Data modyfikacji:

Gry w budowanie miasta na PC. Polecane tytuły

Większość gier wideo skupia się na tym, że musimy walczyć z przeciwnikami albo coś niszczyć. A co, jeśli porzucić brutalność na rzecz tworzenia? Właśnie z takiego założenia wyszli twórcy produkcji, które trafiły do tego zestawienia. Przyjrzymy się w nim ciekawym grom na komputer poświęconym budowaniu i rozwijaniu wielkich miast – zarówno tych na Ziemi, jak i na odległych planetach.
budowanie miast w grze

Gry w budowanie miasta – przegląd najlepszych city builderów

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz według własnych preferencji. Settingi poszczególnych gier różnią się, choć główne założenia rozgrywki pozostają podobne – najważniejsza jest budowa miasta. Nie znajdziecie więc na liście strategii, w których duży nacisk został położony także na walkę. Szukając innych tytułów sprawdźcie nasz Ranking gier strategicznych PC.
  1. Gry studia Impressions Games
  2. Anno 1800
  3. SimCity 4
  4. Frostpunk
  5. Skylines
  6. Tropico 6
  7. Surviving Mars
  8. Nebuchadnezzar

Gry studia Impressions Games

Zestawienie najlepszych city builderów nie mogło obyć się bez gier studia Impressions Games. Z racji tego, że oferują one bardzo podobny gameplay, postanowiłem potraktować je jako jedną całość. Jeżeli nie przeszkadza wam mocno podstarzała oprawa wizualna, to koniecznie powinniście sprawdzić takie tytuły, jak Faraon, Zeus: Pan Olimpu czy Cezar.

Każda z tych gier jest bardzo rozbudowaną strategią ekonomiczną, tyle że osadzoną w innych czasach i miejscach. Wszystkie te produkcje studia Impressions Games nadal oferują niezwykle wciągający gameplay, który będzie w stanie przykuć was do komputera na dobre kilkadziesiąt godzin świetnej zabawy.

Anno 1800

Anno to ceniona marka gier ekonomicznych, za którą odpowiada Ubisoft. Każda kolejna odsłona zabiera nas do innych czasów, aczkolwiek założenia rozgrywki zawsze pozostają takie same. Głównym zadaniem gracza jest rozbudowa infrastruktury miejskiej z wykorzystaniem handlu morskiego.

W przypadku Anno 1800 twórcy zabrali nas do czasów rewolucji przemysłowej, co ma ogromny wpływ na rozgrywkę. Wszakże to w tym okresie doszło do największych zmian technologicznych oraz gospodarczych na Starym Kontynencie.

SimCity 4

Miłośnicy gier skupiających się na budowaniu miasta doskonale znają markę SimCity – dawniej to ona wyznaczała trendy i ustalała ramy tego nietypowego gatunku. Studio Maxis Software zostało zamknięte, a Electronic Arts (wydawca) nie rozwija dalej tej serii. Ostatnia część zadebiutowała w 2013 roku i niestety spotkała się ze złym przyjęciem przez graczy.

Dlatego też polecam powrócić do starszej „czwórki”, której premiera odbyła się w 2003 roku. Grafika lekko trąca myszką, czego oczywiście nie można powiedzieć o dopracowanych mechanikach rozgrywki - to nadal świetny city builder. Zagrajcie koniecznie!

Frostpunk

Warszawskie studio 11 bit zasłynęło przy okazji fantastycznej gry This War of Mine, która w dosadny sposób przedstawiła ciemną stronę wojny. Następnym projektem producenta był Frostpunk, łączący w sobie cechy strategii ekonomicznej z grą survivalową.

W produkcji nie tylko musimy dbać o rozwój miasta, ale także naszym obowiązkiem jest dopilnowanie, żeby pozostali przy życiu ludzie przetrwali morderczą epokę lodowcową. City buildery często nie zwracają uwagi na fabułę, czego natomiast nie można powiedzieć o Frostpunku. Tutaj historia jest fajnie opowiedziana, a do tego potrafi c>

Cities: Skylines

Czasy marki SimCity już dawno przeminęły, ale na szczęście nie musieliśmy długo czekać na godnego następcę. Na scenę wkroczyło studio Colossal Order, które podzieliło się z graczami rewelacyjną grą Cities: Skylines.

Produkcja zadebiutowała w 2015 roku, ale w kolejnych latach rozwijana była przez twórców darmowymi aktualizacjami i płatnymi rozszerzeniami. Jeżeli tęsknicie za SimCity, to dzieło Colossal Order wypełni tę pustkę – znajdziecie tutaj WSZYSTKO, czego można oczekiwać od porządnego city buildera.

Tropico 6

A co powiecie na nieco luźniejszą produkcję poświęconą budowaniu miasta? Luźniejszą wyłącznie pod względem klimatu, ponieważ mechaniki rozgrywki są na tyle wymagające, że w pełni zaspokoją potrzeby fanów strategii ekonomicznych. W Tropico 6 stajemy przed wyzwaniem zarządzania i rozbudowy miast rozsianych na terenie dużego archipelagu. W międzyczasie możemy też wysyłać agentów do innych państw w celu wykradnięcia projektów znanych budowli, a do tego musimy dbać o rozwój pałacu El Presidente.

Surviving Mars

Pod koniec lutego 2021 roku łazik Perseverance przesłał na Ziemię zdjęcie wykonane z powierzchni Marsa. Niewykluczone, że jest to pierwszy niewielki krok w stronę kolonizacji tej planety, aczkolwiek większość z nas z pewnością nie dożyje tych czasów.

Tymczasem w grze studia Haemimont Games możemy zobaczyć, jak wyglądałoby życie rasy ludzkiej na czerwonej planecie. Surviving Mars jest bardzo ciekawym city builderem, w którym nadal zajmujemy się rozbudową miasta, ale w nietypowych warunkach.

Nebuchadnezzar

Lata temu spędziliście niejeden wieczór przed klasykami studia Impressions Games i chcielibyście znowu poczuć magię tych dzieł? W takim razie koniecznie powinniście zainteresować się grą Nebuchadnezzar, za którą odpowiada niezależny zespół Nespos Games. Choć premiera tej produkcji odbyła się 17 lutego 2021 roku, to jednak czuć jakbyśmy mieli do czynienia z tytułami pokroju Zeus czy Faraon. Oprawa wizualna utrzymana została w podobnym stylu, choć oczywiście prezentuje się znacznie lepiej. To samo można powiedzieć o rozgrywce – twórcy czerpali garściami z tamtych gier, lecz zadbali też o własne, unikatowe rozwiązania.
Autor: Łukasz Morawski