Jak sama nazwa wskazuje, symulatory próbują w jak najwierniejszy sposób oddać rzeczywistości – tak przynajmniej jest w przypadku serii Farming Simulator. Jeżeli chcecie zwiększyć swoje doznania z tą serią, to powinniście zainwestować w specjalną kierownicę ułatwiającą operowanie maszynami rolniczymi. Z tekstu dowiecie się, na co zwrócić uwagę podczas kupna kierownicy do Farming Simulator, a także poznacie kilka polecanych modeli.
W poszczególnych odsłonach Farming Simulator większość czasu spędzamy na jeździe traktorami, kombajnami i innymi wielkimi maszynami. Granie na klawiaturze albo padzie jest jak najbardziej możliwe, jednakże niektóre czynności wymagają od graczy ogromnej precyzji. Warto w takich sytuacjach postawić na najlepsze kierownice do gier, które idealnie odczytają zamiary użytkownika.
W sprzedaży znajdziecie wyłącznie jedną kierownicę stworzoną z myślą o tej serii, dlatego wybór wydaje się być oczywisty. Urządzenie Logitech G Saitek ma jednak swoje ograniczenia (o tym za chwilę), dlatego nie jest to dobry wybór dla osób, które chcą potem również grać w najlepsze gry wyścigowe.
Jeżeli zdecydujecie się na bardziej uniwersalną kierownicę gamingową, to wybierajcie przede wszystkim pomiędzy modelami posiadającymi jak największą liczbę przycisków. Odpowiednio skonfigurowane przełączniki mogą zapewnić większy komfort grania i praktycznie całkowite zrezygnowanie z klawiatury i myszki.
Sama kierownica do Farming Simulator raczej nie zda egzaminu – istotny jest także panel z pedałami gazu i hamulca. Dzięki temu będziecie mogli kontrolować tempo przemieszczania się maszyn, co bywa bardzo istotne np. podczas zbierania plonów.
Firma Logitech wypuściła przy okazji premiery Farming Simulator 15 specjalną kierownicę zaprojektowaną z myślą o tej serii. Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem tego urządzenia wyłącznie z myślą o graniu w symulator farmy, to zdecydowanie nie pożałujecie wydanych pieniędzy.
Kierownica do Farming Simulator G Saitek oferuje zakres obrotu do dziewięciuset stopni, dzięki czemu wykonywanie mocnych zakrętów nie powinno stanowić dla niej problemów. Bezpośrednio na kole umieszczono zdejmowaną gałkę ułatwiającą kierowanie wyłącznie jedną dłonią.
Kolejnym ogromnym atutem sprzętu są dwa analogi ułatwiające poruszanie się postacią, kiedy wyjdziemy z pojazdu. W innych gamingowych kierownicach brak tych elementów, a jest to niewątpliwie bardzo przydatne podczas grania.
Logitech G Saitek średnio sprawdzi się natomiast w innych grach wyścigowych i rajdowych, ponieważ nie posiada paru przydatnych funkcji, jak np. Force Feedback (siłowe sprzężenie zwrotne). Nie jest to natomiast sprzęt tworzony z myślą o dynamicznej jeździe, dlatego można wybaczyć mu takie braki.
Wraz z kierownicą do Farming Simulator w zestawie znajduje się panel sterujący wyposażony w dwadzieścia pięć programowalnych przełączników oraz joystick z możliwością obrotu. Panel można kupić również oddzielnie, co jest świetnym rozwiązaniem dla graczy, którzy chcą kupić bardziej uniwersalną kierownicę.
Gdybyście chcieli pozostać przy marce Logitech, to dobrym wyborem będzie kierownica G29 Racing Wheel. Została wykonana z wysokiej jakości materiałów i posiada wszystkie najważniejsze funkcje istotne w grach wyścigowych.
Bardzo dobre do gier samochodowych są również kierownice firmy Thrustmaster. W tym przypadku macie do dyspozycji modele z różnych przedziałów cenowych, dlatego możecie wybrać urządzenie wedle własnych preferencji lub zasobności portfela. Zdecydowanie najbardziej polecam kierownicę T300 RS GT, lecz w tym przypadku musicie przygotować się na bardzo duży koszt.
W Farming Simulator można również w miarę komfortowo grać nawet na kierownicach do 200 zł. Trzeba jedynie pamiętać, że w tańszych sprzętach zazwyczaj kąt obrotu jest stosunkowo mały. Jeżeli wam to nie przeszkadza, warto zainteresować się modelami Esperanza High Octane EG103 lub Tracer Drifter.
Przeczytaj także:
Autor: Łukasz Morawski