Data modyfikacji:

Jak stworzyć idealne stanowisko gamingowe?

Najbardziej zapaleni gracze potrafią spędzać długie godziny przed ekranem monitora. Wielu z nich decyduje się na stworzenie prawdziwego stanowiska gamingowego, w którego skład, poza biurkiem i krzesłem, wchodzą różnorodne akcesoria i dekoracje. Odpowiednio aranżując przestrzeń wokół peceta (lub konsoli), nie tylko zwiększymy komfort i przyjemność z zabawy w wirtualnych światach, ale także zyskamy szansę, by wyrazić siebie i podzielić się z gośćmi swoimi pasjami. W artykule podpowiadamy, jak stworzyć idealne stanowisko gamingowe.
jak stworzyć stanowisko gamingowe
Stanowisko gamingowe – o co chodzi?
Granie w Polsce nie należy do najtańszego hobby, dlatego nic dziwnego, że wielu graczy podczas tworzenia swojego stanowiska myśli głównie o tym, żeby kosztem innych rzeczy zainwestować pieniądze w jak najlepszy komputer lub konsolę. Pomijając nawet kwestię estetyki, porządne miejsce do grania musi użytkownikowi zapewniać komfort, a przede wszystkim nie szkodzić jego zdrowiu, np. poprzez niewłaściwie dobrane biurka komputerowe lub fotele czy krzesła.

W pierwszej kolejności zadbajcie więc o to, żeby w pokoju gracza było wam wygodnie. Dopiero potem myślcie o sprawach wizualnych. A te oczywiście także mają ogromne znaczenie – jeśli pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu, jest przyjemne dla oka, to automatycznie lepiej się w nim czujemy. Ponadto, z pomocą kilku sztuczek, można bardziej wyrazić siebie, podkreślając tym samym swoją miłość do gier komputerowych.
Ile kosztuje stanowisko gamingowe?
To, ile trzeba będzie wydać na urządzenie kącika gracza, zależy oczywiście od tego, jak duży będzie i co się w nim znajdzie. Jeśli składacie je od podstaw, łącznie z całym sprzętem, to musicie przygotować się na wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych. Dobierając najlepsze akcesoria i komponenty, bez problemu przekroczycie próg 10 000 złotych. Budżet zmieni się oczywiście, gdy posiadacie już laptopa, konsolę lub stacjonarnego peceta z całym wyposażeniem.
Mimo to nadal musicie przygotować się na spory wydatek, ponieważ solidny fotel gamingowy potrafi kosztować nawet siedemset złotych (a niekiedy prawie 2000 złotych! – sprawdź nasz ranking foteli dla graczy). Odpowiednie biurko to również koszt rzędu kilkuset złotych. Do tego doliczcie jeszcze matę pod fotel, autorskie oświetlenie LED i inne elementy ozdobne.
Oczywiście pojawia się pokusa poszukiwania największych oszczędności. Czasami jednak stracimy więcej, wybierając tanie krzesło lub biurko, które po roku będzie nadawało się już do wymiany. To samo dotyczy przeróżnych akcesoriów. Czasem warto więc urządzać stanowisko na raty, inwestując w wysokiej jakości produkty, zamiast kupować wszystko za jednym zamachem.

Jak zrobić stanowisko gamingowe?

Zanim zaczniecie kupować poszczególne elementy, dokładnie przemyślcie, jak ma wyglądać wasze stanowisko gamingowe. Dzięki temu będziecie mogli w międzyczasie wprowadzić poprawki lub nie będziecie tracić czasu na przeglądanie wszystkich mebli, z racji braku większych wymagań.

Zanim jednak ruszycie na zakupy, na początek dokonajcie dokładnych pomiarów pomieszczenia. W ten sposób będziecie wiedzieli, jakie konkretnie meble będą mogły znaleźć się w waszym pokoju, co także znacząco ułatwi ich wybór.

Biurka komputerowe

Większość pecetowców (a także sporo właścicieli konsol) bawi się, przede wszystkim siedząc przy biurku komputerowym. Element ten jest niejednokrotnie traktowany po macoszemu, a gracze wybierają najtańsze rozwiązania, nie do końca dopasowane do ich wzrostu. Bardzo często miłośnicy wirtualnej rozrywki używają też zbyt małych biurek.
Niewielkie blaty są dobre dla stanowiska gamingowego z laptopem, ale kompletnie nie sprawdzają się, gdy stoi na nich duży monitor oraz pełnowymiarowa klawiatura gamingowa z myszką. Wpływa to negatywnie na ergonomię stanowiska, nie mamy np. miejsca na odstawienie napoju lub słuchawek i innych drobiazgów.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić standardowy mebel w sklepach sieciowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak kupno specjalnego biurka gamingowego, zaprojektowanego z myślą o długich sesjach przed komputerem.
Tego typu biurka nie tylko są odpowiednio wyprofilowane, ale także bardzo często posiadają szereg udogodnień. W niektórych znajdziecie dodatkowe gniazda elektryczne oraz USB, w innych praktyczne przepustnice na kable lub uchwyty na napoje. Niezwykle przydatna jest zwłaszcza funkcja wygodnego regulowania wysokości blatu, dzięki czemu mebel dopasować można bez problemu do każdego użytkownika. Jest to duży plus, gdy urządzacie stanowisko gamingowe dla dziecka lub nastolatka. W najdroższych egzemplarzach podnoszenie i opuszczanie blatu odbywa się automatycznie.
Wśród produktów z wyższej półki znajdziecie też modele posiadające własne podświetlenie RGB. Atutem premiowych biurek gamingowych są też wysokiej klasy materiały, z jakich zostały wykonane, odporne na zużycie i przetarcia.
Podczas ustawiania biurka weźcie pod uwagę rozmieszczenie okna, a raczej promieni słonecznych, jakie się przez nie przebijają. Co prawda, współczesne monitory radzą sobie znacznie lepiej z mocnych światłem niż dawniej, ale i tak lepiej, żeby były odwrócone do okna tyłem bądź stały bokiem. Można też pomyśleć o przeciwsłonecznych roletach, które idealnie sprawdzą się podczas grania w dzień.
Warto pamiętać, że niedopasowane biurko, ze zbyt grubym blatem, może powodować ucisk przedramienia, co w najgorszym razie doprowadzi do choroby znanej jako zespół cieśni nadgarstka.

Fotele komputerowe

Kolejny istotnym elementem stanowiska gamingowego jest fotel. Źle dostosowany fotel może doprowadzić do poważnych zwyrodnień kręgosłupa, tak samo jak zbyt wysoko ustawiony monitor lub telewizor.
Zwykłe krzesła biurowe odstawcie w kąt, ponieważ nie sprawdzają się one podczas wielogodzinnych sesji przed komputerem lub laptopem gamingowym. Zamiast tego wybierzcie solidne fotele z grubym, wygodnym obiciem, możliwością regulacji oparcia oraz dodatkowymi poduszkami pod lędźwie i kark. Tylko w ten sposób zapewnicie sobie bezpieczeństwo oraz komfort na najwyższym poziomie.
Zaleca się kupować modele nieco droższe, w cenie powyżej 600 złotych, ponieważ wtedy będziecie mieć pewność, że do produkcji wykorzystano lepsze materiały, a konstrukcja oparta jest na metalowym stelażu, a nie wykonanym z tworzywa sztucznego. Uwaga! Wiele typowych gamingowych foteli do biurka, mimo wysokiej ceny, nie zawsze spełnia idące z nią wymagania użytkowników. Zawsze warto więc zapoznać się z opiniami i recenzjami upatrzonego modelu, których nie brakuje w sieci.

Dodatki

Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, to nie zaszkodzi dokupić kolorowe taśmy LED, które można kontrolować za pomocą pilota. Dzięki temu wasze pomieszczenie nabierze charakteru, a przyjemne dla oka podświetlenie RGB zdecydowanie lepiej sprawdza się od standardowego światła z żyrandolu.

Warto pomyśleć też o pomalowaniu ścian na jakiś ciemniejszy, nierzucający się w oczy kolor. Polecam więc zrezygnować z jaskrawych barw na rzecz szarości. Całość mogą dopełnić półki na płyty z grami lub geekowskie plakaty.

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju gracza?

Stanowisko gamingowe to oczywiście nie tylko meble i wystrój pokoju, ale także sprzęt do grania oraz wszystko, co z nim związane.
Komputer gamingowy – w pokoju gracza powinien znaleźć się pecet z najwyższej półki, żebyście byli w stanie grać w najnowsze produkcje AAA. Dobrze byłoby też wybrać przezroczystą obudowę z podświetleniem, w celu jeszcze lepszego wyeksponowania high-endowych podzespołów.
Monitor gamingowy – ekran powinien mieć jak największe odświeżanie (co najmniej powyżej 60 Hz), mocny kontrast oraz dobrze by było, jakby wspierał rozdzielczość 4K.
Laptop gamingowy – laptopy stworzone z myślą o graczach cechują się mocnymi parametrami, lepszym chłodzeniem oraz znacznie ciekawszym wyglądem niż modele biznesowe.
Głośniki lub słuchawki – to akurat zależy od tego, w jaki sposób gracie na komputerze. Jeżeli korzystacie głównie ze słuchawek, to możecie odpuścić głośniki, aby przeznaczyć większą kwotę na dobry headset. Ważne, żeby miał mikrofon, z którego będziecie korzystać w grach sieciowych.
Klawiatura dla graczy – do gier zdecydowanie najlepiej nadają się klawiatury mechaniczne. Upewnijcie się, jaki rodzaj przełączników będzie dla was odpowiedni, i wtedy szukajcie popularnych modeli u takich firm jak Corsair, Logitech, Razer czy SteelSeries.
Myszka dla graczy – wybierając myszkę, zwróćcie uwagę, do jakiego chwytu została dostosowana, żebyście nie mieli problemów z jej obsługą. Droższe modele są wspierane przez oficjalne oprogramowania, które umożliwiają dostosowanie działania gryzonia do własnych potrzeb.
Podkładka pod mysz – nawet jeśli kupiliście gamingowe biurko, to i tak powinniście wyposażyć się w podkładkę stworzoną z myślą o graniu. Dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się problemów z działaniem myszki.
Zdjęcie: Envato Elements