Data modyfikacji:

Wszystko, co wiemy o FIFA 21 przed premierą

Electronic Arts regularnie od 1994 roku wydaje kolejne odsłony piłkarskiej serii FIFA. Cykl zalicza co kilka lat spore skoki jakościowe i wszystko wskazuje na to, że tegoroczna odsłona również może doczekać się sporych zmian w gameplayu i oprawie wizualnej. Wynika to oczywiście z faktu premier konsol dziewiątej generacji, które mają wznieść gry wideo na wyższy poziom. Z tekstu dowiecie się najważniejszych informacji dotyczących FIFA 21, jak data premiery czy planowane platformy.

fifa 20

FIFA 21 – data premiery

Seria FIFA należy do bardzo popularnych gier sportowych. Electronic Arts nie zapowiedziało jeszcze oficjalnie gry FIFA 21, lecz wątpliwe jest, że tak dobrze sprzedająca się marka nie otrzyma kolejnej odsłony. Na podstawie dat premier poprzednich części cyklu można również obstawić, kiedy do sprzedaży trafi tegoroczne wydanie.

Od dłuższego czasu każdy kolejny epizod serii FIFA debiutował w ostatni piątek września. Jeśli studio dalej będzie trzymało się tej zasady, to premiera FIFA 21 powinna odbyć się 25 września 2020 roku. Miesiąc ten jest ważny dla miłośników piłki nożnej, ponieważ na początku września zawsze startuje Liga Mistrzów.

W tym roku data premiery FIFA 21 może ulec jednak zmianie ze względu na obecną sytuację z pandemią Covid-19. Wiosenne rozgrywki piłkarskie zostały wstrzymane i nie wiadomo, jak długo będzie trwało zagrożenie wynikające z rozprzestrzeniania się wirusa. Możliwe więc, że Electronic Arts wstrzyma się z premierą gry do czasu, aż rozgrywki Ligii Mistrzów oficjalnie wystartują.

Przeczytaj również: FIFA 20 na PC i PS4: poradnik, wymagania

Na jakich platformach zadebiutuje FIFA 21?

Jeśli Electronic Arts zdecyduje się na wypuszczenie FIFA 21 pod koniec września bieżącego roku, to w pierwszej kolejności tytuł z pewnością zadebiutuje na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Wersja na tę ostatnią konsolę będzie pewnie jednak odstawała jakością od pozostałych, tak jak to było w przypadku FIFA 20.

W okresie świątecznym 2020 roku do sprzedaży trafią platformy dziewiątej generacji. Można więc zakładać, że produkcja EA Sports również w przyszłości udostępniona zostanie na konsolach PlayStation 5 i Xbox Series X. Podobna sytuacja była w przypadku FIFA 14 – gra debiutowała w roku, którym pojawiło się PS4 i XONE. Najpierw tytuł wydano na starych platformach, a dopiero potem wypuszczono poprawioną wersję na nowym sprzęcie.

FIFA 21 – rozgrywka i kwestie techniczne

Jak już wspominałem we wstępie, wydanie FIFA 21 jest doskonałym momentem na wprowadzenie istotnych zmian w oprawie wizualnej oraz gameplayu. Niewykluczone, że produkcja nadal będzie działała na wydajnym silniku graficznym Frostbite, który przy okazji serii Battlefield udowodnił, że ma jeszcze wiele do zaoferowania.

Wydania na obecną generację konsol raczej nie będą odstawały zbytnio jakością od FIFA 20, a twórcy skupią się głównie na wydaniach na PS5 i XSX. Tak to wyglądało chociażby we wcześniej przytaczanej odsłonie FIFA 14, która na PS4 i XONE miała wprowadzone zmiany w gameplayu oraz lepszą grafikę z wyższą rozdzielczością, co wynikało chociażby z większych możliwości nowych konsol.

FIFA 21 a Euro 2021 – czy jest szansa?

Ze względu na panującą epidemię organizatorzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2020 postanowili przenieść imprezę na przyszły rok. Jeśli natomiast chodzi o przedstawienie tego piłkarskiego święta w grach wideo, to w tym roku prawa do Euro 2021 wykupiło Konami. To właśnie w eFootbal PES 2020 można rozegrać cały turniej.

Nie wiadomo natomiast, jak wyglądają kwestie licencyjne, dlatego istnieje szansa, że tym razem Electronic Arts zdoła wykupić prawa do mistrzostw Europy, co zaowocowałoby dużą aktualizacją do FIFA 21 w okolicach imprezy sportowej lub samodzielną produkcją.