Dzielnego czarodzieja uczęszczającego do szkoły magii poznaliśmy po raz pierwszy w 1997 roku, kiedy do sprzedaży trafiła książka zatytułowana „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”. Dzieło J.K. Rowling spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem czytelników, co zaowocowało wysoką sprzedażą i szansą na wydanie kolejnych tomów. Hollywood również nie przepuściło okazji do wykorzystania takiej marki – to właśnie filmy rozpoczęły prawdziwą potteromanię. Ta udzieliła się nawet twórcom gier, którzy również postanowili stworzyć własne produkcje o przygodach Harry’ego Pottera.
Polecamy: Gry fantasy - TOP 10
Miłośnicy filmów i książek z uniwersum Harry’ego Pottera z pewnością wyczekują premiery Hogwarts Legacy. Produkcja ma trafić do sprzedaży w 2022 roku (dokładny termin nie jest jeszcze znany) i dostępna będzie na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 5 i Xbox Series X|S, jak i konsolach poprzedniej generacji, czyli PS4 i XONE.
Za prace nad tym tytułem odpowiada studio Avalanche Software, które ma na swoim koncie głównie produkcje oparte na filmach Disneya, jak np. Toy Story 3: The Video Game czy Auta 3: Wysokie obroty.
Akcja Hogwarts Legacy zostanie osadzona na wiele lat przed wydarzeniami znanymi z książkowego pierwowzoru. Zamiast po raz kolejny przeżywać historię Harry’ego, twórcy zdecydowali się zabrać graczy w podróż do XIX wieku. Użytkownicy otrzymają możliwość stworzenia własnego bohatera, a następnie rozwijania go w dowolnym kierunku. Rozgrywka ma oferować ogromną swobodę działania, dzięki czemu zwiedzimy tytułową szkołę magii oraz pobliskie miejscowości.
Jeśli chodzi o gatunek gry, to dzieło Avalanche Software zaklasyfikowane zostało jako RPG akcji. Oznacza to, że podczas zabawy będziemy mogli prowadzić liczne rozmowy z NPC-ami, ulepszać statystyki protagonisty, a także brać udział w dynamicznych starciach z przeciwnikami. Ciekawie zapowiada się także oprawa wizualna, która zdaje się być tworzona głównie z myślą o nowszych konsolach, dlatego niewykluczone, że w międzyczasie producent wycofa się z wydania gry na starszych sprzętach.
Raptem kilkanaście dni po oficjalnej premierze filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, do sprzedaży trafiła gra o takim samym tytule. Prawa do marki zdobyła firma Electronic Arts, która prace nad pierwszą produkcją zleciła firmie KnowWonder. „Dwójkę” z kolei stworzyła ekipa Griptonite Games, jednakże już przy okazji kolejnych części, to właśnie Elektronicy zajęli się tworzeniem wirtualnych przygód Pottera.
Choć gry bazujące na licencjach filmowych zazwyczaj nie mają zbyt wiele do zaoferowania, to trzeba przyznać, że w tym przypadku było zgoła inaczej – a przynajmniej do pewnego momentu. Pierwsze odsłony gier wideo o Harrym Potterze były naprawdę dobrze zrealizowanymi trójwymiarowymi platformówkami, które czerpały garściami z rozwiązań znanych z innych tego typu dzieł. W efekcie otrzymaliśmy rzetelne produkcje, dające frajdę zarówno młodszym, jak i starszym fanom.
Niestety ostatnie części znacząco odeszły od głównych założeń serii, stając się dziwnymi wariacjami strzelanek TPP pokroju Gears of War, co kompletnie nie pasowało do tej marki. Obecnie mogą występować problemy z kupnem gier o Harrym Potterze, za które odpowiadało Electronic Arts, dlatego w tym przypadku zdani jesteście raczej na cyfrową dystrybucję na konsolach albo portale aukcyjne.
Jeśli natomiast nie interesują was gry stworzone przez EA, to wasza uwaga powinna skupić się na dziełach studia Traveller’s Tales. Brytyjski deweloper przygotował dwie gry poświęcone Harry’emu Potterowi, które zostały podzielone fabularnie na lata 1-4 oraz 5-7. Obecnie obie produkcje można kupić w zbiorczym wydaniu zatytułowanym LEGO Harry Potter Collection.
Rozgrywka została oparta na tych samych mechanikach, co pozostałe dzieła tego twórcy. Oznacza to, że są to tytuły skierowane zarówno do młodszych graczy, jak i dorosłych odbiorców. Co więcej, gry z serii LEGO umożliwiają zabawę w kooperacji na jednym ekranie, co z pewnością docenią grający rodzice.
Jeśli natomiast chodzi o fabułę, to produkcje wchodzące w skład kolekcji LEGO Harry Potter przedstawiają wydarzenia z wszystkich filmów kinowych. Oczywiście nie zabrakło specyficznego poczucia humoru, będącego znakiem rozpoznawczym Traveller’s Tales.
Jeżeli w waszym domu trzymacie jeszcze PlayStation 3 i jesteście potteromaniakami, to obowiązkowo musicie kupić wydanie Wonderbook dedykowane marce „Harry Potter”. Jest to niezwykle ciekawa gra, która wykorzystuje kamerę do PS3, kontrolery PlayStation Move oraz tytułową księgę. Należy ułożyć ją przed ekranem, żeby zaczęła dziać się magia! Bardzo fajny projekt, który niestety nie został odpowiednio wykorzystany przez Sony i obecnie odszedł mocno w zapomnienie.
Producent odpowiedzialny za mega popularne Pokemon GO wziął również na warsztat świat czarodziejów. Harry Potter: Wizards Unite działa na tych samych zasadach, co wcześniej wymieniony hit studia Niantic. Tutaj także musimy wziąć telefon w dłoń i wyruszyć w miasto – nie polujemy jednak na pokemony, tylko najróżniejsze fantastyczne bestie oraz inne istoty znane z uniwersum wykreowanego przez J. K. Rowling.
Posiadacze PlayStation 3 bawili się z Wonderbookiem, a w tym samym czasie użytkownicy Xboksa 360 mogli spędzać czas przy grze o Harrym Potterze dedykowanej Kinectowi. Sama produkcja nie należała do najlepszych i dzisiaj mało kto o niej pamięta. Tak samo jak o technologii Kinect, która prawdopodobnie nigdy nie istniała – a przynajmniej tak chciałbym Microsoft.