27 września zadebiutowała najnowsza odsłona FIFA, na którą z niecierpliwością czekali fani piłki nożnej. Z tekstu dowiecie się, jakie zmiany zaszły w FIFA 2020, a przy tym przedstawię wam sporo wskazówek dotyczących rozgrywki.
Czytaj również: Fifa 20 - wymagania sprzętowe
Testowałem wersję na PlayStation 4, dlatego w dalszej części tekstu będę odnosił się do nazewnictwa przycisków na kontrolerze DualShock 4. Dla ułatwienia dodaję małą ściągawkę w przypadku, gdybyście korzystali z pada od Xboksa One: L1 = LB, L2 = LT, R1 = RB, R2 = RT, „kwadrat” = X, „trójkąt” = Y, „kółko” = B, „krzyżyk” = A. Oba urządzenia można podpiąć do komputera.
Zdecydowanie najważniejszą nowością w tegorocznej edycji jest tryb Volta Football, który skupia się na ulicznej grze w piłkę nożną. Nie jest to jednak wyłącznie mały zapychacz, tylko pełnoprawna gra w grze, posiadająca własną kampanię fabularną, ligę oraz zasady.
Jeżeli tęsknicie za FIFA Street, to Volta będzie dla was strzałem w dziesiątkę. Nie tylko dobrze się w to gra, ale jest także ciekawą odskocznią od zwykłych meczów. Tym samym czas spędzony przy FIFA 20 może znacząco się wydłużyć.
Fani standardowego trybu kariery także mogą liczyć na parę istotnych zmian. Od teraz funkcja menadżera jest jeszcze bardziej odpowiedzialna, ponieważ jego wypowiedzi podczas konferencji mają bezpośredni wpływ na zachowanie piłkarzy na boisku. Poza tym z zawodnikami można prowadzić prywatne rozmowy, które również wpływają na ich morale.
W kwestii rozgrywki można na pewno odczuć zmiany w stałych fragmentach gry. Rzuty karne oraz wolne wykonuje się o wiele trudniej, ale za to otrzymaliśmy większą kontrolę nad piłką. Początkowo może być to męczące, jednak po opanowaniu nowego systemu można strzelać naprawdę piękne gole.
Twórcy poprawili też zachowanie piłki na boisku. Sprawia wrażenie, jakby realistycznie reagowała na obiekty, od jakich się odbija. Ponadto EA Sports poprawiło sztuczną inteligencję obrońców oraz bramkarzy. Jednocześnie producent ograniczył trochę automatyczne blokowanie i odbieranie piłek, dając tym samym możliwość wykazania się graczowi. Ciężej jest również strzelić gola ze względu na rozbudowanie systemu precyzyjnego strzału.
Volta Football to nowy tryb, który skupia się na piłce ulicznej lub halowej (inaczej określanej mianem futsalu). Do dyspozycji graczy oddano cztery warianty zabawy, które różnią się delikatnie rozgrywką. W przypadku „3 na 3” wszyscy zawodnicy grają w polu, w „4 na 4” pojawia się już bramkarz, lecz również może pełnić rolę aktywnego piłkarza, natomiast w „5 na 5” każdy zawodnik ma przypisaną funkcję.
Trochę inaczej wygląda zabawa w przypadku Futsalu – zasady są bardziej rygorystyczne (pojawiają się sędziowie). Podczas meczu liczone są przewinienia skutkujące rzutami karnymi. Wykonuje się również rzuty wolne, których brakuje w poprzednich trybach.
Podczas gry w Voltę pamiętajcie o tym, że możecie odbijać piłkę od band i ścian, bez obawy o aut. Przydaje się to bardzo do ominięcia przeciwnika i kontrolowania sytuacji na boisku. Korzystajcie również z finezyjnych sztuczek, mających na celu oszukanie zawodników przeciwnej drużyny. Twórcy ułatwili system trików – wszelkie sztuczki wykonuje się za pomocą dwóch przycisków (L2 + R2).
Odpowiedź na to pytanie jest szalenie trudna, ponieważ zależy to w ogromnej mierze od waszego stylu gry. Polecałbym brać pod uwagę fakt, jakim zawodnikiem chcecie zdobyć gola. Jeżeli napieracie napastnikiem z wysokim wskaźnikiem strzałów, to możecie pokusić się nawet o przymierzenie do bramki zza pola karnego. Obrońcami lepiej atakować z główki lub po taktycznym rozegraniu.
Czym prędzej nauczcie się też wykonywania precyzyjnych strzałów polegających na podwójnym wciśnięciu „kółka”. Nie jest to jednak takie proste, jak się wydaje. Trzeba mieć bardzo dobry timing, żeby wstrzelić się (dosłownie) w idealny moment uderzenia piłki. W grze dostępne są treningi, które dokładnie wyjaśnią wam ten system.
Warto korzystać też z innych rodzajów strzałów, np. lobowania lub finezyjnego uderzenia. W przypadku tego pierwszego przed wciśnięciem „kółka” przytrzymajcie L1. Zawodnik podrzuci piłkę w powietrze, która może przelecieć nad mocno wysuniętym bramkarzem. Finezyjne strzały wykonujecie przez kombinację R1 + „kółko”. Podczas strzelania musicie analogiem wskazać kierunek lotu piłki.
Strzelanie z przewrotką jest bardzo efektowne, ale trudne do zrealizowania. Żeby wykonać takie uderzenie, najpierw jednym zawodnikiem musicie podać wysoką piłkę przez podcinkę, czyli wciskając L1 i „kwadrat”. Następnie graczem mającym oddać strzał powinniście w odpowiednim momencie wdusić klawisze L2 i „kółko”.
Skuteczna gra w obronie jest równie istotna co atak. Żeby jak najlepiej blokować przeciwników, koniecznie korzystajcie z kontroli tempa (L2). Wtedy wasz zawodnik przyjmie odpowiednią postawę i będzie wam łatwiej zablokować napierającego napastnika. Plusem tej metody jest to, że piłkarz będzie cały czas skierowany twarzą w stronę piłki.
Standardowo zawodników przełącza się za pomocą L1. System ten jest jednak bardziej rozbudowany. Używając prawego analoga, możecie łatwo wskazać piłkarza, nad którym chcecie przejąć kontrolę. Jest to niezwykle przydatne podczas obrony.
Jeśli masz dużą przewagę i nie chcesz stracić gola, to przejdź w tryb bardzo defensywny. W tym celu kliknij trzy razy lewą strzałkę. Wtedy zawodnicy będą się lepiej ustawiać na waszej połowie. Przydaje się również wołanie o pomoc przez trzymanie R1. Pobliski piłkarz podbiegnie do was, żeby wspólnie blokować atak.
Zastawianie pułapek ofsajdowych przydaje się, kiedy macie do czynienia z przeciwnikiem korzystającym często z prostopadłych podań do napastników. Żeby skorzystać z tej ryzykownej taktyki, musicie wcisnąć strzałkę w dół na D-Padzie. Wyskoczy wam menu „Taktyka Defensywna”. Wtedy ponownie wciśnijcie strzałkę w dół. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zawodnik przeciwnej drużyny zostanie przyłapany na spalonym.
Cieszynki w piłce nożnej stały się bardzo popularne, dlatego nic dziwnego, że w FIFA 20 również poświęcono im tak dużo uwagi. Sztuczki po strzelonym golu wykonuje się za pomocą kombinacji różnych klawiszy. Jeśli jednak nie zależy wam bardzo na skomplikowanych układach, to wystarczy wcisnąć „kółko”, aby wykonać losową cieszynkę.
Jeśli natomiast chcecie wykonać daba, trzymając R1, kliknijcie dwa razy „trójkąt”. Przegląd nowych cieszynek znajdziecie w materiale przygotowanym przez EA:
Przy pierwszym uruchomieniu gry aktywowany jest automatycznie trener FIFA. System polega na tym, że podpowiada, jakie przyciski naciskać podczas meczów, w jakim kierunku poleci kopnięta piłka, itp. Jeśli tego nie potrzebujecie, wciśnijcie prawy analog. Gdyby to rozwiązanie nie podziałało, w menu głównym wybierzcie zakładkę „Konfiguracja”, następnie „Ustawienia”, potem „Dostosuj sterowanie” i pole „Trener FIFA” ustawcie na „Ukryj”.
Nie radzicie sobie z komputerowym graczem albo rozgrywka jest dla was za łatwa? Dostosujcie w takim razie poziom trudności do waszych umiejętności. W tym celu udajcie się do „Konfiguracji”, potem wybierzcie zakładkę „Ustawienia gry”, a na końcu przejdźcie do pola „Poziom trudności”.
Autor: Łukasz Morawski