Data publikacji:

Duży monitor dla gracza. Czy warto? 

Monitor jest kluczowym elementem każdego komputerowego zestawu do gier. Dobry sprzęt pozwala bowiem w pełni cieszyć się najwyższej klasy oprawą graficzną gier, którą zapewnia mocna karta graficzna i procesor. Na szczęście, jeżeli chodzi o wybór monitorów, gracze są rozpieszczani przez producentów, bowiem w sprzedaży znajdziemy setki modeli stworzonych z myślą o gamingu. Jedną z najważniejszych decyzji podejmowanych podczas zakupów jest rozmiar wyświetlacza, a coraz więcej fanów elektronicznej rozrywki stawia na duże monitory. Przyjrzymy się zatem najważniejszym zaletom i wadom tego rodzaju sprzętu, odpowiadając sobie na pytanie, czy warto w niego zainwestować. 

Duży monitor dla gracza – czyli jaki?

O fizycznych rozmiarach monitora decyduje przede wszystkim przekątna jego ekranu podawana w calach. Jest ona zazwyczaj utożsamiana z wielkością urządzenia. Sytuacja ta pozwala szybko ocenić konsumentowi, jak dużo miejsca sprzęt zajmie na biurku. Jakie monitory dla gracza uważamy za duże? Przeciętnie gracze sięgają po ekrany o rozmiarach od 24 cali do 28 cali. Urządzenia te mieszczą się zazwyczaj nawet na niewielkich blatach, są łatwe w przenoszeniu i pozwalają cieszyć się zabawą nawet w rozdzielczości 4K, choć zazwyczaj w tej kategorii spotykamy panele pracujące w rozdzielczościach 1080p lub 1440p. Za duże monitory uważa się sprzęt o przekątnej 30 cali lub więcej. 
Duże monitory gamingowe to szybko rosnący segment rynku. O ile jeszcze kilka lat temu wybór urządzeń w tej kategorii był dość ograniczony, obecnie oferta modeli znacząco się poszerzyła. Sprzęt najczęściej oferuje parametry zbliżone do tego, co oferują mniejsze panele gamingowe. Możemy więc liczyć zarówno na pracę w bardzo wysokich częstotliwościach odświeżania ekranu, jak i obecność funkcji takich jak G-Sync. 
Wśród dużych monitorów znajdziemy sporą grupę premiowych modeli z najwyższej półki cenowej, oferujących najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w budowie wyświetlacza, a także dodatki, takie jak np. wbudowane głośniki czy opcje smart TV. Do tej grupy urządzeń zaliczają się też duże, nawet ponad 40-calowe monitory konferencyjne, które niespecjalnie sprawdzają się w domowym użytkowaniu.

Duży monitor dla gracza – zalety i wady rozwiązania

Największym plusem dużego monitora dla gracza jest oczywiście sam rozmiar ekranu, który wypełnia prawie całe pole wzroku użytkownika, zwiększając jego immersję w trakcie zabawy. Duży wyświetlacz pozwala też cieszyć się drobnymi detalami grafiki, które są trudniej zauważalne na mniejszych panelach. Duże ekrany doceniają zwłaszcza fani wszelkiej maści symulatorów, a także pierwszoosobowych strzelanek.
Dodatkowym atutem dużego ekranu jest zwiększona przestrzeń robocza, na ponad 30-calowym ekranie o standardowych proporcjach zmieszczą się dwie pełne strony A4. Ułatwia to pracę z edytorami tekstu lub arkuszami kalkulacyjnymi, nie mówiąc już o poważniejszych zastosowaniach, takich jak programy przeznaczone do edycji grafiki 2D i 3D lub zdjęć. 
Zdecydowanym minusem dużego monitora dla gracza może być to, że ekrany te pracują w bardzo wysokich rozdzielczościach, które są niezbędne, aby wyświetlany na nich obraz zachowywał odpowiednią ostrość. Panele o wielkości ponad 30 cali pracują minimalnie w rozdzielczości 1440p, coraz częściej jest to jednak 4K. Gracze korzystający ze słabszych układów graficznych mogą mieć problemy z płynną rozgrywką w najnowszych tytułach, jeżeli chcą bawić się w natywnej rozdzielczości wyświetlacza. Problem mogą mieć zwłaszcza osoby sporadycznie odpalające nowe gry i pracujące na starszym sprzęcie.
Minusem dużego monitora dla gracza jest ponadto to, ile miejsca na biurku zajmuje takie urządzenie. Koniecznie należy wziąć to pod uwagę i przed zakupem konkretnego modelu dokładnie sprawdzić jego wymiary. Może się bowiem okazać, że nawet na dużym blacie zabraknie dla niego wolnej przestrzeni, zwłaszcza jeżeli musi dzielić ją z głośnikami i samym komputerem. Duże panele monitorów do gier są nie tylko wysokie, ale za sprawą stojaków lub zakrzywionego profilu ekranu potrafią być też dość głębokie, zabierając cenne miejsce przeznaczone na klawiaturę i myszkę. Oznacza to, że wybór sprzętu nieraz oznacza nie tylko kupno nowego biurka, ale także przemeblowanie pokoju. 
Duże monitory generują też duże ilości światła, co jest mocno zauważalne zwłaszcza po zapadnięciu zmroku. Wrażliwe osoby mogą mieć problemy z przyzwyczajeniem się do tego, zwłaszcza po przesiadce z mniejszego ekranu. Dłuższe sesje z grami mogą więc powodować bóle głowy, zmęczenie lub pieczenie oczu, zwłaszcza jeżeli bawimy się w zaciemnionym pomieszczeniu bez włączonego dodatkowego oświetlenia. Na szczęście większość modeli ma specjalne tryby pracy z organiczną ilością niebieskiego światła, które mniej obciążają wzrok i męczą użytkownika. 

Duży monitor do gier – jakie proporcje ekranu? 

Choć wspomnieliśmy o tym, że przekątna ekranu daje nam od razu pojęcie o fizycznych wymiarach monitora, nie zawsze do końca będzie to prawda, nawet jeżeli porównujemy ze sobą np. dwa monitory 34 cale. Przeglądając ofertę sklepów, musimy bowiem zwracać też uwagę na proporcje ekranu, które określają stosunek jego szerokości do wysokości. 
Większość monitorów na rynku dostępnych jest w standardowych proporcjach ekranu 16:9, w których produkowana jest większość filmów, seriali i programów telewizyjnych. Wyświetlacze tego typu montowane są również we wszystkich typach telewizorów. 
W przypadku monitorów komputerowych spotkamy się jednak również z tzw. urządzeniami ultrapanoramicznymi, w których proporcje ekranu są inne. Najczęściej spotkamy się z modelami 21:9 lub 32:9. Urządzenia te są zauważalnie szersze i węższe niż standardowe modele, pracują też w rzadziej spotykanych rozdzielczościach ekranu, które dopasowane są do ich nietypowych wymiarów. 
Monitory ultrapanoramiczne od początku były produkowane z myślą o graczach, a przede wszystkim z myślą o fanach gier akcji. Dzięki swoim wymiarom dają one bowiem użytkownikowi znacznie szersze pole widzenia, co daje sporą przewagę podczas zażartej rozgrywki online. Z tego samego powodu są też preferowane przez najbardziej zapalonych fanów symulatorów lotniczych, kosmicznych lub samochodowych. Co ciekawe, sprawdzają się też świetnie w pracy z dużymi arkuszami kalkulacyjnymi i różnego typu aplikacjami użytkowymi, a także wtedy, gdy korzystamy z wielu równocześnie otwartych okien. 
Duże monitory ultrapanoramiczne z reguły zajmują nieco mniej miejsca niż modele w standardowych proporcjach ekranu, warto jednak pamiętać, że nie wszystkie aplikacje i gry oferują dla nich pełne wsparcie.
Zdjęcie: Envato Elements