Data modyfikacji:

Za co odpowiada DPI myszki?

Wybierając nową myszkę komputerową, w jej specyfikacji technicznej prawie zawsze podawana jest wartość DPI, która jest wyznacznikiem czułości urządzenia. Tłumaczymy, czym jest DPI myszki, na co wpływa, a także jak je sprawdzić oraz bezproblemowo zmienić z poziomu systemu operacyjnego komputera.

myszki dpi
Myszki towarzyszą użytkownikom komputerów już od kilkudziesięciu lat i pozostają one niezmiennie najbardziej wydajnym oraz precyzyjnym sposobem komunikowania się z tymi maszynami. Na rynku znajdziemy tysiące różnorodnych produktów, począwszy od najtańszych modeli za kilka złotych, a skończywszy na wartych setki złotych profesjonalnych urządzeniach dla grafików oraz graczy. Producenci w specyfikacji technicznej podają prawie zawsze ich DPI, którego wartość zazwyczaj niewiele mówi przeciętnemu Kowalskiemu. Dlatego też rozszyfrowujemy ten skrót, wytłumaczymy, co za nim stoi i czy warto w ogóle zwracać na niego uwagę.

Polecamy: Podkładka pod mysz gamingową

Co to jest DPI myszki?

Najprościej ujmując, DPI myszki określa czułość oraz rozdzielczość jej sensora. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza plamkę na cal (ang. dots per inch). Wartość DPI wskazuje na to, jaką odległość pokonuje kursor myszy na ekranie komputerowym (podaną w pikselach) po fizycznym przesunięciu urządzenia o jeden cal (2,54 centymetra). Im rozdzielczość myszki będzie wyższa, tym krótszą drogę musi pokonać na biurku. Kiedy zwracać uwagę na DPI myszki?

Dobór odpowiedniego DPI zależy w dużej mierze od naszych osobistych przyzwyczajeń i preferencji, a także od rozdzielczości ekranu, z jaką pracujemy (monitory pracujące np. w rozdzielczości powyżej 1080p, oferują znacznie większy obszar roboczy). Czulsza myszka uwolni nas od potrzeby wykonywania dużych i zamaszystych ruchów, ale może być uciążeniem dla osób starszych lub nieposiadających pełnej sprawności w ręku, bowiem wymagać będzie sporej precyzji, rejestrując każdy najmniejszy ruch dłoni.

W sklepach znajdziemy gryzonie o czułości wynoszącej od 800 do nawet 16000 DPI. Do zwykłych prac biurowych i surfowania wystarczy w zupełności 800 DPI. Jeżeli od czasu do czasu bawimy się z prostymi grami, możemy zdecydować się nawet na sensory 1600 DPI. Z wyższego DPI skorzystają tak naprawdę już tylko gracze, dla których produkowane są myszki o podwyższonej czułości. Wartość DPI jest dla nich niezwykle istotna, zwłaszcza w popularnych sieciowych strzelankach FPS, takich jak Counter-Strike: Global Offensive, w których szybkość i dokładność sterowania ma niezwykłe znaczenie.

Jak sprawdzić i zmienić DPI myszki?

W systemach operacyjnych z rodziny Windows aktualne DPI myszki możemy zmienić w panelu sterowania, w poświęconej jej zakładce z opcjami konfiguracyjnymi. Zaznaczmy jednak, że nie modyfikujemy wówczas fabrycznej czułości sensora, ta pozostaje wciąż identyczna. Windows z poziomu oprogramowania przyśpiesza lub spowalnia prędkość poruszania się kursora po ekranie, symulując w ten sposób różne wartości DPI. Warto zaznaczyć, że zmiana wprowadzona z poziomu systemu nie będzie akceptowana przez wiele programów oraz gier.

Sprawa wygląda znacznie prościej, jeżeli jesteśmy właścicielami myszki gamingowej. Zmiana DPI nie powinna wówczas nastręczać nam żadnych problemów. Większość dostępnych w sprzedaży modeli, nawet tych poniżej 100 złotych, które przeznaczone są dla fanów wirtualnych światów, posiada specjalistyczne software'owe panele kontrolne, pozwalające błyskawicznie sprawdzić aktualną rozdzielczość i zmienić ją w razie potrzeb. Możemy także ustawić przycisk skrótu, który bez potrzeby odrywania się od gry zmieni w locie czułość sensora.