Data publikacji:

Immortals: Fenyx Rising. Recenzja, poradnik i wymagania

Kojarzycie taki tytuł jak Gods & Monsters? Jeśli tak, to możecie o nim zapomnieć ponieważ ten projekt został przemianowany na Immortals: Fenyx Rising, o którym opowiem wam teraz w swojej recenzji. Na pierwszy rzut oka, gra wygląda jak reskin Assassin’s Creed Odyssey, lecz w rzeczywistości oba tytuły nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego w kwestii głównych założeń gameplayu. Ubisoft tym razem czerpał inspiracje z innej popularnej produkcji i wyszło mu to naprawdę super! Sprawdźcie, dlaczego warto zagrać w Immortals.

Polecamy: Gry 2021

immortals fenyx Rising

Immortals: Fenyx Rising na PC: minimalne wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
 • Miejsce na dysku: 28 GB
 • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Immortals: Fenyx Rising na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

 • Procesor: Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • Pamięć RAM: 8 GB
 • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 28 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Immortals: Fenyx Rising na PC: wymagania sprzętowe dla Ultra

 • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 7 3700X 3.6 GHz
 • Pamięć RAM: 16 GB
 • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
 • Miejsca na dysku: 28 GB
 • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)

Czy warto zagrać w Immortals: Fenyx Rising? Recenzja gry

Branża gier ma to do siebie, że zawsze musi pojawić się ta pierwsza wyjątkowa produkcja, której główne założenia staną się podwaliną pod całą masę innych dzieł popkultury. Najwidoczniej takim tytułem było fenomenalne The Legend of Zelda: Breath of the Wild, które w najbliższych latach doczeka się pewnie coraz większej liczby podobnych tytułów. Już w 2020 roku otrzymaliśmy ciekawe i darmowe Genshin Impact, a teraz do tego grona dołączyła nowa pozycja Ubisoftu.

Żeby jednak nie było, Immortals ma na tyle mocny własnych charakter, że nie ma tu jakiejkolwiek mowy o bezczelnym plagiacie. Bardziej przypomina to kolejne gry typu Battle Royale, które próbują zaoferować graczom coś nowego, co wyróżnia je na tle konkurencji. To tak jakby porównywać PlayerUnknown’s Battlegrounds do Fortnite.

Fenyx Rising to dosyć mocno złożona gra akcji z elementami platformowymi i logicznymi. Oprócz walki, podczas zabawy dosyć dużo czasu spędzimy na rozwiązywaniu łamigłówek, które niekiedy naprawdę wymagają mocnego skupienia. W tej grze (podobnie jak w hicie Nintendo) nawet wspinaczka została ograniczona zużywającą się energią, co także dodaje temu elementowi nieco taktyki. Nie można bowiem rzucać się na pierwszą lepszą górę, bo w wielu przypadkach zakończy się to bolesnym upadkiem.

Twórcy zrezygnowali również z pomysłu niszczących się broni na rzecz standardowego zdobywania nowego wyposażenia okraszonego unikatowymi statystykami. Jeśli wiec dany miecz czy topór przypadnie wam do gustu, to możecie bawić się nim niemalże przez cały czas. W Immortals pojawiło się również drzewko rozwoju postaci, które nie tylko wpływa na sposób rozprawiania się z oponentami, ale także ma duże znaczenie dla eksploracji.

Jestem również autentycznie zaskoczony tym, jak dobrą fabułę przygotował Ubisoft. Może nie motyw przewodni (ratowanie świata), ale sposób przedstawienia. Produkcja momentami bywa dosyć abstrakcyjną komedią, w której historia przedstawiana jest z perspektywy Prometeusza i Zeusa, którzy prowadzą burzliwy dialog odnośnie wydarzeń, jakie mają miejsce na ekranie. Scenariusz bywa błyskotliwy, a żarty zapadające w pamięć. Nie dajcie się zwieść oprawie wizualnej, to nie jest gra dla dzieci – świadczą o tym chociażby podteksty seksualne w wypowiedziach bohaterów.

Początkowo miałem problem z przyjętym przez producenta stylem graficznym, ale wystarczyło spędzić przynajmniej kwadrans w tej cudownej krainie, żebym zmienił zdanie. Grafikę można docenić zwłaszcza po odkryciu kolejnych krain, które różnią się kolorystyką oraz lokalną florą. Co prawda nadal przeszkadza mi trochę wygląd bohaterów, ale do tego tez można się przyzwyczaić. W ogólnym rozrachunku warstwę wizualną oceniam na plus – właściwie mogę stwierdzić, że momentami jest naprawdę pięknie.

Immortal: Fenyx Rising to cudowna niespodzianka. Nie miałem żadnych oczekiwać, co do tego tytułu, a bawiłem się przy nim doskonale. Sprawdzone rozwiązania z The Legend of Zelda: Breath of the Wild zostały sprawnie wymieszane z pomysłami Ubisoftu, dzięki czemu otrzymaliśmy tytuł godny uwagi, który także może stać się inspiracją dla następnych twórców. Nie pogniewałbym się, gdyby inni producenci przygotowali kolejne gry utrzymane w takim stylu.

Sprawdź również, dlaczego warto zagrać w Assassin's Creed: Odyssey.

Immortals: Fenyx Rising - poradnik

Poniżej znajdziecie kilka wskazówek dotyczących rozgrywki oraz innych rzeczy związanych z grą.

Jak przejść Immortals: Fenyx Rising?

Podczas walki bardzo ważne jest korzystanie z funkcji parowania oraz robienia uników. Pierwszy sposób jest jednak skuteczniejszy, ponieważ delikatnie ładuje pasek, który wytrąca przeciwników z równowagi. Nabić go można również atakując silnymi ciosami – kiedy dojdzie do maksimum, wtedy oponenci są obezwładnieni i podatni na ciosy.

Przed wyruszeniem w podróż, znajdźcie jakiś wysoki obiekt na mapie, a następnie rozejrzyjcie się po okolicy w celu zeskanowania istotnych punktów. Dzięki temu będziecie mogli lepiej zaplanować wędrówkę, nie omijając po drodze istotnych znajdziek, które dadzą wam np. dostęp do nowego wyposażenia czy przedmiotów potrzebnych do ulepszania postaci.

W trakcie rozgrywki możecie regenerować energię oraz zdrowie m.in. za pomocą jedzenia. Polecałbym jednak nie korzystać z tego rozwiązania, ponieważ jest to bardzo duże marnotrawstwo zasobów. Zamiast tego, uzbierajcie jak najwięcej surowców, a potem uwarzcie odpowiednie eliksiry w Siedzibie Bogów.

Jeżeli nie radzicie sobie w starciach z przeciwnikami, to w dowolnym momencie możecie zmienić poziom trudności – początkującym polecam tryb Fabularny. Produkcja pozwala także na włączenie wsparcia podczas zaliczania zagadek logicznych. W tym celu udajcie się do ustawień, a następnie przejdźcie do zakładki Rozgrywka. Tam w sekcji pomoc możecie włączyć dodatkowe informacje o zagadkach oraz w jaki sposób gra ma wam ułatwiać zadanie w konkretnym rodzaju łamigłówek.

Jakie umiejętności odblokować na początku?

Oczywiście bardzo ważne są wszystkie zdolności związane z walką, lecz zdecydowanie najwięcej czasu będziecie spędzać na eksploracji świata gry. W związku z tym w pierwszej kolejności koniecznie wykupcie umiejętności „Skok wspinaczkowy” oraz „Przyspieszenie szybowania”. Dzięki temu będziecie poruszać się po mapie znacznie sprawniej.

Jak zmienić wygląd wyposażenia?

Jeżeli zdobyliście nową broń, która ma super statystyki, ale beznadziejny wygląd, to możecie zmienić jego prezencję. Wystarczy wejść do menu ekwipunku, a następnie najechać kursorem na dany przedmiot i przejść do opcji „Zmodyfikuj”. Tam możecie wybrać wygląd innej posiadanej w wyposażeniu broni bądź stroju.

Ile godzin zajmuje ukończenie Immortals: Fenyx Rising?

Główny wątek fabularny jest stosunkowo długi i dotarcie do niego powinno wam zająć około dwadzieścia pięć godzin. Oczywiście pod warunkiem, że po drodze pominięcie wiele wyzwań, zadań pobocznych czy innych znajdziek. Zrobienie wszystkiego na sto procent może wydłużyć zabawę przynajmniej o połowę.

Na czym zagrać w Immortals: Fenyx Rising?

Ubisoft tym razem postawił na całkowitą multiplatformowość swojego dzieła, dzięki czemu w Immortals zagracie zarówno na komputerach osobistych, jak i konsolach PlayStation 4/5, Xbox On, Xbox Series X|S oraz Nintendo Switch.

Premiera Immortals: Fenyx Rising – kiedy?

Tytuł trafił do sprzedaży 3 grudnia 2020 roku na wszystkich planowanych platformach. Fenyx Rising dostępny jest w polskiej wersji językowej (napisy).

Grę do testów dostarczyła firma Ubisoft Polska, za co serdecznie dziękuję!