Data modyfikacji:

Najlepsze gry dla 4-latka. Co kupić dla dziecka?

Mądre, rozrywkowe, rozwojowe. Właściwie dobrane gry nie tylko zabiją nudę w leniwe popołudnie, ale także w lekkiej formie przekażą wiedzę czy pomogą lepiej poznać się członkom rodziny. Zobacz, jakie gry dla 4-latka zapewnią rozwój malucha poprzez mądrą, cenną rozrywkę.
gra dla 4 latka

Gry dobre dla każdego 4-latka

Masz w domu dwa szkraby w wieku około czterech lat? A może gustujesz w grach o uniwersalnym przeznaczeniu? Jeśli tak, to wybierz tytuły, które spodobają się przedszkolakom bez względu na płeć!

Na rynku znajdziesz się bogaty wybór tytułów ćwiczących mózg. Gry edukacyjne dla 4-latka w przyjemnej formie uczą o świecie i o otoczeniu dziecka. Maluchy poznają ciało człowieka, zwierzęta, przepisy ruchu drogowego i inne ważne zagadnienia.

Czytaj również: Najlepsze komedie dla dzieci

Gry pobudzają do myślenia, wspomagają logiczne myślenie oraz ćwiczą pamięć. Popularne Nogi stonogi i wersja druga (ze słowem „super” w tytule) to gra planszowa dla czterolatka, która pomaga maluchom w nauce liczenia i ułatwia zapamiętanie kolorów. Piękne ilustracje gry i szybkie rozgrywki sprawiają, że jest to jeden z popularniejszych tytułów wśród dzieci.

Chcesz przećwiczyć z dzieckiem koordynację ręka-oko? Postaw na tytuły zręcznościowe. Dobrze dobrane gry dla 4-latka ulepszają sprawność małych paluszków, uczą skupienia, koncentracji i cierpliwości.

Do ćwiczenia paluszków przyda się np. szalenie popularna wśród dzieci gra Spadające małpki. Maluchy muszą tak wyciągać kolorowe patyczki, aby nie strącać wiszących na nich zwierzątek.

Zależy Ci, aby poderwać dzieci z siedzeń? Poszukaj gry dla czterolatków, podczas których muszą się ruszyć z miejsca.

Odpowiednie gry dla czterolatka angażujące całe ciało to np. Elefun, w którym słoń wydmuchuje w powietrze motyle, które muszą zostać złapane przez maluchy albo w bardziej klasycznej odsłonie – kręgle, mini golf lub rzut podkową do celu.

Gry planszowe dla dziewczynki

Producenci proponują także tytuły, które spodobają się raczej małym dziewczynkom. Dzieje się tak z uwagi na zastosowaną kolorystykę, tematykę gry, ale także inspirację bohaterami bajki, która podoba się głównie małym księżniczkom – np. postaci z Krainy Lodu albo Maszy i Niedźwiedzia.

Gry dla czteroletniej dziewczynki stanowią często specjalne edycje znanych tytułów gier, które przerobione zostały pod gusta małych dziewczynek. I tak na rynku znajdziesz na przykład grę Zgadnij kto to? W wersji z księżniczkami Disneya albo Monopoly Junior z Kucykami Pony.

Dziewczynki uwielbiają także gry, w których układa się ubranka. Produkty te często opierają się na zasadzie magnetycznych tablic, do których przypinane są poszczególne elementy strojów – pasujących do pory roku czy okazji. Na podobnej zasadzie działają inne tematycznie układanki magnetyczne, dzięki którym dzieci układają np. obrazki z magnesów opowiadające o pracy na wiosce.

Gry planszowe dla chłopców

W bogatej ofercie gier bez trudu znajdziesz tytuły, których scenariusz i estetyka przypadnie do gustu młodzieńcom. Gry dla czterolatka często opierają się na motywach znanych z ulubionych bajek. I tak z pudełek gier uśmiechają się bohaterowie kreskówek Auta lub sympatyczne psiaki z Psiego Patrolu. Dużą szansę trafienia do chłopięcego gustu mają scenariusze wykorzystujące maszyny, roboty, dinozaury oraz służby mundurowe – np. postać strażaka.

Czasem chłopcy uwielbiają także wszystko co straszne, odrażające, a nawet… obrzydliwe! Dlatego popularne gry dla czterolatka zawierać mogą motyw strasznych zombie (Zombie Kimble), potworków (Zwierzaki Dziwadła), a nawet… kupy (Nie wdepnij w to)! Ostatni z tytułów polecany jest rodzicom, które chcą zachęcić dzieci do dodatkowej porcji ruchu. Gra bowiem polega na przejściu przez płachtę, na której ustawione zostały sztuczne przeszkody. Dzieci są zachwycone!

Gry dla czterolatka na komputer

Oprócz gier planszowych i karcianych łatwo znajdziesz także gry komputerowe i na konsolę, które są odpowiednie także dla najmłodszych. Jednym z popularniejszych tytułów gry dla czteroletnich dzieci jest Minecraft, który umożliwia budowanie konstrukcji oraz przeżywanie przygód. W ofercie są również wszelakie symulatory i proste gry zręcznościowe.
Dzieciom dedykowane są również gry konsolowe. Na najmłodszych czekają gry inspirowane postacią popularnego hydraulika – Super Mario Brosa, przygody z Psim Patrolem czy z Pokemonami. Chcesz wprowadzić odrobinę ruchu? Postaw na wspaniałą zabawę całą rodziną z grami tanecznymi. Polecany jest to zwłaszcza tytuł Just Dance, który w edycji z 2019 roku posiada tryb dziecięcy, zawierający układy przygotowane przy współpracy z ekspertami od rozwoju dziecięcego. Jest to świetny pomysł, bo nic tak nie zbliża rodziny, jak śmiech, radość i silne emocje w trakcie gry.
Autorka: Joanna Szczygłowska