Data modyfikacji:

Zewnętrzna karta wifi. Jaką wybrać?

Internet „na kablu” to przeżytek. Wybierz zewnętrzną kartę WiFi i ciesz się silnym połączeniem, którego nic nie zakłóci. Przeczytaj, co to jest zewnętrzna karta WiFi i zobacz, jaką kartę WiFi do laptopa wybrać.

W tym artykule dowiesz się:

 • Co to jest zewnętrzna karta WiFi?
 • Po co kupować zewnętrzną kartę WiFi?
 • Czy wybrać bezprzewodową kartę WiFi?
 • Karta WiFi TP-Link – dobra jakość w atrakcyjnej cenie
 • Karta WiFi ASUS – gdy liczy się szybkość
 • Karta WiFi Edimax – niezawodność działania
 • Zewnętrzna karta WiFi – co to jest?

  Zewnętrzna karta WiFi to po prostu karta sieciowa, która pozwala na połączenie urządzenia z internetem. Początkowo termin ten opisywał jedynie przyłączenie Ethernet (czyli inaczej poprzez kabel), ale obecnie obejmuje także inne rodzaje kart np. karty sieciowe USB i bezprzewodowe karty sieciowe. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kart WiFi – odróżnia je sposób montażu, prędkość czy też siła i liczba anten.

  Po co kupować zewnętrzną kartę WiFi?

  Takie pytanie zadają sobie zwykle osoby, które nie są zbyt zaznajomione z tematem. Przecież większość nowoczesnych komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów czy nawet telefonów komórkowych jest wyposażona fabrycznie we wbudowaną kartę sieciową, która jest zainstalowana na płycie głównej urządzenia. Zewnętrzna karta WiFi to dodatkowe urządzenie pozwalające na podłączenie do internetu bez konieczności stosowania kabli sieciowych. Dzięki temu korzystając z komputera stacjonarnego możesz w szybki i łatwy sposób podłączyć się do domowej sieci WiFi. Jest to przydatne urządzenie szczególnie wtedy, gdy w domu lub mieszkaniu mieszka kilka osób i wszystkie chcą jednocześnie korzystać z internetu. Zewnętrzne karty WiFi ułatwiają także korzystanie z innych urządzeń gospodarstwa domowego np. drukarek lub inteligentnych sprzętów AGD.

  Zewnętrzna karta sieciowa – bezprzewodowa czy nie?

  Planując zakup zewnętrznej karty Wifi musisz zdecydować, jaki rodzaj karty wybrać. Adaptery tego typu potrafią przesyłać sygnał na dwa sposoby – przewodowy i bezprzewodowy. Temat ten lepiej przemyśleć przed wybraniem się na zakupy, ponieważ duży wybór może przyprawić każdego o zawrót głowy. Dlatego dobrym rozwiązaniem są zakupy internetowe. Korzystając z porównywarki cen ceneo.pl masz pewność, że wybierzesz odpowiednią dla siebie kartę WiFi w najbardziej atrakcyjnej cenie.

  Zewnętrzna karta WiFi z USB

  Ostatnio dużą popularnością cieszą się karty sieciowe z wejściem USB. Takie karty są naprawdę proste w obsłudze i nie wymagają skomplikowanych konfiguracji. Jeśli planujesz zakup takiej karty sieciowej zwróć uwagę na typ złącza dostępny w twoich urządzeniu. Starsze komputery i laptopy wyposażone są najczęściej w porty USB typu 2.0. Taki typ portu powoli odchodzi do lamusa i zastępuje go wejście 3.0. Kupując zewnętrzną kartę WiFi z USB pamiętaj, żeby zwrócić uwagę na to, jakie wejście znajduje się w twoim sprzęcie. W przeciwnym razie może być konieczne dokupienia adaptera, a praca karty może być zakłócona.

  Bezprzewodowa karta WiFi

  To nic innego jak router, który pozwala na przyłączenie się do sieci. Tutaj ważna jest przede wszystkim antena oraz rodzaj obsługiwanego połączenia. Protokół transmisji 802.11b to najwolniejsze połączenie i najkrótszy zasięg. Natomiast protokół 802.11ac zapewnia najszybszą i najszerszą łączność. Podobnie jest z dobraniem odpowiedniej częstotliwości anteny. W sklepach znajdziesz routery obsługujące częstotliwość 2,4 GHz, 5 GHz lub obie. Pierwsza z nich sprawdzi się w domu, w którym jest wiele ścian i nie ma zakłóceń ze strony innych urządzeń bezprzewodowych. Częstotliwość 5,0 GHz jest mniej podatna na zakłócenia, jednak gorzej radzi sobie z dużymi odległościami – w tym przypadku może wystąpić utrata sygnału. Wybór zależy od twoich potrzeb i indywidualnych preferencji. Jeśli nie wiesz, na jaką kartę się zdecydować, postaw na router dwuzakresowy, czyli obsługujący zarówno częstotliwość 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Dzięki temu możesz korzystać z tej częstotliwości, której potrzebujesz w danej sytuacji.

  Przeczytaj także: Jak wybrać dysk sieciowy?

  Jaką zewnętrzną kartę WiFi kupić?

  Zewnętrzna karta WiFi TP-Link – dobra jakość w atrakcyjnej cenie

  Produkty tej marki są niezwykle popularne wśród użytkowników. Dlaczego? Tutaj atrakcyjna cena idzie w parze z wysoką jakością wykonania i niezawodnością działania. Możesz wybierać spośród propozycji bezprzewodowych lub przewodowych. Kartę WiFi TP-Link kupisz już za kilkadziesiąt złotych! W ofercie marki nie mogło zabraknąć kart sieciowych zapewniających dużą prędkość transmisji w standardzie N oraz przekaz HD wideo. Produkt występuje w standardzie  IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, który wzmocniony jest przez dwie anteny zewnętrzne. Ciekawą funkcją jest przycisk Quick Security Setup, dzięki któremu w kilka chwil można przejść do szyfrowanej transmisji. Prędkość transmisji tej karty to do 300 Mb/s. Karta sieciowa została wyposażona w interfejs USB 2.0 oraz obsługę częstotliwości 2,4 GHz. To dobry wybór dla użytkowników domowych lub tych ze starszym sprzętem.

  Zewnętrzna karta WiFi ASUS – gdy liczy się szybkość

  Nie wiesz, jaką kartę do laptopa wybrać? Postaw na solidne propozycje od giganta komputerowego ASUS. Karty WiFi ASUS wykorzystywane są nie tylko w domach, ale także biurach, dlatego masz pewność, że kupujesz niezawodny produkt wysokiej jakości. Oprócz poręcznych kart WiFi z wejściem USB nano, w ofercie marki znajdziesz bezprzewodowe karty do trzech anten. Produkty ASUS obsługują prędkość  N Wi-Fi 802.11n, która pozwoli ci uzyskać nie tylko płynny przesył HD, ale także umożliwi multiplayer w grach komputerowych i szybkie pobieranie plików. Dlatego produkty ASUS to świetny wybór karty WiFi do laptopa. O bezpieczeństwo użytkowania zadba silne szyfrowanie.

  Zewnętrzna karta WiFi Edimax – niezawodność działania

  Szukasz karty WiFi, która zapewni ci silny przesył? Wybierz kartę od Edimax i ciesz się połączeniem, którego nic nie zakłóci. To karty nowej generacji zgodne ze standardem  802.11ac – oferują prędkość transmisji do 433Mb/s w paśmie 5GHz. To prawie trzy razy większa szybkość niż w przypadku połączenia 802.11n.

  Autorka: Patrycja Hendzel