W grudniu 2021 roku Microsoft poinformował użytkowników o zmianie nazwy swojej popularnej usługi. Od tej pory w przypadku komputerów osobistych nie mamy już do czynienia z Xbox Game Pass, tylko PC Game Pass. Zmiana była czysto kosmetyczna i nie wiązała się z nią jakakolwiek modyfikacja kosztów – Gigant z Redmond nie zdecydował się też na rozdzielenie płatności. Oznacza to, że po uiszczeniu opłaty, w dalszym ciągu możecie korzystać z usługi zarówno na konsolach, jak i pecetach. Warto jednak pamiętać, że w obu przypadkach mamy do czynienia z delikatnie odmienną ofertą, dlatego w tym zestawieniu podpowiem, jakie tytuły warto sprawdzić na PC.
Sprawdź również: Xbox Game Pass Ultimate - wszystko, co musicie wiedzieć o abonamencie Microsoftu
Po tym, jak studio Bungie Software zrezygnowało z dalszego rozwoju marki Halo, fani obawiali się, że to już koniec przygód Master Chiefa. Na szczęście Xbox Game Studios nie pozwoliło umrzeć tej serii, dlatego prace nad kolejnymi odsłonami zlecono firmie 343 Industries. Producent ma już na koncie kilka tytułów osadzonych w tym uniwersum, dlatego stwierdził, że najwyższa pora, aby cykl wskoczył na wyższy poziom.
Halo Infinite nie wywraca serii do góry nogami, ale wprowadza sporo nowości, które mogą wyznaczyć kierunek dla tej franczyzy na najbliższe kilka lat. Zdecydowanie największym novum było zrezygnowanie z liniowości opowieści, na rzecz otwartego świata rodem z gier Ubisoftu. Oznacza to, że w przerwie pomiędzy zaliczaniem misji głównych, gracze mogą pobiegać po dosyć sporej mapie, żeby podbić posterunki wroga lub odkryć sekrety pierścienia Zeta Halo.
Posiadacze konsol Xbox One oraz Xbox Series X|S mogą w tym momencie zacząć narzekać, ponieważ czwarta odsłona Age of Empires dostępna jest wyłącznie na komputerach osobistych i nic nie wskazuje na to, że kiedykolwiek ulegnie to zmianie. Jeżeli więc jesteście pecetowcami, to macie szczęście, ponieważ najnowsze dzieło studia Relic Entertainment to kawał porządnej strategii czasu rzeczywistego, która w umiejętny sposób łączy nowoczesne rozwiązania z mechanikami znanymi z klasycznych odsłon cyklu – produkcja czerpie głównie z drugiej części.
Jest to też pierwsza odsłona serii umożliwiająca oglądanie świata w pełnym trójwymiarze, co oczywiście zaowocowało bardzo ładną i czytelną oprawą wizualną. Ogromną zaletą Age of Empires IV są także fenomenalne przerywniki filmowe w trybie kampanii, zrobione na wzór krótkometrażowych filmów dokumentalnych.
Dzieło studia Amplitude to kolejna produkcja w tym zestawieniu, w którą zagramy wyłącznie na komputerach osobistych. Humankind to bardzo rozbudowana strategia turowa typu 4X, w których nacisk kładziony jest przede wszystkim na cztery elementy gameplayu: eksplorację, ekspansję, eksploatację oraz eksterminację. Głównym założeniem gry jest przejęcie kontroli nad jedną z wielu historycznych kultur, a następnie rozwijanie jej przez kolejne wieki.
Rozgrywka nie nakłada na gracza praktycznie żadnych ograniczeń, dlatego fabułę można zaliczać na wiele sposobów, za każdym razem podejmując inne decyzje bądź wybierając inne ustawienia przed rozpoczęciem zabawy. Jeżeli graliście kiedykolwiek w serię Sid Meier’s Civilization, to w Humankid poczujecie się jak w domu, ponieważ obie marki są do siebie bardzo podobne.
Studio Remedy Entertainment od lat dostarcza nam fantastyczne trzecioosobowe strzelanki, jak Max Payne czy Alan Wake. W 2019 roku do tego grona dołączyło równie dobre Control, w którym przejmujemy kontrolę nad kobietą posiadającą nadnaturalne zdolności. Akcja osadzona została w tajemniczym wieżowcu określanym mianem Najstarszego Domu, gdzie znajduje się siedziba Federalnego Biura Kontroli. Na miejscu dochodzi do dziwnych wydarzeń, w wyniku których pracownicy tracą kontrolę nad swoim ciałem. Gracz razem z Jesse Faden musi więc za wszelką cenę powstrzymać zagrożenie, jednocześnie próbując odnaleźć zaginionego przed laty brata głównej bohaterki.
Posiadacze komputerów osobistych mają także możliwość zagrania w jeden z fajniejszych RTS-ów ostatnich lat, za który odpowiada niemieckie studio KING Art. Games. Jednakże warto nadmienić, że produkcja powstała w oparciu o prace polskiego artysty Jakuba Różalskiego, autora dieselpunkowego uniwersum 1920+. W Iron Harvest jesteśmy więc świadkami alternatywnej wersji historii, gdzie na froncie I wojny światowej walczyły zaawansowane technologicznie mechy.
Wydarzenia potoczyły się zgoła inaczej, niż znamy to z książek, a Europa uległa podziałowi na trzy wielkie mocarstwa – Imperium Saksonii, Rusviet oraz Republlikę Polanii. Gracze mogą wziąć udział w trzech kampaniach, żeby poznać losy żołnierzy każdej z nacji, a także aby przetestować ich unikatowe maszyny bojowe.
Po tym jak Microsoft stał się właścicielami Bethesda Softworks, do usługi Game Pass trafiło wiele gier wydawanych i produkowanych przez tę firmę. Miłośnicy pierwszoosobowych strzelanek z pewnością ucieszą się z faktu, że bez dodatkowych kosztów mogą zagrać w Doom Eternal. W tej odsłonie studio id Software jeszcze bardziej poszło w stronę oldschoolu, wrzucając do swojej gry sporo rozwiązań, z jakich korzystały pierwsze odsłony cyklu. Jednocześnie producent nie omieszkał wprowadzić do gry nowych mechanik (pojawiło się sporo etapów paltformowych) oraz przygotować bardzo ładnej, nowoczesnej oprawy wizualnej.
Komputery osobiste to także doskonałe miejsce dla gier wyścigowych. Co prawda granie w takie tytułu na klawiaturze jest raczej średnim pomysłem, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby podłączyć pada – najlepiej dedykowanego od Xboksa Series X|S. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie jednak dokupienie gamingowej kierownicy, dzięki której będziecie mogli w pełni odczuć potencjał, jaki drzemie w tym tytule. Co prawda Forza Horizon 5 jest głównie arcade’ówką, ale wystarczy pogrzebać chwilę w ustawieniach, żeby włączyć nieco bardziej realistyczny model jazdy.
W zestawieniu najlepszych gier na PC Game Pass nie mogło zabraknąć oczywiście piątej części serii Gears of War. Poprzednia odsłona była delikatnie rozczarowująca, ale na szczęście studio The Coalition wzięło się w garść, dzięki czemu otrzymaliśmy godnego reprezentanta tego kultowego cyklu trzecioosobowych strzelanek. Główną bohaterką została nieustraszona Kait Diaz, aczkolwiek produkcja umożliwia zabawę w kooperacji z innym użytkownikiem. Jeśli lubicie widowiskowe i wybuchowe gry w klimatach science-fiction, to koniecznie powinniście sprawdzić Gears 5.
Na koniec zostawiłem jedną z ważniejszych produkcji w bibliotece firmy Xbox Game Studios. Microsoft Flight Simulator to coś więcej niż tylko gra – to pełnoprawny symulator, w którym autentycznie można się poczuć, jakbyśmy siedzieli za sterami samolotów. Zdecydowanie najlepiej wybrać wersję na komputery osobiste, ponieważ można osiągnąć na nich jeszcze lepszą grafikę, niż na Xbox Series X. Pamiętajcie tylko, że potrzebna jest do tego naprawdę mocna maszyna! W szczególności, gdy macie w planach uruchomienie dzieła studia Asobo w trybie wirtualnej rzeczywistości.