Data publikacji:

Najciekawsze skradanki ostatnich lat

Czyli jak zrobić to po cichu.

Skradanki to gatunek, który albo się kocha, albo nienawidzi. Wymaga od gracza nie tylko anielskiej cierpliwości, ale także nerwów ze stali i doskonałego wyczucia czasu. Nie każdy spełnia te kryteria, dlatego siłą rzeczy skradanki nie są tak popularne. W ostatnich latach mogliśmy zagrać w kilka perełek i to właśnie one stanowią przedmiot tego zestawienia. Życzymy przyjemnej lektury!

Aragami

Tytułowy Aragami to władający mocami cienia nieumarły zabójca przywrócony do życia przy pomocy tajemniczego rytuału. Zadaniem bohatera jest uwolnienie odpowiedzialnej za jego ożywienie Yamiko, która więziona jest w pilnie strzeżonej twierdzy przez Armię Światła Kaiho. Aragami potrafi błyskawicznie przenosić się pomiędzy cieniami, stawać się niewidzialnym, zastawiać pułapki, przywoływać cienistą bestię, czy zabijać wrogów przy pomocy śmiercionośnego kunai. Pomimo całej swojej potęgi, bohater ma jeden słaby punkt. Jest nim światło, które może pozbawić go mocy, a nawet życia.

Premiera: 4.10.2016

Producent: Lince Works

Platformy: PC, PlayStation 4

Deus Ex: Rozłam Ludzkości

Chociaż Deus Ex: Rozłam Ludzkości to przede wszystkim doskonały erpeg, to ze względu na rozwinięty element skradankowy, nie mogło zabraknąć go w zestawieniu najciekawszych skradanek ostatnich lat. Zapytacie pewnie, dlaczego mój wybór padł na drugą, a nie pierwszą część serii Square Enix. Odpowiedź jest prosta, dopiero Rozłam Ludzkości pozwala na przejście całej gry, od początku do końca, bez konieczności zabijania kogokolwiek, wliczając w to finalnego bossa.

Premiera: 23.08.2016

Producent: Square Enix

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Hitman (2016)

Decyzja o podzieleniu szóstej części przygód Agenta 47 na epizody nie spotkała się z aprobatą dziennikarzy branżowych i fanów, nie zmienia to jednak faktu, że nowy Hitman zasługuje na uwagę, chociażby ze względu na ogromną swobodę i szeroki wachlarz sposobów, na jakie można eliminować poszczególne cele. Da się to nawet zrobić bez konieczności zbliżania się do nich na krok, czy używania jakiejkolwiek broni!

Premiera: 11.03.2016

Producent: IO Interactive

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Najnowsza część kultowej serii skradanek i prawdopodobnie ostatnia, w produkcji której palce maczał legendarny Hideo Kojima. Metal Gear Solid V: The Phantom Pain od poprzedników różni się przede wszystkim otwartością świata i znacznie większą swobodą działania przejawiającą się przede wszystkim w możliwości realizacji celów poszczególnych misji na wiele sposobów. Niedawno premierę miało zbiorcze wydanie o nazwie The Definitive Experience, w skład którego wchodzą Ground Zeroes i The Phantom Pain.

Premiera: 1.09.2015

Producent: Kojima Productions

Platformy: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4

Invisible Inc.

Nietypowa wariacja na temat skradanki i strategii turowej z proceduralnie generowanymi poziomami. W trakcie gry można m.in. hakować kamery, terminale i wieżyczki obronne, czy włamywać się do korporacyjnych sejfów i odbijać zakładników. Mimo że Invisible Inc. jest grą turową, nie oznacza to wcale, że nie trzeba ścigać się z czasem. Z każdą następną kolejką rośnie poziom zabezpieczeń, a wraz z nim ryzyko wykrycia i niepowodzenia misji.

Premiera: 12.05.2015

Producent: Klei Entertainment

Platformy: PC, PlayStation 4, iOS

Styx: Master of Shadows

Tytułowy Styx to goblin, który podjął się misji wykradnięcia serca Drzewa Świata, będącego źródłem drogocennego bursztynu. Zadanie nie jest proste, ponieważ cel znajduje się w centrum pilnie strzeżonej przez ludzi i elfy wieży Akenash. Styx nie jest jednak amatorem. Mający na karku ponad dwieście lat goblin jest mistrzem cienia, jak również doskonałym złodziejem i zabójcą.

Premiera: 7.10.2014

Producent: Cyanide

Platformy: PC, Xbox One, PlayStation 4

Thief (2014)

Czwarta część przygód złodzieja Garetta i jednocześnie restart zapoczątkowanej przez nieistniejące już studio Looking Glass serii. Przy pomocy bogatego arsenału gadżetów bohater okrada najbogatszych mieszkańców Miasta nie tylko z błyskotek, ale także sekretów. Chociaż królowi złodziei nieobca jest też walka wręcz, znacznie lepiej czuje się w cieniu, gdzie nie mogą dostrzec go oczy wrogów.

Premiera: 28.02.2014

Producent: Eidos Montreal

Platformy: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4

Splinter Cell: Blacklist

Szósta i jak dotąd ostatnia odsłona przygód Sama Fishera. Na tle poprzedniczek Blacklist wyróżnia się najbardziej możliwością przechodzenia poziomów w oparciu o trzy zróżnicowane style gry: stroniącego od konfrontacji Ducha, zabójczej, ale cichej Pantery oraz nastawionego na walkę Szturmowca. Jak zwykle w ręce agenta Fishera oddano też bogaty arsenał broni i specjalistycznego wyposażenia.

Premiera: 20.08.2013

Producent: Ubisoft Toront

Platformy: PC, Xbox 360, PlayStation 3, Wii U

Dishonored

Protagonistą Dishonored jest Corvo Attano, Lord Protektor i osobisty ochroniarz cesarzowej Jessamine Kaldwin. Wrobiony w jej morderstwo bohater szuka zemsty na prawdziwych sprawcach. Dzięki specjalnym zdolnościom, Corvo góruje nad przeciwnikiem. Tylko od gracza zależy to, jak wykorzysta tę przewagę. Agresywne zachowanie zaowocuje m.in. większą liczbą strażników i roznoszących choroby szczurów na ulicach miasta, a nawet wpłynie na zakończenie gry. Kilka dni temu swoją premierą miała druga część Dishonored, której recenzję znajdziecie tutaj.

Premiera: 9.10.2012

Producent: Arkane Studios

Platformy: PC, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4

Mark of the Ninja

Dwuwymiarowa zręcznościówka, będąca wariacją na temat platformówki i skradanki. Chociaż na pierwszy rzut oka Mark of the Ninja wygląda niepozornie, jest to bez wątpienia jedna z najlepszych skradanek ostatnich lat. Niewidzialny jak duch, czy cichy i śmiercionośny jak pantera? W gestii gracza pozostaje, jaki styl gry obierze i jakie zdolności bohatera rozwinie. Ponad wszystko liczą się jednak spryt i zręczność.

Premiera: 7.09.2012

Producent: Klei Entertainment

Platformy: PC, Xbox 360

Autor: Dawid Sych