Data modyfikacji:

Najlepsze MMORPG – ranking TOP 20 gier, w które musisz zagrać

MMORPG z założenia mają być ogromne, a ich zawartość powinna wystarczyć graczowi na wiele godzin atrakcyjnej rozrywki. W tym zestawieniu przyjrzymy się najlepszym MMORPG, które dostępne są na komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One. Zobacz ranking TOP 20 MMORPG.

mmorpg ranking

MMORPG – ranking najlepszych tytułów

Jeżeli szukacie fajnych gier MMORPG na PC, PS4 i Xbox, jesteście w dobrym miejscu. Ranking najlepszych MMORPG powstał na podstawie ocen poszczególnych gier w serwisie Metacritic.com oraz moich własnych preferencji. Zobaczcie TOP 20 MMORPG.

Przeczytaj również: Gry kooperacyjne na PC, PS4 i Xbox One. Polecane tytuły

  1. World of Warcraft
  2. Guild Wars 2
  3. Final Fantasy XIV
  4. Lord of the Rings Online
  5. Star Wars: The Old Republic
  6. The Elder Scrolls Online
  7. World of Warcraft Classic
  8. TERA
  9. Star Trek Online
  10. Neverwinter
  11. Black Desert Online
  12. Trove
  13. Albion Online
  14. ArcheAge: Unchained
  15. EVE Online
  16. Secret World Legends
  17. Skyforge
  18. Blade & Soul
  19. RIFT
  20. Runescape

World of Warcraft

Nasz ranking najlepszych gier MMORPG otwiera dzieło Blizzard Entertainment to żyjąca legenda w branży gier komputerowych. World of Warcraft zadebiutowało w 2004 roku na pecetach i cały czas cieszy się ogromną popularnością wśród fanów z całego świata.

Twórcom udało się stworzyć MMORPG doskonałe, które nie tylko oferuje ciekawe uniwersum, ale na dodatek zapewnia rozbudowane i przemyślane mechaniki rozgrywki. Na przestrzeni lat do sprzedaży trafiło kilka rozszerzeń, urozmaicając grę o nowe lokacje do odwiedzenia, dodatkowe rodzaje przeciwników oraz jeszcze więcej wyposażenia do znalezienia.

W 2018 roku Blizzard postanowił, że World of Warcraft razem z dodatkami można pobrać całkowicie za darmo. Do grania nadal potrzeba jednak przedłużać abonament.

Guild Wars 2

Pierwsza odsłona Guild Wars zadebiutowała w podobnym czasie co World of Warcraft, dlatego miała mocno utrudnione zadanie w przyciągnięciu graczy na swoją stronę. Na szczęście studio ArenaNet doskonale wiedziało, jak dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, dzięki czemu ta gra MMORPG od lat może cieszyć się sporą popularnością.

Wydana w 2012 roku druga odsłona Guild Wars również przypadła graczom do gustu i obecnie jest jednym z najlepszych MMORPG. Producent cały czas wspiera swój produkt, o czym świadczyć mogą chociażby wydane w 2015 i 2017 roku duże rozszerzenia.

Final Fantasy XIV

W rankingu top 20 MMORPG nie mogło zabraknąć czternastej odsłony Final Fantasy, choć początki gry można uznać za fatalne. Square-Enix kompletnie pogubiło się w tym, co robiło, co znacząco odbiło się na jakości gry. Na szczęście japoński developer wziął sobie do serca uwagi rozżalonych graczy i praktycznie całkowicie przemodelował swoją produkcję.

Obecnie Final Fantasy XIV to całkowicie inny tytuł niż ten wydany oryginalnie w 2013 roku. Po wprowadzonych zmianach gra w końcu zaczęła się prezentować się tak, jak należy. Produkcja otrzymała trzy duże dodatki – Heavensward, Stormblood i Shadowrbingers.

Lord of the Rings Online

Literatura J. R. R. Tolkiena wręcz prosiła się o to, żeby na jej podstawie stworzyć epickie MMORPG. W 2007 roku tak się w końcu stało, ponieważ właśnie wtedy zadebiutowała gra The Lord of the Rings Online.

Dużym atutem produkcji było osadzenie jej w popularnym i bardzo rozbudowanym uniwersum pełnym najróżniejszych ras, stworzeń i ciekawych krain do odwiedzenia. Obecnie tytuł nie cieszy się tak dużą popularnością jak dawniej, ale nadal znajdziecie ludzi do wspólnego grania. Warto dodać, ze LOTR Online dystrybuowany jest w modelu free to play.

Star Wars: The Old Republic

Kiedy myślimy o dobrym MMORPG, trzeba też wspomnieć o kolejnej wielkiej marce. Zadania podjęło się studio BioWare, które romansowało już wcześniej z „Gwiezdnymi Wojnami” przy okazji gry Star Wars: Knights of the Old Republic.

Tytuł po roku od premiery przeszedł na model dystrybucji free to play oparty na mikrotransakcjach. Studio wypuściło kilka rozszerzeń, z których ostatnie zadebiutowało w 2018 roku. Podobnie jak w przypadku LOTR Online popularność gry mocno spadła, lecz produkcja nadal żyje.

The Elder Scrolls Online

The Elder Scrolls, to – zaraz obok Fallouta – najpopularniejsza franczyza Bethesda Softworks. Przez wiele lat amerykański wydawca stawiał na produkcje przeznaczone dla pojedynczego gracza, aż w końcu w 2014 roku zadebiutowała odsłona rozszerzająca markę o MMORPG.

Jeżeli szukacie gry sieciowej z potencjałem na wielomiesięczną zabawę, to TESO będzie dobrym wyborem. Producent cały czas wypuszcza nowe dodatki i nic nie wskazuje na to, że ma zamiar przestać wspierać swoje dzieło.

World of Warcraft Classic

Blizzard Entertainment, wypuszczając World of Warcraft Classic, wyszedł naprzeciwko graczom, którym nie podobały się zmiany, jakie zaszły w grze od czasu premiery. Edycja klasyczna przywraca świat oraz mechaniki, jakie funkcjonowały w pierwszych latach tytułu.

Nowi gracze otrzymali możliwość zobaczenia, jak kiedyś wyglądał World of Warcraft, natomiast starzy wyjadacze mogą zapewnić sobie sentymentalny powrót do przeszłości do jednego z najlepszych MMORPG.

TERA

Firma Bluehole zyskała światową popularność dzięki grze PlayerUnknown’s Battleground, której została wydawcą. Południowokoreańskie studio wcześniej parało się jednak pracą producenta, czego efektem było m.in. TERA.

Tytuł debiutował w 2012 roku jako gra MMORP na PC. Natomiast dla posiadaczy XONE i PS4 to fajne MMORPG jest dopiero świeżynką. Gra na konsolach pojawiła się w 2018 roku.

Star Trek Online

Jeśli od zawsze twierdziliście, że Star Trek jest lepszy od Gwiezdnych Wojen, to z pewnością powinno zainteresować was MMORPG osadzone w tym kosmicznym uniwersum. Ciekawe w STO jest to, że rozgrywka nie ogranicza się wyłącznie do pieszego przemierzania światów, ale także umożliwia prowadzenie widowiskowych bitew w przestrzeni kosmicznej z wykorzystaniem potężnych statków.

Neverwinter

Ranking TOP 20 MMORPG zamyka dzieło studia Cryptic ciekawie oddające charakter gier fabularnych z serii Dungeons & Dragons. Produkcja dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby ją sprawdzić. A nuż może się wkręcicie i zostaniecie przy Neverwinterze na dłużej.

Black Desert Online

Oprawa wizualna w grach nastawionych na sieciową rozgrywkę dla tysięcy osób zazwyczaj jest specjalnie ograniczana przez producentów. Wynika to z faktu, że twórcom zależy na tym, żeby w ich tytuł mogło bezproblemowo zagrać jak najwięcej użytkowników, a jest to bardziej prawdopodobnie, kiedy wymagania sprzętowe są stosunkowo niskie.

Studio Pearl Abyss, pracując nad Black Desert Online, nie miało jednak oporów przed przygotowaniem naprawdę ładnej grafiki, która nie odstaje w niczym od wielu gier single player wydanych w tym samym czasie. Jeśli więc zależy wam na warstwie wizualnej, to koniecznie powinniście sprawdzić ten tytuł.

Oprócz tego otrzymacie całkiem zgrabnie napisanym scenariusz, napędzany dynamicznymi przerywnikami filmowymi. Walka w Black Desert Online również stoi na bardzo wysokim poziomie – jest efektowna, brutalna i wymagająca. W produkcję można zagrać na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i PlayStation 4.

Trove

Każda popularna produkcja prędzej czy później może spodziewać się swojego duchowego następcy. Takim tytułem dla kultowego Minecrafta było bez wątpienia MMORPG zatytułowane Trove. W tym przypadku również mamy do czynienia z wokselową oprawą graficzną oraz dużym znaczeniem craftingu dla rozgrywki.

Mimo wszystko Trove znacznie bardziej niż dzieło studia Mojang AB poszło w kierunku gatunku Massively Multiplayer Online. Użytkownicy razem z innymi osobami mogą wspólnie przemierzać zróżnicowane, kolorowe krainy, wykonywać mniej lub bardziej skomplikowane questy i brać udział w wymagających raidach. W Trove zagracie na pecetach i konsolach XONE oraz PS4.

Albion Online

Macie już dosyć MMORPG-ów, w których akcję śledzicie zza pleców głównego bohatera? W takim razie powinniście zainteresować się Albion Online, ponieważ tutaj twórcy postawili na sprawdzony widok z rzutu izometrycznego. Dzięki temu rozgrywka znacznie bardziej przypomina to, z czym mamy do czynienia w cyklu Diablo aniżeli World of Warcraft.

Albion Online to także mniej skomplikowane MMORPG, które powinno przypaść do gustu osobom, które lubią odpalić tego typu produkcje raz na jakiś czas. Wynika to chociażby z tego, że w dzieło studia Sandbox Interactive można zagrać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android oraz iOS. Oczywiście, jeśli jednak wolicie sterowanie myszką i klawiaturą, to gra dostępna jest też na komputerach osobistych.

ArcheAge: Unchained

Jeśli szukacie ciekawych azjatyckich MMORPG w 2021 roku, to waszą uwagę powinna przykuć koreańska produkcja ArcheAge: Unchained. Grze zarzucane jest to, że zdecydowanie zbyt mocno uprzywilejowane są osoby korzystające z mikrotransakcji. Ciężko to jednoznacznie stwierdzić, dlatego warto przekonać się osobiście, jak wygląda sytuacja.

Gra dystrybuowana jest w modelu free to play, więc i tak nic na tym nie tracicie. W zamian dostaniecie natomiast ciekawą wizję świata fantasy, w którym gracze mogą wcielić się w postać reprezentującą jedną z czterech zwaśnionych ras. W ArcheAge: Unchained zagracie wyłącznie na pecetach.

EVE Online

Odejdźmy na moment od klimatów fantasy i wybierzmy się w podróż do uniwersum określanego mianem Nowy Eden. EVE Online to spełnienie marzeń wszystkich miłośników gier osadzonych w przestrzeni kosmicznej. W grze studia CCP Games nie kierujemy poczynaniami wielkich wojowników, tylko przejmujemy kontrolę nad statkiem kosmicznym, który rozbudowujemy wraz z biegiem gry, albo wymieniamy na lepszy.

Produkcja zadebiutowała w 2003 roku, ale nadal jest mocno wspierana przez twórców. Jeśli kojarzycie, jak tytuł wyglądał kilkanaście lat temu, to obecnie możecie wyrzucić tę wersję z pamięci. EVE Online doczekało się usprawnień graficznych, dzięki czemu nie odbiega w niczym od produkcji, które zadebiutowały w ostatnich latach.

Secret World Legends

Stosunkowo świeże MMORPG, które pojawiło się w 2017 roku. Za produkcję odpowiada doświadczone studio FunCom, które gracze mogą kojarzyć z takich tytułów jak Conan Exiles czy The Longest Journey.

Secret World Legends wyróżnia się na tle konkurencji ciekawym uniwersum – w grze odwiedzamy takie lokacje jak Nowy Jork, Londyn, Tokio, Seul, Kair i Transylwanię, na których rozpanoszyły się wszelkiej maści monstra. Gra jest darmowa i dostępna jedynie na komputerach osobistych.

Skyforge

Kolejna gra na tej liście, która może przyciągnąć waszą uwagę oryginalnym settingiem. Mamy tutaj bowiem do czynienia z połączeniem klimatów science fiction i fantasy. Podczas zabawy w Skyforge gracze będą musieli mierzyć się zarówno z potworami, jak i technologicznie zaawansowanymi istotami.

Podobnie ma się to do odwiedzanych lokacji – fantastyczne krainy mieszają się z futurystycznymi miastami. Tytuł dotychczas był dostępny na PC, PS4 i XONE, ale w 2021 roku MMORPG studia Allods Team zawitało również na Nintendo Switch.

Blade & Soul

Produkcje reprezentujące gatunek MMORPG zazwyczaj stawiają na walkę bronią białą, palną bądź magią. Twórcy Blade & Soul postanowili odejść od utartych schematów, dlatego w ich produkcji system walki opiera się przede wszystkich na dalekowschodnich sztukach walki.

Oznacza to, że z przeciwnikami rozprawiamy się głównie za pomocą ciosów pięściami bądź widowiskowymi kopniakami. Jeśli chcecie sprawdzić, jak wygląda to w praktyce, w Blade & Soul zagracie na PC.

RIFT

RIFT zdecydowanie nie jest najnowszą produkcją w tym zestawieniu, ale zdecydowanie w niczym to tej grze nie umniejsza. Studio Trion Worlds od 2011 roku cały czas dba o swoje dzieło, co owocuje dobrymi opiniami użytkowników oraz recenzentów.

Średnia ocen w serwisie Metacritic wynosi aż 84 na 10 (na podstawie 58 recenzji) – to naprawdę bardzo dobry wynik, który pokazuje, że miłośnicy MMORPG nie mogą przejść obok tego tytułu obojętnie. Zagracie w niego na komputerach osobistych.

Runescape

Produkcja studia Jagex Ltd., która ma za sobą bardzo długą przeprawę. Tytuł zadebiutował w 2003 roku jako przeglądarkowe MMORPG z bardzo ograniczoną grafiką i rozgrywką. Na przestrzeni lat producent rozwijał swoje dzieło, poprawiając mechaniki oraz grafikę. W 2020 roku Runespace trafiło na platformę Steam, dzięki czemu nie powinniście mieć problemów ze znalezieniem gry, ani jej uruchomieniem.

Autor: Łukasz Morawski