Data modyfikacji:

Najlepsze gry dla 6-latka. Planszowe, komputerowe i konsolowe

Szukacie gier dla dzieci w wieku przedszkolnym? Przyglądamy się grom komputerowym, konsolowym oraz planszowym dla sześciolatków. Sprawdźcie nasze propozycje najciekawszych gier, które powinny zapewnić waszym pociechom masę frajdy!
gry dla 6 latka

W jakie gry komputerowe mogą grać dzieci?

Jeżeli należycie do grona osób, które nie mają na co dzień styczności z grami, to od razu zaznaczę, żebyście się ich nie obawiali. Jasne, zdarzają się produkcje przesiąknięte brutalnością (np. strzelanki) oraz epatujące wulgarnym językiem. Podobnie jak w przypadku literatury oraz filmów i seriali, są to jednak dzieła skierowane do dorosłego odbiorcy.

Rolą rodzica jest zadbanie o to, żeby ich pociechy grały w produkcje dostosowane do ich wieku. W tym celu powstało PEGI, czyli europejski system oceniania gier komputerowych. Każdy tytuł otrzymuje odpowiednie oznaczenia. Identycznie jest z wyborem gry planszowej bądź karcianej. Każdy producent ma obowiązek umieszczenia na opakowaniu kategorii wiekowej swojego dzieła, dzięki czemu rodzice wiedzą, że dana produkcja będzie adekwatna do wieku ich dzieci.

Podobnie jak telewizję, gry trzeba również odpowiednio dawkować. Nie polecam jednak całkowitego rezygnowania z grania. Dzięki odpowiednim produkcjom, przy chęciach dzieci do nauki, sześciolatki będą mogły nauczyć się języków obcych albo rozwinąć swoje umiejętności logicznego myślenia oraz kojarzenia faktów.

Poniżej przygotowałem listę najciekawszych gier dla chłopców i dziewczynek w wieku 6 lat.

Ranking najciekawszych gier dla 6-letnich dziewczynek i chłopców

  • Mario Golf: Super Rush
  • Bugsnax
  • Puyo Puyo Tetris 2
  • Overcooked: Jesz ile chcesz
  • FIFA 22
  • Moving Out
  • Animal Crossing: New Horizons
  • Just Dance 2019
  • Tetris Effect
  • Yoshi’s Crafted World
  • Gry z serii LEGO
  • LittleBigPlanet 3
  • Beat Saber
  • Minecraft
  • Nintendo Labo
  • Super Mario Odyssey
  • Rocket League

Mario Golf: Super Rush

Na pierwszy rzut oka golf wydaje się być dosyć nudną dyscypliną sportu, która raczej nie ma szans zainteresować młodszych graczy. A jednak firma Camelot udowodniła, że nawet uderzanie kijem w twardą piłeczkę może być fascynujące! Producent osadził swój tytuł w uniwersum znanym z gier o Mario. Użytkownicy nie tylko mogą przejąć kontrolę nad ulubionymi postaciami (Luigi, Peach, Bowser itp.), ale także mają możliwość stworzenia własnej postaci. Całość okraszona została kolorową oprawą graficzną, natomiast rozgrywkę urozmaicają power-upy i ciekawie zaprojektowane plansze.

Bugsnax

Dzieło studia Young Horses to zabawna gra przygodowa, w której gracze wcielają się w nieustraszonego dziennikarza. Główny bohater dociera na tajemniczą wyspę, gdzie tytułowe istoty wyhodowały hybrydy przekąsek i robaków. Zabawa skupia się przede wszystkim na eksplorowaniu otoczenia oraz polowaniu na kolejne nietypowe stworzenia. W tym celu gracze muszą wykazać się sprytem oraz pomysłowością, ponieważ na niektóre istoty trzeba zastosować odpowiednie pułapki bądź przynęty.

Puyo Puyo Tetris 2

Zarówno Tetris, jak i Puyo Puyo to marki, które towarzyszą graczom już od bardzo dawna. Studio Sonic Team (na zlecenie SEGI) postanowiło połączyć obie te serie, co zaowocowało fantastyczną grą logiczną, przy której wasze dzieci z pewnością będą się doskonale bawić. Na zamkniętych planszach trzeba układać klocki z Tetrisa, jednocześnie łącząc w kombinacje żelkowe istoty z cyklu Puyo Puyo. Produkcja oferuje przyjazną dla oka grafikę, a ponadto (co najważniejsze) gra pozbawiona została jakiejkolwiek przemocy.

Overcooked: Jesz ile chcesz

Decydując się na kupno Overcooked: Jesz ile chcesz, otrzymujecie dostęp do dwóch odświeżonych odsłon serii. Produkcja nastawiona jest na kooperację dla czterech graczy (online lub na jednej konsoli/komputerze), którzy podczas zabawy muszą w wyznaczonym tempie przygotować najróżniejsze potrawy. Żeby jednak nie było zbyt nudno i prosto, to nie przebywamy w standardowych kuchniach, tylko pokręconych planszach z zapadającą się podłogą lub rozżarzoną lawą.

FIFA 22

Sześcioletnie dziecko z pewnością coraz bardziej zaczyna interesować się różnymi sportami. Jak wiadomo, w Polsce najpopularniejsza jest piłka nożna, dlatego niewykluczone, że wasz syn lub córka śledzi na bieżąco Ligę Mistrzów oraz inne rozgrywki związane z tą dyscypliną. Kiedy na dworze pada deszcz i nie można kopać piłki wspólnie ze znajomymi, warto odpalić serię FIFA, żeby przejąć kontrolę nad swoimi idolami, których osiągnięciom można przyglądać się podczas transmisji meczowych w telewizji.

Moving Out

Produkcja studia SMG pod wieloma względami przypomina rozgrywkę z Overcooked. Tutaj również mamy do czynienia z kooperacyjną grą dla czterech osób, w której akcję obserwujemy z widoku izometrycznego. W Moving Out nie bawimy się jednak w kucharzy, tylko pracowników firmy przeprowadzkowej. Na graczy czeka masa wyzwań oraz różnorodnych lokacji, począwszy od małych wysepek, poprzez fabryki, a na zalanych miastach kończąc. Jedno jest pewne – przy tym tytule wasze dzieci na pewno nie będą narzekały na nudę!

Animal Crossing: New Horizons

Jednoznaczne sklasyfikowanie serii Animal Crossing może być problemowe. Nie jest to typowa gra przygodowa ani zręcznościowa, a bardziej symulator życia z dużym, otwartym światem. Tak naprawdę w New Horizons gracze mogą robić to, na co mają ochotę. Co prawda, jest tutaj jakiś wątek fabularny, ale nie ma on większego znaczenia. Jeżeli wasz sześciolatek uwielbia produkcje, w których występuje crafting, budowanie domów, urządzenie pomieszczeń i handel towarami, to tym tytułem będzie zachwycony. Mało jest na rynku produkcji dających aż tak dużą swobodę użytkownikom.

Just Dance 2019

Seria Just Dance od Ubisoftu jest doskonałym przykładem na to, że gry komputerowe potrafią również zachęcać do ruchu. W najnowszej odsłonie cyklu, uczestnicy zabawy wcielają się w tancerzy, których zadaniem jest jak najwierniejsze odwzorowanie ruchów postaci tańczących na ekranie. Twórcy na potrzeby gry przygotowali popularne układy choreograficzne znane z teledysków największych gwiazd muzyki popularnej.

Tetris Effect

Pierwsza wersja Tetrisa została zrealizowana w 1984 roku przez Aleksieja Pażytnowa. Tytuł stał się na tyle popularny, że przez ponad trzydzieści lat był najlepiej sprzedającą się grą w historii. Popularność marce przyniosła prosta, ale wymagająca rozgrywka, która była obiektem badań wielu naukowców. Już dawno stwierdzono, że Tetris zmusza do pracy umysłowej oraz znacząco wpływa na proces zapamiętywania.

Yoshi’s Crafted World

Nie należy również zapominać o tym, że przeznaczeniem gier nie jest tylko nauka, ale również zapewnienie rozrywki. Yoshi’s Crafted World to przykład gry dla sześcioletniej dziewczynki, która oferuje przepiękny kolorowy świat, pełen fantastycznych istot. Rozgrywka pozbawiona jest jakiejkolwiek brutalności, a poziom trudności został dostosowany do młodszego odbiorcy.

Gry z serii LEGO

Studio Traveller’s Tales doskonale wie, jak sprawić, żeby gry komputerowe były w stanie zaspokoić potrzeby dorosłych i dzieci. Każda ich produkcja z serii LEGO przystosowana jest do gry kooperacyjnej, co oznacza, że rodzice wspólnie ze swoimi pociechami mogą przeżywać niesamowite przygody. Wszystkie gry z cyklu LEGO bazują na popularnych markach, więc pozwalają dzieciom obcować ze znanymi bohaterami z kina i telewizji.

LittleBigPlanet 3

Seria LittleBigPlanet od studia Sumo Digital to świetny dowód tego, że gry zmuszają do kreatywności. Podczas rozgrywki dzieci mogą własnoręcznie współtworzyć świat gry, projektując nowe poziomy czy mechaniki. Jedynym ograniczeniem w przypadku tej produkcji jest kreatywność użytkowników.

Czytaj również: Gry planszowe dla rodziny

Beat Saber

Kolejny przykład gry, która zmusza do wstania z kanapy. W przypadku wersji na PS4, do uruchomienia tytułu potrzebne są gogle wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR oraz dwa kontrolery Move. Beat Saber jest grą rytmiczną – zabawa polega na precyzyjnym niszczeniu nadlatujących kwadratów. W tym celu użytkownicy wykorzystują dwa miecze świetlne. Przy dziele studia Hyperbolic Magnetism można się nieźle zgrzać, dlatego jest to dobry wybór, jeśli chcecie zapewnić waszemu dziecko odrobinę dodatkowego ruchu.

Minecraft

Produkcja studia Mojang AB to prawdziwy fenomen na rynku. Podobnie jak w przypadku LittleBigPlanet 3, tutaj również jedynym ograniczeniem jest kreatywność graczy.

Nintendo Labo

Nintendo Labo nie jest bezpośrednio grą, tylko zestawem modularnych kartonów, z których można własnoręcznie stworzyć najróżniejsze kontrolery do produkcji wydanych na konsoli Switch. Głównymi zaletami Labo jest nauka poprzez zabawę, pobudzenie kreatywności wśród dzieci oraz zainteresowanie ich tajnikami nowoczesnych technologii.

Super Mario Odyssey

To najpopularniejsza gra platformowa ostatnich lat, z charyzmatycznym głównym bohaterem w roli głównej. Jeśli szukacie rozrywkowej gry dla sześcioletnich dzieci, to Super Mario Odyssey będzie idealnym wyborem.

Rocket League

Dzieło studia Psyonix to sprytne połączenie piłki nożnej z grami samochodowymi. Gracze z pomocą pojazdów muszą trafić do bramki przeciwnika, żeby zdobyć punkt. W Rocket League liczy się przede wszystkim refleks oraz współpracowanie z członkami drużyny.

Polecane gry planszowe i karciane dla sześciolatków

  • Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż
  • Monopoly Junior
  • Catan Junior
  • Dobble Psi Patrol
  • La Cucaracha

Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż

Wsiąść do pociągu to niezwykle popularna seria gier planszowych, która doczekała się wielu edycji. Wersja Pierwsza podróż została dostosowana do najmłodszych graczy, którzy nie mają jeszcze cierpliwości dla bardziej skomplikowanej rozgrywki. Zasady zostały delikatnie uproszczone, dzięki czemu cele gry są łatwiejsze do zaliczenia. Trzon rozgrywki nadal jest jednak ten sam – gracze muszą budować trasy kolejowe i wygrywa ta osoba, która będzie miała najwięcej połączeń pomiędzy miastami Europy.

Monopoly Junior

Kolejna legendarna planszówka w tym zestawieniu, która także może pochwalić się wieloma wariantami. Hasbro zadbało również o dzieci, czego efektem jest Monopoly Junior. Podobnie jak w przypadku Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż, tutaj także znacząco uproszczono rozgrywkę, a do tego przygotowano od podstaw nową planszę. Znajduje się na niej o wiele mniej pól i nie występują na nich miasta, tylko obiekty, jakie uwielbiają dzieci, jak np. lodziarnia lub ZOO. Producent przygotował też nowe pionki, które przybrały postacie uroczych zwierzątek.

Dobble Psi Patrol

Nie da się ukryć, że dzieciaki uwielbiają Psi Patrol. Firma Nickelodeon doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dlatego oddelegowuje swoich bohaterów gdzie tylko się da, np. do zabawnej gry karcianej Dobble. Jest to produkcja, w której gracze kładą na stół kartonik z konkretnymi ikonami, a następnie w puli swoich kart muszą w jak najszybszym tempie odnaleźć identyczne symbole. Tutaj liczy się przede wszystkim refleks oraz spostrzegawczość – zdecydowanie nie jest to gra dla osób dokładnie analizujących każdy ruch.

Catan Junior

Nawet ceniony przez miłośników planszówek Catan doczekał się swojej edycji Junior. W tym wydaniu kolonizowanie wyspy nie jest tak trudne, jak w oryginale, ponieważ twórcy przygotowali mniej surowców, dzięki czemu łatwiej jest budować nowe osady. Pojedyncza rozgrywka trwa zaledwie trzydzieści minut, dlatego wasze sześcioletnie dziecko nie zdąży się nią znudzić.

La Cucaracha

La Cucaracha to dosyć nietypowa gra planszowa, w której gracze nie przesuwają po planszy pionków, tylko zmieniają pozycję ułożonych na niej sztućców. A wszystko po to, żeby zwabić do pułapki niesfornego karalucha. Żeby było ciekawiej, owad zasilany jest jedną baterią LR44 i samodzielnie porusza się po zawiłym labiryncie. Dzieło firmy Ravensburger to doskonała zabawa dla całej rodzin.