Data publikacji:

Rodzaje myszy komputerowych. Jaką wybrać?

Dla osób nie interesujących się na co dzień technologią użytkową, kupno nowej myszki wydaje się być proste. W końcu czym mogą różnić się od siebie poszczególne modele? Okazuje się, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana, niż można byłoby przypuszczać. W tym tekście dokładnie wyjaśnimy, jakie są rodzaje myszek, zaznaczając, które zostały zaprojektowane z myślą o graczach, a które idealnie sprawdzą się podczas pracy biurowej. Dzięki temu poradnikowi z pewnością wybierzecie sprzęt spełniający wasze oczekiwania.

Polecamy: Polecane myszki dla graczy do 100 zł

rodzaje myszy komputerowych

Jakie są rodzaje myszy komputerowych?

Dawniej królowały myszki z gumową kulką, która odpowiadała za przesuwanie się kursora na ekranie. Obecnie technologia poszła do przodu, dzięki czemu producenci mogli stworzyć bardziej precyzyjne urządzenia, dostosowane do konkretnych grup odbiorców.

Mysz optyczna

Bezpośredni następca kultowych myszek z kulką. Urządzenie bazuje na diodzie LED pełniącej funkcję sensora. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że doskonale radzi sobie na różnych nawierzchniach, bez względu na fakturę lub kształt. Jest to też rozwiązanie stosunkowo tanie, ponieważ zastosowana w takich myszkach technologia nie jest zbyt skomplikowana. Ma to także wpływ na precyzje modeli optycznych oraz czas reakcji, co nie sprawdza się podczas grania. Jest to wariant przeznaczony przede wszystkim do domowego użytku lub pracy biurowej. W sprzedaży znajdziecie gamingowe modele, ale zazwyczaj są dosyć drogie.

Mysz laserowa

Jeżeli jesteście bardziej wymagającymi użytkownikami, to zdecydowanie powinniście zainteresować się tym rodzajem myszek. Oparte zostały na bardzo czułym laserze, który można dodatkowo dostosowywać do swoich potrzeb za pomocą zmiany rozdzielczości (parametr DPI). Dzięki temu kursor porusza się wolnej lub szybciej, co przekłada się też na większy komfort celowania z broni bądź rozglądania się w grach komputerowych. Jedynym minusem tego rozwiązania jest konieczność korzystania z podkładki, ponieważ laser potrzebuje równego podłoża do prawidłowego funkcjonowania.

Trackball

Głównym założeniem tego urządzenia jest to, że trzyma się je cały czas w miejscu, co docenią przede wszystkim osoby pracujące przy wąskich biurkach. W trackballach kursor kontroluje się za pomocą specjalnego manipulatora kulkowego umieszczonego na górnej części sprzętu – zazwyczaj obsługuje się go kciukiem, choć są też wersje dostosowane do palca wskazującego.

Komunikacja myszki z komputerem – który sposób jest lepszy?

Jeżeli zdecydujecie się już, jaki rodzaj myszki wybrać, to następnie musicie zastanowić się, jaka forma komunikacji urządzenia z komputerem będzie dla was odpowiednia. Oba warianty mają swoje zalety, ale oczywiście nie obyło się też bez drobnych niedogodności.

Myszki przewodowe

Z tego typu rozwiązaniem można spotkać się zarówno w najtańszych modelach myszek do użytku domowego, jak i w drogich high-endowych urządzeniach przeznaczonych do gamingu. I to właśnie w przypadku graczy przewód ma największe znaczenie. Jeżeli dużo czasu spędzacie przy grach sieciowych, w których liczy się ogromna precyzja oraz timing, to zdecydowanie powinniście wybrać myszkę z kablem. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że połączenie z komputerem nie jest w żaden sposób zakłócane, dlatego możecie oczekiwać po takim gryzoniu wręcz idealnego czasu reakcji i zerowego opóźnienia.

Myszki bezprzewodowe

Jak sama nazwa wskazuje, z tego rodzaju myszek można korzystać bez konieczności podłączania kabla do komputera. Jednakże warto pamiętać o tym, że istnieje kilka wariantów modeli bezprzewodowych, które dzielimy ze względu na interfejs.

Obecnie najpopularniejsze są myszki łączące się z urządzeniem zewnętrznym za pomocą Bluetooth. W tym przypadku trzeba natomiast posiada moduł Bluetooth w komputerze – w laptopach nie stanowi to problemu, ale stacjonarny komputer rzadko jest wyposażony w ten interfejs. Konieczne więc będzie dokupienie adaptera Bluetooth.

Coraz więcej myszek bezprzewodowych korzysta także z łączności poprzez Wi-Fi, choć na razie jest to jeszcze nisza. Drugim najpopularniejszym rozwiązaniem jest komunikacja radiowa 2.4 GHz. Do takich myszek dołączany jest adapter, który trzeba wpiąć do gniazda USB w komputerze. Posiadacze komputerów stacjonarnych nie muszą się więc obawiać o problem z połączeniem. W przypadku laptopa tracicie jednak jedno wolne gniazda, a tych w przenośnych komputerach nie ma przecież zbyt wiele.

Podział myszek ze względu na zastosowanie

Myszki gamingowe

Zazwyczaj sprzęty komputerowe, które są tworzone z myślą o graczach, oferują najwyższą jakość produkcyjną oraz najlepsze osiągnięcia. Nawet najtańsze modele myszek gamingowych prezentują lepsze parametry techniczne, niż warianty przeznaczone do innych celów. Jeśli regularnie gracie na komputerze, to koniecznie powinniście zainwestować w urządzenia z wyższej półki cenowej.

W ten sposób będziecie mieli pewność, że myszka będzie wam służyć przez lata, nawet jeśli planujecie grać na niej po kilka godzin dziennie. Gryzonie dla graczy w większości przypadków oparte są na sensorze laserowym, który umożliwi wam dostosowanie DPI do konkretnych produkcji. Z pomocą oprogramowania możecie również zmienić całą masę innych parametrów, co może dać wam przewagę nad innymi graczami.

Myszki biurowe

Decydując się na myszkę biurową, powinniście zwracać przede wszystkim uwagę na design urządzenia oraz jego wygodę. Możliwe, że wasi klienci będą widzieli posiadany przez was sprzęt, dlatego lepiej, żeby wyglądał reprezentatywnie. Pomyślcie także o wersji bezprzewodowej, na wypadek, gdybyście mieli spotkania poza biurem – wiszący kabel obok laptopa nie prezentuje się zbyt profesjonalnie.

Myszki do domowego użytku

W tym przypadku mówimy o najprostszych urządzeniach, które można kupić za niewielkie pieniądze. Jeżeli myszka ma wam służyć wyłącznie do przeglądania internetu, to nie ma sensu, żebyście wydawali kilkaset złotych na sprzęt oferujący dodatkowe przyciski, oficjalne oprogramowanie i inne tego typu bajery. W zupełności wystarczy wam przewodowa myszka optyczna.

Wybór myszki ze względu na rodzaj chwytu

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale większość myszek (zwłaszcza gamignowych) produkowana jest z myślą o konkretnym ułożeniu dłoni. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje chwytów:

  • palm grip – myszki stworzone z myślą o tym chwycie zazwyczaj są nieco wyższe od pozostałych modeli, dając sporo miejsca na ułożenie kciuka. Taka budowa ma sprawić, że na urządzeniu będzie można położyć całą dłoń. Jest to dobre rozwiązanie dla myszek do użytku domowego bądź do grania przy niskim DPI,
  • claw grip – jak sama nazwa wskazuje, w tym chwycie palce dłoni ułożone są w kształt szponu. Polega to na tym, że palec wskazujący i środkowy wyginane są w charakterystyczny łuk, tak żeby dotykać przycisków wyłącznie za pomocą opuszek. Takie myszki są w większości przypadków stosunkowo niskie i mają niewiele miejsca na kciuk. Claw grip doskonale sprawdza się podczas grania na średnim lub wysokim DPI,
  • fingertip grip – jest to połączenie rozwiązań z poprzednich chwytów, które można dostosowywać w zależności od potrzeb. Przyciski naciskamy wyłącznie opuszkami, jak w claw grip, lecz palce są wyprostowane jak przy palm grip.

Autor: Łukasz Morawski