Data publikacji:

Najlepsze gry rajdowe na komputer i konsole

Gry samochodowe mają wiele twarzy, a jedną z nich są chociażby produkcje skupiające się w głównej mierze na rajdach. Na przestrzeni lat powstało kilka popularnych serii oraz pojedynczych tytułów, które walczyły o uznanie wśród graczy. Które gry rajdowe były najlepsze? O tym przekonacie się w dalszej części tekstu.

Polecamy: Premiery gier

gry rajdowe

Czym są gry rajdowe?

Rajdy to specyficzna odmiana sportów samochodowych, w których rywalizacja nie odbywa się na zamkniętych, specjalnie wybudowanych torach, ale odpowiednio oznaczonych i zabezpieczonych drogach publicznych.

W rajdach zawodnicy nie ścigają się bezpośrednio z konkurentami, tylko rywalizują na płaszczyźnie czasowej, z uwzględnieniem wszystkich kar otrzymanych za zbytnie ścięcie zakrętów itp. Podczas rajdów kierowcy towarzyszy pilot, który informuje o sytuacji na drodze. Większość gier rajdowych trzyma się sztywno tych zasad, choć oczywiście pojawiają się niekiedy drobne ustępstwa od normy.

Gry rajdowe na PC i konsole, w które warto zagrać

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz wedle własnych preferencji. Kolejność produkcji znajdujących się na liście jest przypadkowa.
  1. Seria DiRT Rally
  2. Cykl WRC od Kylotonn
  3. Seria DiRT
  4. Richard Burns Rally
  5. Xpand Rally
  6. Sega Rally
  7. Seria Colin McRae Rally
  8. Sebastien Loeb Rally Evo
  9. Dakar 18
  10. V-Rally 4

Seria DiRT Rally – PC, PS4, XONE

Studio Codemasters Software z grami rajdowymi ma już do czynienia od dawien dawna, dlatego nikogo nie powinna dziwić wysoka jakość cyklu DiRT Rally. Obie odsłony docenią przede wszystkim najbardziej wymagający gracze, którzy szukają w tego typu produkcjach prawdziwego wyzwania.

Głównym założeniem DiRT Rally było przygotowanie jak najbardziej realistycznej gry rajdowej, bez żadnych niepotrzebnych pomocy dla graczy, typu możliwość cofnięcia czasu. Gracze podczas zabawy muszą uważać nawet na najmniejsze nierówności terenu, ponieważ pojazdy w dosyć realistyczny sposób reagują na nawierzchnię.

Zdecydowanie najlepiej jest grać w użyciem kierownicy i pedałów, bo tylko wtedy wyciągnięcie z obu odsłon sto procent magii. Warto także dodać, że pierwsza część w wersji na PlayStation 4 wykorzystuje technologię VR, co dodatkowo zwiększa poziom immersji.

Cykl WRC od Kylotonn – PC, PS4, XONE, Switch

Marka Colin McRae Rally, a potem DiRT tak bardzo przejęły kontrolę na rynku gier rajdowych, że innym produkcjom trudno było przebić się do świadomości graczy. Studio Kylotonn postanowiło jednak nie składać broni, tylko aktywnie walczyć z popularnymi seriami autorstwa studia Codemasters. Co prawda, seria WRC prezentuje się trochę gorzej od konkurencji, ale nadal nie sposób odmówić jej uroku.

Głównym atutem cyklu jest możliwość wzięcia udziału w prawdziwych rajdach wykorzystujących licencję FIA World Rally Championship. W najnowszych odsłonach położono także duży nacisk na zmagania e-sportowe, co może zaciekawić osoby, które szukają w grach czegoś więcej, niż tylko rozrywki. WRC 8 to także doskonała pozycja dla osób tęskniących za możliwością gry na podzielonym ekranie!

Seria DiRT – PC, PS4, XONE, PS5, XSX

Jeżeli marka DiRT Rally nie przypadła wam do gustu ze względu na bardzo wysoki poziom trudności, to na szczęście studio Codemasters Software nie porzuciło swojego sztandarowego cyklu gier rajdowych. DiRT cały czas jest rozwijany, a w 2020 roku zadebiutuje kolejna odsłona, która będzie dostępna już m.in. na konsolach nowej generacji.

Choć DiRT nadal poświęca bardzo dużo uwagi tradycyjnym rajdom, to jednak w grze znajdziecie też sporo innych trybów zabawy, znacząco urozmaicających rozgrywkę. Każda z części oferuje także fabularyzowaną kampanię, w której gracze niekiedy mogą podejmować decyzje.

Richard Burns Rally – PC, PS4, Xbox

Dzieło studia Warthog dzisiaj może nie prezentuje się najbardziej okazale, ale grafika to zaledwie jedyna wada tego tytułu. Gameplay cały czas stoi na bardzo wysokim poziomie i miejscami oferuje znacznie przyjemniejszą (oraz bardziej wymagającą) rozgrywkę, niż współczesne gry rajdowe.

Kiedy gra w 2004 roku zaliczyła swój debiut, to miłośnicy tego rodzaju sportu mogli poczuć się, jak w niebie. Gra była dopracowana niemalże do perfekcji i aż dziw bierze, że marka nie została kontynuowana w późniejszych latach.

Xpand Rally - PC Rajdy

Może w Polsce rajdy nie są zbyt popularne, ale i tak nie przeszkadzało to Techlandowi, żeby zainteresować się tym tematem. Dzięki temu w 2004 roku do sprzedaży trafiło Xpand Rally, które było naprawdę bardzo przyzwoitym tytułem.

Co prawda, twórcom nie udało się zdobyć licencji na nazwy zawodów oraz pojazdów, ale w ogóle nie przeszkadzało to w odbiorze produkcji. Gameplay stał na bardzo wysokim poziomie, a grafika w tamtym czasie mogła się podobać.

Sega Rally – PC, PS4, X360, PSP

Twórcy gier rajdowych zazwyczaj wychodzą z założenia, że takie produkcje powinny cechować się jak największym realizmem. SEGA kompletnie się takimi bzdurami nie przejmowała i w swoim dziele postanowiła postawić na stuprocentową arcade’ówkę.

Zapomnijcie więc o rozbudowanym modelu zniszczeń czy modyfikowaniu pojazdów – w Sega Rally nie ma na to miejsca. Zaskakujące jest jednak przy tym to, jak dużo energii twórcy poświęcili na przygotowanie błota. Po każdym okrążeniu teren ulega zmianom, co wpływa na komfort jazdy.

Seria Colin McRae Rally – PC, PS, PS2, Xbox, PSP, GBA

Jako osoba wychowująca się w czasach PlayStation, doskonale pamiętam, jak ogromne wrażenie zrobiła na mnie pierwsza odsłona Colin McRae Rally. Wtedy wydawało mi się, że już nigdy nie powstanie lepsza gra o samochodach, aż tu w 2000 roku do sklepów trafił sequel.

„Dwójka” do dzisiaj uważana jest za jedną z lepszych gier rajdowych w historii i trudno się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Ekipa Codemasters Software przygotowała solidny symulator, który potrafił dać frajdę zarówno zapaleńcom, jak i niedzielnym graczom.

Sebastien Loeb Rally Evo – PC, PS4, XONE

Dzieło studia Milestone można określić mianem współczesnego odpowiednika Richard Burns Rally, tyle, że z lepszą oprawą wizualną. Gra również kładzie bardzo duży nacisk na realizm i może stanowić wyzwanie nawet dla doświadczonych graczy. Twórcy przygotowali samochody aż od dwudziestu producentów, a także umożliwili wzięcie udziału w zawodach z lat 50. XX wieku.

Dakar 18 – PC, PS4, XONE

Gra Dakar 18 od studia Bigmoon Entertainment zdecydowanie nie zasługuje na miano najlepszej gry świata, ale to przyjemna rajdówka, przy której można miło spędzić czas. Główną zaletą produkcji jest wykorzystanie licencji słynnego rajdu Dakar oraz możliwość przejęcia kontroli na pięcioma rodzajami pojazdów. Do dyspozycji mamy samochody terenowe, motocykle, ciężarówki, UTV i quady. Na nudę nie można więc narzekać.

V-Rally 4 – PC, PS4, XONE, Switch

Studio Kylotonn, w przerwie pomiędzy tworzeniem kolejnych odsłon WRC, postanowiło spróbować swoich sił z legendarną marką gier rajdowych. Może nowe V-Rally nie okazało się sukcesem, ale jest to ciekawa, mniej zobowiązująca alternatywa dla takiego cyklu, jak DiRT. Tutaj bowiem również nie mamy do czynienia wyłącznie z samymi rajdami, ale dodatkowymi trybami gry umożliwiającymi kierowanie innymi pojazdami, jak np. buggy.
Autor: Łukasz Morawski