Data modyfikacji:

Najlepsze strzelanki multiplayer

Kampanie fabularne dla pojedynczego gracza w shooterach są super, ale nic tak bardzo nie przyciąga do ekranów na setki godzin, jak rozgrywki sieciowe. W tym tekście przyjrzymy się najlepszym strzelankom multiplayer na PC i konsole.
strzelanki

Gry strzelanki multiplayer, w które warto zagrać

Gry do zestawienia dobierałem na podstawie ocen w serwisie Metacritic oraz wedle własnych preferencji. W zestawieniu znalazło się miejsce zarówno dla produkcji z widokiem z oczu głównego bohatera, jak i kamerą umieszczoną za plecami protagonisty. Kolejność na liście jest przypadkowa.
  1. Overwatch
  2. Call of Duty: Modern Warfare
  3. Destiny 2
  4. Counter Strike: Global Offensive
  5. Tom Clancy’s Rainbow Six Siege
  6. Grand Theft Auto Online
  7. Apex Legends
  8. Star Wars: Battlefront II
  9. Tom Clancy’s The Division 2
  10. Battlefield V

Overwatch – PC, PS4, XONE, Switch

Kiedy twórcy strategii czasu rzeczywistego i RPG-ów biorą się za strzelankę multiplayer, to czy może wyjść z tego coś dobrego? Okazuje się, że tak, a Overwatch od Blizzard Entertainment jest tego najlepszym przykładem. Amerykański producent nie tylko stworzył jednego z lepszych FPS-ów ostatnich lat, ale na dodatek wykreował własny podgatunek określany mianem hero shooterów. Zamiast standardowych klas otrzymaliśmy dostęp do wielu bohaterach o unikatowych zdolnościach, wyposażeniu oraz historiach.

Call of Duty: Modern Warfare – PC, PS4, XONE

Dawniej byłem wielkim fanem marki Call of Duty, ale od paru lat seria zaczęła mocno pikować. Activision (wydawca) zauważyło, że marka coraz bardziej traci w oczach graczy, dlatego, przy okazji najnowszej odsłony Modern Warfare, postanowiono postawić produkcję na nowym silniku i wprowadzić do rozgrywki istotne zmiany.

Studio Infinity Ward odpowiedzialne za grę wywiązało się z zadania w stu procentach, dzięki czemu otrzymaliśmy świetną kampanię fabularną oraz wciągający tryb wieloosobowy. Trzeba także pamiętać o tym, że 10 marca 2020 roku zadebiutowało CoD: Warzone będące darmowym trybem Battle Royale, nawet dla osób, które nie posiadają Modern Warfare.

Destiny 2 – PC, PS4, XONE

Moduły sieciowe w grach Bungie Software od zawsze stały na wysokim poziomie, ale zespół dopiero przy okazji drugiej odsłony Destiny wspiął się na wyżyny swoich umiejętności. Produkcja oferuje niezwykle angażującą kampanię, którą można ukończyć w kooperacji z innymi użytkownikami.

Poza tym studio przygotowało oddzielne tryby multiplayer polegające na bezpośredniej rywalizacji pomiędzy graczami. Można więc stwierdzić, że każdy fan sieciowych shooterów znajdzie tutaj coś dla siebie.

Counter Strike: Global Offensive – PC, PS3, X360

Do zestawienia starałem się dobierać nieco nowsze produkcje, lecz popełniłbym wielkie faux pas, gdybym w tekście o najlepszych strzelankach multiplayer nie wspomniał o kultowym Counter: Strike: Global Offensive. Gra Valve Software zadebiutowała prawie dziesięć lat temu (nie licząc pierwszych wersji CS-a), a mimo to nadal cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. W tytuł regularnie gra około miliona użytkowników, co jest wynikiem godnym pozazdroszczenia.

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege – PC, PS4, XONE

Seria Rainbow Six przez wiele lat skupiała się wyłącznie na rozgrywce dla pojedynczego gracza. Dopiero przy okazji odsłony Siege Ubisoft zauważył ogromny potencjał na grę multiplayerową. W efekcie otrzymaliśmy świetnego sieciowego shootera, w którym gracze wcielają się w członków organizacji antyterrorystycznych z całego świata. Gameplay stawia przede wszystkim na taktykę – gracze zmuszeni są do wykorzystywania technologii i zdolności posiadanych przez poszczególnych operatorów.

Grand Theft Auto Online – PC, PS4, XONE, PS3, X360

Piąta odsłona Grand Theft Auto to piaskownica totalna, w której można robić dosłownie wszystko, na co ma się tylko ochotę. Twórcy przyłożyli się także do modułu sieciowego, będącego obecnie motorem napędowym tego tytułu. Gracze z całego świata mogą wspólnie zaliczać misje fabularne, brać udział w pojedynkach PvP, a także jeździć bez celu po mieście w poszukiwaniu kłopotów. Jeżeli macie paczkę znajomych, to koniecznie powinniście spróbować oddać się pokusom GTA Online.

Apex Legends – PC, PS4, XONE

Apex Legends powstało na fali popularności takich gier, jak Fortnite czy PlayerUnknown’s Battlegrounds. Studio Respawn Entertainment nie kopiowało jednak bezmyślnie konkurencji, tylko podzieliło się z graczami kilkoma nowymi rozwiązaniami. Jednym z nich było podzielenie graczy na trzyosobowe drużyny, których członkowie muszą ściśle współpracować, żeby dotrzeć do finału.

Star Wars: Battlefront II – PC, PS4, XONE

Początki Star Wars: Battlefront II były niezwykle ciężki, za co niestety odpowiada sam wydawca gry. Produkcja odrzuciła graczy natarczywymi mikrotransakcjami, mocno psującymi balans rozgrywki. Na szczęście twórcy wzięli sobie uwagi graczy do serca i całkowicie przemodelowali system skrzynek i innych płatnych bonusów. Obecnie Battlefront II to niezwykle ciekawa strzelanka multiplayer osadzona w popularnym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Jeżeli lubicie kinową sagę, to zdecydowanie powinniście dać grze szansę.

Tom Clancy’s The Division 2 – PC, PS4, XONE

Druga odsłona The Divison to w dużej mierze loot shooter nastawiony na ciągłą walkę z przeciwnikami i zdobywanie coraz to bardziej wypasionego uzbrojenia. Grę, co prawda, można przejść w pojedynkę, lecz zdecydowanie najwięcej frajdy dostarcza wspólne grania w kooperacji z innymi użytkownikami. W międzyczasie możecie także stanąć twarzą w twarz z innymi graczami w kilku trybach sieciowych potyczek.

Battlefield V – PC, PS4, XONE

Choć Battlefield V okazał się być zbyt mało rewolucyjnym tytułem dla serii, to jednak nie można odmówić mu uroku. Gracze w końcu otrzymali dobrze zrealizowaną współczesną strzelankę multiplayer osadzoną w czasach II wojny światowej. Warto dodać, że gra jest regularnie aktualizowana o nowe mapy i tryby, za które nie trzeba dodatkowo płacić.