wszechobecnych smartfonów, telewizorów oraz komputerów, wynagradzają minimalne minusy. Jeżeli jesteś doświadczonym graczem i doskonale znasz swoje preferencje co do planszówek - nie pozostaje nic innego jak wybrać strategiczną grę planszową, co sprosta twoim oczekiwaniom.

Propozycja 5 strategicznych gier planszowych:

 • Gra o tron
 • Cywilizacja poprzez wieki (3 edycja)
 • Cry Havoc
 • 7 cudów Świata
 • Scythe
 • Gra o tron

  Gra planszowa "Gra o tron" przeznaczona dla 3 - 6 graczy, czas rozgrywki wynosi około 120 - 180 minut, rekomendowany wiek to minimum 14 lat, jednak zasady rozgrywki są stosunkowo proste, zatem młodsi uczestnicy również powinni zrozumieć mechanikę gry i wziąć udział w pogoni po władzę.

  Ten kto nigdy nie słyszał o Grze o tron - niech pierwszy rzuci kamieniem! Jest to, z wielu powodów,  znana seria. Jednym z nich jest książka o tym tytule, po którą sięgnęła znaczna część naszego społeczeństwa. Drugim powodem jest popularny serial Game of Thrones - nic więc dziwnego, że doczekaliśmy się także gry planszowej. Co ważne - znajomość serialu i książki nie jest potrzebna, aby efektywnie i z sukcesem uczestniczyć w Grze o tron w wersji planszowej. Jakie są twoje zadania? Planujesz, oszukujesz, zdradzasz i jednocześnie jesteś zdradzany, wzbijasz się na szczyt, by za chwile boleśnie upaść.

  Przeczytaj również: Podsumowanie finału Gry o tron

  W każdej turze losowane są 3 wydarzenia, które mają wpływ na interakcje  między uczestnikami, którzy wydają tajemne polecenia swoim wojskom. Możesz walczyć, bronić się, szkodzić innymi lub po prostu wzmacniać swoją władzę. A wszystko po to, by stanąć na czele 7 miast. Gromadź swój ekwipunek, mądrze poprowadź wojsko, zawieraj układy, negocjuj, zastraszaj i ostatecznie usiądź na tronie jako zwycięzca.

  Grę strategiczną znajdziesz w Ceneo.pl

  Cywilizacja poprzez wieki (3 edycja)

  Gra przeznaczona dla 2 - 4 graczy w wieku od 14 roku życia, czas rozgrywki wynosi 180 - 240 minut. Jedną z największych zalet tej gry strategicznej - jest krótka, zwięzła i łatwa do przyswojenia instrukcja. Gra mocno odwołuje się do gry komputerowej Sid Meier's Civilization.

  Jako przywódca musisz zadbać o prawidłowy rozwój gospodarki, polityki, kultury ale także o swój lud - to wszystko składa się na cywilizację, na której czele przyjdzie ci stanąć. Buduj swoje imperium, zarządzaj pracą poddanych, ale jednocześnie uważaj na przeciwników, którzy nie śpią, lecz również budują swoje mocarstwa. Wygra ten, kto okaże się lepszym strategiem - przywódcą i zbierze największą ilość punktów.

  Szukaj gry na Ceneo.pl.

  Cry Havoc

  Planszówka przeznaczona dla 2 - 4 graczy, minimalny wiek wynosi 10 lat, zatem idealnie sprawdzi się na przykład jako prezent na dzień dziecka. Czas trwania rozgrywki to 60 - 120 minut.

  Uczestnicy wcielają się w jedną z 4 ras, która posiada swoją unikalną charakterystykę i sposób przebiegu gry. Cry Havoc urzeka niesamowitym klimatem walczących ze sobą o cenne zasoby frakcji. Odkrywaj i eksploruj nowo poznaną planetę, bogatą w kolorowe surowce a następnie wykorzystaj zdobyte zasoby podczas toczącej się bitwy a ostatecznie stań się władcą.

  To do ciebie należy wybór, czy swoją strategię oprzesz na agresywnych bitwach, pasywnej ucieczce, czy może po prostu byciu neutralnym. Jedno jest pewne, gra strategiczna Cry Havoc idealnie sprawdzi się dla fanów Science fiction, zainteresowanych odkrywaniem tajemniczych planet, pełnych niespodzianek.

  7 Cudów Świata

  W grę może grać od 2 do nawet 7 graczy, zatem świetnie sprawdzi się na wyjazdach rodzinnych. Zasady są bardzo proste, a jako minimalny wiek oznaczono 10 lat, jednak młodsi uczestnicy również poradzą sobie z niezbyt skomplikowaną mechaniką gry. Czas rozgrywki jest krótki - 30 minut, dzięki czemu jest ona bardzo dynamiczna i nie znudzi szybko dzieci.

  Przeczytaj również: Ranking gier planszowych dla dzieci

  7 cudów Świata to strategiczna gra karciana, której akcja toczy się przez trzy wieki. Kupuj, sprzedawaj lub wymieniaj się surowcami, obserwuj swoich przeciwników i ich poczynania, aby przewidzieć ich kolejny ruch lub wykorzystać słabość i zdobywaj punkty zwycięstwa. Buduj nowe obiekty takie jak tartak lub teatr i nawiązuj kontakty, które pomogą ci się wzbogacić. Wielką zaletą tej gry planszowej, jest brak negatywnych interakcji, dzięki czemu wzbudza jedynie pozytywne emocje. Dzięki losowości wyciąganych kart, gra zyskuje także na nieprzewidywalności. Dodatkowym atutem w tym przypadku jest także doprecyzowana oprawa graficzna poszczególnych elementów. Jeżeli jesteś fanem gier ekonomicznych z dodatkiem strategii - 7 cudów Świata spełni twoje oczekiwania.

  Dodatkowo ze względu na rosnącą popularność 7 cudów Świata na rynek zostały wypuszczone dodatki do pierwotnej gry, które urozmaicą wspólnie spędzony czas i nie pozwolą na szybkie znudzenie się tą planszówką. 

  Scythe - najbardziej wyczekiwana gra planszowa 2016 roku

  Strategiczna gra planszowa przeznaczona dla 2 - 4 graczy, czas rozgrywki wynosi od 80 - 120 minut, minimalny wiek to 14 lat. Scythe to dobry wybór dla tych graczy, którzy pierwsze planszówki mają już za sobą i chcą spróbować swoich sił w bardziej zaawansowanej grze.

  1920 rok, mapa zamkniętej na inne sąsiadujące państwa Europii - bogata w niesamowite detale takie jak góry, wioski, lasy, przepływające rzeki - a między nimi znane nam postacie - to wszystko, łącznie z fabułą, mini-historiami zamieszczonymi na bogato zdobionych kartach, tworzy niesamowity klimat tej gry planszowej. Mnogość elementów składowych Scythe zaskakuje już w chwili otwarcia pudełka. Jednego można być pewnym, jest ona wykonana pod każdym względem z niezwykłą dbałością.

  Wybierz frakcję, którą przyjdzie ci kierować, wypełniaj misje, zdobywaj popularność, buduj nowe obiekty, wygraj potyczki i zdobywaj złoto (w sposób mniej lub bardziej zgodny z panującymi zasadami). Ostrzegam, że jest to planszówka, która zmusza do ruszenia szarych komórek i przewidywania kolejnych ruchów naszych oponentów. Dodatkowo mechanika gry prowokuje sytuacje, które nie jeden raz zaskoczą wszystkich uczestników zabawy. Nie ma na co czekać, chwytajcie za kosy!

  Autorka: Oliwia Mazurek