Data modyfikacji:

Stanowisko gamingowe. Jak zbudować? Z laptopem i komputerem stacjonarnym

Nieprzystosowane do grania biurko, zwykłe krzesło biurowe i brak motywów charakterystycznych dla graczy… Jeśli w taki sposób moglibyście opisać swoje stanowisko gamingowe, to oznacza, że powinniście wprowadzić w nie parę modyfikacji. W zależności od potrzeb, czasami wystarczy niewielki nakład sił, żeby całkowicie odmienić wygląd swojego pokoju gracza. Sprawdźcie nasze propozycje, jak upiększyć stanowisko gamingowe.

stanowisko gamingowe

Stanowisko gamingowe – o co chodzi?

Granie w Polsce nie należy do najtańszego hobby, dlatego nic dziwnego, że wielu graczy podczas tworzenia swojego stanowiska myśli głównie o tym, żeby zainwestować pieniądze w komputer, kosztem innych rzeczy. Pomijając nawet kwestię estetyki, porządne miejsce do grania musi użytkownikowi zapewniać komfort, a przede wszystkim dbać o jego zdrowie.

Źle dostosowany fotel może doprowadzić do poważnych zwyrodnień kręgosłupa, tak samo jak zbyt wysoko ustawiony monitor lub telewizor (to akurat tyczy się konsolowców). Niedopasowane biurko, ze zbyt grubym blatem może powodować ucisk przedramienia, co w najgorszym razie doprowadzi do choroby znanej jako zespół cieśni nadgarstka.

W pierwszej kolejności zadbajcie więc o to, żeby w pokoju gracza było wam wygodniej. Dopiero potem myślcie o sprawach wizualnych. A te oczywiście także mają ogromne znaczenie – jeśli pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu wygląda ładnie, to automatycznie lepiej się w nim czujemy. Ponadto, z pomocą kilku sztuczek, możecie bardziej wyrazić siebie, podkreślając tym samym swoją miłość do gier komputerowych.

Ile kosztuje stanowisko gamingowe?

Zależy to oczywiście od tego, jak bardzo rozbudowane ma być wasze stanowisko do grania. Jeśli składacie je od podstaw, łącznie z całym sprzętem, to musicie przygotować co najmniej kilka tysięcy złotych. Niewykluczone, że zbliżycie się nawet do granicy 10 tys. zł. Gdybyście natomiast posiadali już mocnego laptopa gamingowego lub komputer z całym wyposażeniem (monitor, klawiatura, myszka itp.), to naturalnie ten koszt znacznie się zmniejszy.

Mimo to nadal musicie przygotować się na spory wydatek, ponieważ solidny fotel gamingowy potrafi kosztować nawet siedemset złotych (a niekiedy prawie dwa tysiące zł! - sprawdź nasz ranking foteli dla graczy). Odpowiednie biurko to również wydatek rzędu kilkuset złotych. Do tego doliczcie jeszcze matę pod fotel, autorskie oświetlenie LED i inne elementy ozdobne.

Oczywiście każdy chciałby zrobić wszystko jak najtaniej. Czasami jednak warto zainwestować więcej pieniędzy, żeby osiągnąć lepsze efekty. W przypadku tanich foteli istnieje ryzyko szybkiego przetarcia materiału. Biurka bez możliwości regulacji nie sprawdzą się też w przypadku nastolatków, którzy wciąż rosną.

Jak zrobić stanowisko gamingowe?

Zanim zaczniecie kupować poszczególne elementy, dokładnie przemyślcie, jak ma wyglądać wasze stanowisko gamingowe. Dzięki temu będziecie mogli w międzyczasie wprowadzić poprawki lub nie będziecie tracić czasu na przeglądanie wszystkich mebli, z racji braku większych wymagań.

Zanim jednak ruszycie na zakupy, na początek dokonajcie dokładnych pomiarów pomieszczenia. W ten sposób będziecie wiedzieli, jakie konkretnie meble będą mogły znaleźć się w waszym pokoju, co także znacząco ułatwi ich wybór.

Oczywiście następną rzeczą, jaką powinniście zrobić, to wybrać idealne dla was biurko. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić standardowy mebel w sklepach sieciowych. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest jednak kupno specjalnego biurka gamingowego, zaprojektowanego z myślą o długich sesjach przed komputerem.
Tego typu biurka nie tylko są odpowiednio wyprofilowane, ale także bardzo często posiadają szereg udogodnień. W niektórych znajdziecie dodatkowe gniazda elektryczne oraz USB, w innych praktyczne przepustnice na kable lub uchwyty na napoje, a są też takie, które posiadają podświetlenie RGB. Oczywiście droższe modele oferują wszystkie te rzeczy, a na dodatek wykonane są z bardzo trwałych materiałów.

Podczas ustawiania biurka weźcie pod uwagę rozmieszczenie okna, a raczej promieni słonecznych, jakie się przez nie przebijają. Co prawda, współczesne monitory radzą sobie znacznie lepiej z mocnych światłem, niż dawniej, ale i tak lepiej, żeby były odwrócone do okna tyłem bądź stały bokiem. Można też pomyśleć o przeciwsłonecznych roletach, które idealnie sprawdzą się podczas grania w dzień.

Kolejny istotnym elementem stanowiska gamingowego jest fotel. Zwykłe krzesła biurowe odstawcie w kąt, ponieważ nie sprawdzają się one podczas wielogodzinnych sesji przed komputerem lub laptopem gamingowym. Zamiast tego, wybierzcie solidne fotele z grubym, wygodnym obiciem, możliwością regulacji oparcia oraz dodatkowymi poduszkami pod lędźwie i kark. Tylko w ten sposób zapewnicie sobie bezpieczeństwo oraz komfort na najwyższym poziomie.

Polecam przy tym kupować modele nieco droższe (co najmniej powyżej 600 zł), ponieważ wtedy będziecie mieć pewność, że do produkcji wykorzystano lepsze materiały, a konstrukcja oparta jest na metalowy stelażu, a nie wykonanym z tworzywa sztucznego.
Jeśli chodzi o dodatkowe akcesoria, to nie zaszkodzi dokupić kolorowe taśmy LED, które można kontrolować za pomocą pilota. Dzięki temu wasze pomieszczenie nabierze charakteru, a przyjemne dla oka podświetlenie RGB zdecydowanie lepiej sprawdza się od standardowego światła z żyrandolu.

Warto pomyśleć też o pomalowaniu ścian na jakiś ciemniejszy, nierzucający się w oczy kolor. Polecam więc zrezygnować z jaskrawych barw na rzecz szarości. Całość mogą dopełnić półki na płyty z grami lub geekowskie plakaty.

Co jeszcze powinno znaleźć się w pokoju gracza?

Stanowisko gamingowe to oczywiście nie tylko meble i wystrój pokoju, ale także sprzęt do grania oraz wszystko, co z nim związane.

Komputer gamingowy  – w pokoju gracza powinien znaleźć się pecet z najwyższej półki, żebyście byli w stanie grać w najnowsze produkcje AAA. Dobrze byłoby też wybrać przezroczystą obudowę z podświetleniem, w celu jeszcze lepszego wyeksponowania high-endowych podzespołów.
Monitor gamingowy – ekran powinien mieć jak największe odświeżanie (co najmniej powyżej 60 Hz), mocny kontrast oraz dobrze by było, jakby wspierał rozdzielczość 4K.
Laptop gamingowy – laptopy stworzone z myślą o graczach cechują się mocnymi parametrami, lepszym chłodzeniem oraz znacznie ciekawszym wyglądem, niż modele biznesowe.
Głośniki lub słuchawki – to akurat zależy od tego, w jaki sposób gracie na komputerze. Jeżeli korzystacie głównie ze słuchawek, to możecie odpuścić głośniki, aby przeznaczyć większą kwotę na dobry headset. Ważne żeby miał mikrofon, z którego będziecie korzystać w grach sieciowych.
Klawiatura dla graczy – do gier zdecydowanie najlepiej nadają się klawiatury mechaniczne. Upewnijcie się, jaki rodzaj przełączników będzie dla was odpowiedni i wtedy szukajcie popularnych modeli u takich firm jak Corsair, Logitech, Razer czy SteelSeries.
Myszka dla graczy – wybierając myszkę, zwróćcie uwagę, do jakiego chwytu została dostosowana, żebyście nie mieli problemów z jej obsługą. Droższe modele są wspierane przez oficjalne oprogramowania, które umożliwiają dostosowanie działania gryzonia do własnych potrzeb.

Podkładka pod mysz – nawet jeśli kupiliście gamingowe biurko, to i tak powinniście wyposażyć się w podkładkę stworzoną z myślą o graniu. Dzięki temu nie będziecie musieli obawiać się problemów z działaniem myszki.