Data publikacji:

Gry fantasy: TOP 10

Gry fantastyczne dają producentom ogromną swobodę twórczą, którą ogranicza wyłącznie ich wyobraźnia. W tym zestawieniu przyjrzę się dziesięciu najlepszym grom bądź seriom utrzymanym w klimatach fantasy, jakie powinien znać każdy miłośnik tego gatunku. Zobaczcie TOP 10 najlepszych gier fantasy.

gry fantasy

Gry fantasy na PC i konsole

Lista dobrych gier fantasy jest tak duża, że wybranie dziesięciu najlepszych tytułów graniczy z cudem. W zestawieniu postanowiłem więc postawić na cykle lub serie, a nie tylko pojedyncze tytuły. W ten sposób udało mi się docenić wiele produkcji, które inaczej musiałbym pominąć.

Z premedytacją nie wybierałem też gier niezależnych, skupiając swoją uwagę na tytułach popularnych, do których dostęp jest o wiele prostszy. Zaznaczam, że lista jest bardzo subiektywna, dlatego czekam też na wasze propozycje dobrych gier fantastycznych.

  1. Seria Wiedźmin
  2. Cykl Final Fantasy
  3. Cykl The Legend of Zelda
  4. Seria Baldur’s Gate
  5. Gothic I i II
  6. Gry soulslike od From Software
  7. Seria Devil May Cry
  8. Planescape: Torment
  9. God of War
  10. Marka Warcraft

Seria Wiedźmin

Pierwsza odsłona wirtualnych przygód Geralta z Rivii oferowała dosyć toporną rozgrywkę, ale za to nadrabiała świetną fabułą. Studio CD Projekt RED poszło za ciosem i przygotowało jeszcze bardziej dopracowaną kontynuację. Gra „Zabójcy Królów” była solidnym sequelem, który jednak nie zrobił takiego zamieszania, jak powinien.

Dopiero przy okazji trzeciej części polski zespół stworzył doskonałą grę fantasy. „Dziki Gon” był prawdziwym fenomenem na rynku gier – z miejsca stał się inspiracją dla wielu twórców. Nic dziwnego, ponieważ produkcja łączyła ze sobą doskonały gameplay i niesamowicie wciągającą historię, którą dodatkowo rozbudowano świetnymi rozszerzeniami.

Przeczytaj również: Gry podobne do Wiedźmina. Od kreacji świata aż po trudną rolę ojca

Cykl Final Fantasy

Japońskie gry RPG nie cieszą się w Polsce należytą popularnością, a szkoda. Tracimy przez to wiele wartościowych opowieści. A te bardzo często są o wiele bardziej poruszające niż historie przygotowane przez Europejczyków czy Amerykanów.

„Final Fantasy” to zróżnicowany cykl (praktycznie każda część osadzona jest w innym uniwersum), dający poczuć graczom, na czym polega gatunek fantasy. Trudno wyróżnić najlepszą odsłonę, bo w każdej można znaleźć coś wartościowego. Najlepiej sprawdzić wszystkie! To jedne z najlepszych gier RPG na PC i konsole

Marka The Legend of Zelda

Zelda to jedna z flagowych marek Nintendo, towarzysząca japońskiemu wydawcy już od 1986 roku. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele gier poświęconych Linkowi i jego poszukiwaniom zaginionej Zeldy.

Nawet jeśli nie czujecie potrzeby sprawdzenia starszych odsłon cyklu, to jednak warto nadrobić „The Legend of Zelda: Breath of the Wild”. Był to jeden z tytułów startowych konsoli Nintendo Switch, który rozkochał w sobie recenzentów i graczy z całego świata. Średnia ocen (97/100) na Metacritic.com nie kłamie. Obowiązkowa pozycja w zestawieniu najlepszych gier fantasy.

Seria Baldur’s Gate

Do zestawienia wybierałem przede wszystkim nowsze produkcje, które zadebiutowały w trakcie trwania ósmej generacji. Dlaczego więc pojawiła się tutaj marka Baldur’s Gate? Otóż dlatego, że w tym roku do sprzedaży trafiło wydanie Enhanced Edition obu części, dostępne na PlayStation 4, Xboksie One oraz Nintendo Switch. Samych Baldurów raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, wszakże mówimy o klasyce gatunku gier RPG i fantasy.

Gothic I i II

Choć seria „Gothic” składa się z czterech części, to jednak trójkę oraz Arcanię fani woleliby przemilczeć. Co innego można powiedzieć o pierwszej i drugiej odsłonie wraz z dodatkiem Noc Kruka. Opowieść o Bezimiennym, który trafił do odizolowanej od świata kolonii karnej, była rozpisana tak dobrze, że aż szkoda było docierać do finału opowieści. Na szczęście sequel był grą jeszcze bardziej rozbudowaną, oferującą ciekawie rozpisany świat fantasy.

Gry soulslike od From Software

W tym przypadku podszedłem do tematu trochę inaczej, ponieważ wymienienie samej serii „Dark Souls” byłoby niewystarczające. W końcu to Bloodborne jest zdecydowanie najlepszą produkcją studia From Software.

Japoński developer ma dryg do kreowania enigmatycznych uniwersów fantasy, odrzucających swoim brakiem nadziei i marazmem. Mimo to chce się do nich powracać i czcić dalej Słońce czy polować nocą na upiory. From Software na stałe zapisało się w zestawieniach najlepszych gier fantasy.

Seria Devil May Cry

„Devil May Cry” to przykład tego, że porządne gry fantasy nie zawsze muszą reprezentować gatunek RPG. W tym przypadku mamy do czynienia z cyklem niesamowicie dynamicznych slasherów, w których zabawa sprowadza się do eliminowania demonów. Na szczególną uwagę zasługuje najnowsza, piąta część, która wzniosła poziom fantasy do ekstremum.

Planescape Torment

Z Planescape Torment jest podobna sytuacja jak z Baldur’s Gate. Zespół Beamdog również przygotował zremasterowaną wersję tego kultowego dzieła, które nawet w oryginale praktycznie w ogóle się nie zestarzało. Historia przedstawiona w grze fantasy to poziom najlepszej światowej literatury. Jeżeli kręcą was ambitne produkcje fantasy, to obok Planescape Torment nie możecie przejść obojętnie.

God of War

Seria „God of War” liczy wprawdzie kilka części, to jednak chciałbym wyróżnić przede wszystkim odsłonę z 2018 roku. Twórcy postanowili odejść od klimatów mitologii greckiej, stawiając na mroźną nordycką aurę.

Opowieść o Kratosie nabrała powagi, głównie dzięki temu, że mocno stonowano narrację. Produkcja nie pędziła na łeb na szyję, dzięki czemu pozwoliła graczom chłonąć trudną opowieść o ojcu i synu. To zdecydowanie najlepsza gra fantasy na PS4, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży.

Marka „Warcraft”

Pisząc o najlepszych grach fantasy, grzechem byłoby nie wspomnieć o legendarnej marce, jaką niewątpliwie jest „Warcraft”. Dawniej Blizzard czarował nas świetnymi strategiami czasu rzeczywistego, a od 2004 roku cały czas rozwija swoje MMO, czyli World of Warcraft.