Data modyfikacji:

Jakie gry dla 4-latka?

Masa osób na świecie nadal żyje w przekonaniu, że gry wideo mają wyłącznie zły wpływ na dzieci. Jasne, uzależnienia się zdarzają, ale wbrew pozorom są to skrajne przypadki. Zamiast tego warto skupić się na pozytywnym aspekcie tej formy rozrywki, która nie tylko rozwija kreatywność u młodszych pokoleń, ale także pogłębia ich wiedzę oraz poprawia procesy logicznego myślenia. Jednakże rodzice muszą zadbać o to, żeby pociechy obcowały z produkcjami dostosowanymi do ich wieku – nie ma więc mowy o brutalnych slasherach czy wulgarnych akcyjniakach. W tym zestawieniu przedstawimy ciekawe gry dla czterolatków, zahaczając także o planszówki dla najmłodszych.

Polecamy: Gry na PS4 dla dzieci

gry dla 4-latka

Gry, które trafiły do tego zestawienia, zostały dobrane na podstawie kategorii wiekowej Pan European Game Information. PEGI to system oceniania gier komputerowych i wideo funkcjonujący na terenie Europy. Dzięki niemu, rodzice mogą dowiedzieć się, do osób w jakim wieku skierowane są dane tytuły oraz jakie treści występują w wybranych przez nich produkcjach. Jeśli natomiast chodzi o gry planszowe, to ich wydawcy również udostępniają na opakowaniu informację odnoście kategorii wiekowej. Każdy z tytułów, jakie znajdziecie w dalszej części tekstu, możecie kupić na Ceneo.pl.

Gry dla 4-latków na PC i konsole

Psi Patrol: Miast Przygód Wzywa

Jeżeli wasze dzieci uwielbiają oglądać perypetie Psiego Patrolu, to obowiązkowo musicie kupić im grę z ich ulubionymi bohaterami. Miasto Przygód Wzywa zadebiutowało przy okazji premiery kinowej adaptacji, powielając wątki z animacji oraz dodając nowe przygody Chase’a i jego dzielnej ekipy. Gra umożliwia zabawę w trybie współpracy dla dwóch osób, dzięki czemu możecie grać wspólnie z waszymi pociechami, żeby pomóc im podczas zaliczania kolejnych etapów.

Overcooked: Jesz ile chcesz

Jesz ile chcesz to zbiorcze wydanie dwóch odsłon serii Overcooked stworzonej przez studio Ghost Town Games. Seria opowiada o losach dzielnych kucharzy zmuszonych do przygotowywania najróżniejszych potraw w niezbyt sprzyjających warunkach. Obie części przepełnione są zabawnym humorem, a do tego oferują bardzo ładną, kolorową oprawę wizualną. Tutaj również można grać w trybie współpracy na jednej konsoli bądź komputerze.

SpongeBob SquarePants: Battle for Bikini Bottom Rehydrated

Kolejna gra dla 4-latka w tym zestawieniu, która została oparta na popularnym serialu animowanym. SpongeBoba Kanciastoportego raczej nie trzeba wam przedstawiać – obstawiam, że wasze pociechy również doskonale znają tego bohatera. Gra Battle for Bikini Bottom Rehydrated to klasyczna trójwymiarowa platformówka polegająca na zbieraniu przedmiotów oraz radzeniu sobie z niezbyt skomplikowanymi etapami zręcznościowymi.

Harvest Moon: Mad Dash

Starsi gracze z pewnością pamiętają serię RPG-ów Harvest Moon, która zadebiutowała kilka generacji konsol temu. Mad Dash nie jest jednak bezpośrednią kontynuacją, tylko zręcznościowym spin-offem oferującym kompletnie inny gameplay. W grze przejmujemy kontrolę nad bohaterami, których zadaniem jest uprawa roślin i zbieranie plonów na zamkniętych planszach. W tym wydaniu Harvest Moona nie tylko liczy się szybkie tempo działania, ale także umiejętność logicznego myślenia.

Super Mario Odyssey

Jeśli w waszym domu znajduje się konsola Nintendo Switch, to obowiązkowo musicie zaopatrzyć się w swój egzemplarz Super Mario Odyssey. Gra została zaprojektowana w taki sposób, że nawet młodsi gracze mogą z powodzeniem zaliczać kolejne etapy, bez obaw o zbyt dużą frustrację. Do tego produkcja oferuje przepiękną, kolorową grafikę oraz uniwersum pozbawione dosadnej brutalności. To zdecydowanie jedna z lepszych gier z Mario w roli głównej, jaka kiedykolwiek trafiła do sprzedaży.

Nickelodeon Kart Racers 2: Grand Prix

Klasyczne gry wyścigowe mogłyby być zbyt wymagające oraz nużące dla czterolatków, dlatego z pomocą przychodzą niezawodne kart racery. Nickelodeon Kart Racers 2: Grand Prix dodatkowo może zyskać w oczach waszych dzieci, ponieważ w grze przejmujemy kontrolę nad postaciami występującymi w ulubionych kreskówkach emitowanych na kanale Nickelodeon. Nie zabrakło więc takich postaci jak SpongeBob, Pełzaki czy nawet Wojownicze Żółwie Ninja.

New Pokemon Snap

Tradycyjne jRPG-i z serii Pokemon mogłyby być trochę zbyt skomplikowane dla najmłodszych graczy. Na szczęście Nintendo zadbało o to, żeby dzieci w każdym wieku mogły obcować z tą marką. W New Pokemon Snap nie walczymy i nie polujemy na tytułowe stworki, tylko robimy im zdjęcia. Im ładniejsze fotografie cykniemy, tym większy otrzymujemy wynik. To bardzo urocza gra, którą na pewno pokochają wasze pociechy.

Polecane gry planszowe dla czterolatków

Smart Games. Trzy Małe Świnki

Z pewnością niejednokrotnie waszym dzieciom opowiadaliście na dobranoc bajkę o złym wilku i trzech małych świnkach, które za wszelką cenę próbowały chronić swoich domków. Gra planszowa z serii Smart Games oparta została na tej uroczej opowiastce – tutaj gracze przejmują kontrolę nad tytułowymi świnkami, a ich zadaniem jest zadbanie o to, żeby wilk nie był w stanie zdmuchnąć domków.

Strzeż się kreta!

Wydawnictwo Janod przygotowało dla graczy ciekawą grę planszową, której zasady rozgrywki są niezwykle proste do opanowania. Do zabawy może dołączyć czwórka dzieci, a ich zadaniem jest zebranie z grządek odpowiednich warzyw do swoich koszyków. W tym celu muszą rzucać kostkami, których ścianki zostały oznaczone konkretnymi kolorami. Znajduje się na nich też ikona kreta – po jej wylosowaniu gracz traci swoją kolej, a jego ruchy są zablokowane do momentu, gdy znowu wylosuje kreta.

Nogi Stonogi

Kolejna sympatyczna planszówka dla czterolatków, która dodatkowo może pomóc im w nauce liczenia oraz rozpoznawania kolorów. W Nogach Stonogi zasady są również banalnie proste i ograniczają się tak naprawdę do zdobywania kolejnych butów dla tytułowej stonogi. Gra trwa do momentu, aż skończą się wszystkie kartoniki – wygrywa osoba z największą liczbą obuwia.

Skoczki

Tym razem mam propozycję gry planszowej dla dzieci, w której liczy się przede wszystkim zręczność oraz refleks. W Skoczkach nie ma kolejności, tylko każdy z graczy działa w tym samym momencie. Dzieci, za pomocą specjalnych katapult dołączanych do zestawu, muszą trafić plastikowymi skoczkami do otworów znajdujących się na planszy. Każda z dziur jest inaczej punktowana – osoba z najlepszym wynikiem wygrywa.

Kotek Psotek

Większość gier planszowych dla 4-latków opiera się na rywalizacji, ale zdarzają się też produkcje, w których dzieci muszą ze sobą ściśle współpracować. Jednym z takich tytułów jest właśnie Kotek Psotek. Gracze wcielają się w postacie ptaszka, myszki oraz wiewiórki i muszą za wszelką ceną przechytrzyć tytułowego futrzaka, żeby dotrzeć do kryjówki na drzewie.

Autor: Łukasz Morawski